Щоб накопичити три тисячі гривень треба витратити десятки тисяч і втратити приватність своїх фінансових потоків, чи не завеликі ризики заради підтримки вітчизняного виробника
Участь покупців, виробників і продавців в програмі Національний кешбек є добровільною. Тобто, держава пропонує, а вибір за українцями. Проте завжди слід пам’ятати, що держава, на відміну від споживачів, завжди розраховує як свої ризики, так і свою вигоду. Отже, про що варто знати українцям, аби не розчаруватися в пропонуємих програмою накопиченнях, а деяким - взагалі не втратити кошти, розповідає Інформатор.
Слід нагадати економічну істину - купівельна спроможність залежить не від знижок, а від рівня доходів громадян. А які на сьогодні доходи пересічних українців?
Згідно з концепцією, покупці українських товарів зможуть отримати повернення частини витрачених коштів на спеціальну картку, якою можна буде розраховуватись за інші товари українських виробників, купувати військові облігації чи сплачувати комуналку. Однак, незважаючи на добрі наміри, програма «Український кешбек» має низку суттєвих недоліків та ризиків, які ставлять під сумнів її економічну доцільність та ефективність.
За словами Со-СЕО, засновниці компанії SpiceProp Наталії Бойко програма «Національний кешбек» може збільшити споживання пересічного українця на 10%. Але це було б можливо, якщо громадянин почне споживати 100% часу лише українські товари, які беруть участь в ініціативі. Експертка вважає, що навряд чи таке можливо. Тому в реальності, зростання споживання від «Національного кешбеку» може скласти 3-5%.
“Чи багато це? Максимальна сума повернення 3000 грн на місяць. Це відповідає величині прожиткового мінімуму. І виглядає дуже навіть вагомо. Але за вказаного потенціалу середнього зростання споживання (3-5%) від програми, щоб обрати щомісячний ліміт, індивідуальні витрати на українські товари з «Національного кешбеку» мають скласти 60 000 – 90 000 грн на місяць. Це не реалістично. Навіть для сім’ї з 3-4 осіб. Верхня планка щомісячного повернення недосяжна. Найімовірніше реальний розмір середнього кешбеку за програмою триматиметься в межах 500-1000 грн на місяць на людину”, – підраховує Наталія.
Найбільший позитивний ефект «Національного кешбеку» буде відчутний для найбільш вразливих з фінансового погляду груп громадян, вважає експертка. Пенсіонери, сім’ї з маленькими дітьми, багатодітні сім’ї та інші. Їхні доходи більшою мірою витрачаються на задоволення первинних потреб: харчування, житло, медицина та інші. Тому і співвідношення кешбеку від програми до доходів тут має бути найбільшим. Громадянам із цих груп насамперед варто звернути увагу на «Національний кешбек», незважаючи на те, що накопичити 3 тисячі гривень можливо протягом лише декілька місяців.
Головний «підводний камінь» для громадян, які збираються приєднатися до програми Національного кешбеку - це надання доступу до даних про свої банківські операції державі, вважає Наталія Бойко.
“Не виключено, що до деяких громадян у державної податкової служби України можуть з’явитися запитання. Тож крім підтримки споживання і виробників українських товарів, для держави це ще один спосіб підвищити прозорість фінансового життя громадян і ефективність збору податків з них”, – розповіла Бойко.
Нагадаємо, у постанові Кабінету міністрів України від 20 серпня 2024 року № 952 прописані умови програми "Національний кешбек". Для участі покупцю необхідно:
Тобто учасники програми "Національний кешбек" погоджуються надати доступ до своїх банківських рахунків. Отже, чи вартий цей ризик того, щоб накопичити на свою картку три тисячи гривень?
Вбачаючи загрозу для банківських рахунків українців, Інформатор поцікавився думкою правознавця.
"Загроза для українців стосовно того, що будуть розповсюджені особисті дані є завжди. Однак треба розуміти, що ці особисті дані та банківська таємниця постійно зберігається у банках, електронних системах. Той, хто хоче її поцупити може взяти це з банківської системи. Ми бачимо ситуації пов'язані з шахрайськими діями, коли кол-центри дзвонять до людей і таким чином отримують певні особисті дані, відкриваючи доступ до банкінгу, тому відкриття цієї банківської таємниці є такою ж ризиковою, як і саме зберігання банківської таємниці в банках. Тут в принципі я нічого особливого не бачу. Інше питання, що покупець погоджується на те, щоб відкрити своє святая святих, надаючи доступ для державних органів до інформації стосовно того, куди та скільки він витрачає коштів. Відповідно у держави може з'явитися питання, звідки вони, бо людина повинна декларувати свої доходи, у багатьох громадян через мобілізаційні вимоги доходи стали взагалі темні, а відтак купуючи щось дороге, українське, людина ризикує тим, що вона відкриє свою банківську таємницю Податковій, або Мін'юсту, які дізнаються про незадекларовані кошти. Тому більша небезпека полягає лише в тому, що держава вичислить, що ви приховуєте свої статки", - пояснив адвокат Станіслав Ліфлянчик.
Раніше Інформатор писав, якими добатковими бонусами банки заманюють українців долучатися до програми "Національний кешбек".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.