Держава, заманюючи до участі у програмі "Національний кешбек", може отримати доступ до банківських рахунків українців
Українці з 2 вересня можуть доєднатися до програми "Національний кешбек", яка дозволяє отримувати компенсацію 10% вартості куплених вітчизняних товарів з позначкою "Зроблено в Україні". Однак її учасники повинні погодитися на приховану умову - надати доступ до банківської таємниці. На це звернув увагу читач Інформатора, тож ми розпитали експертів, чи є в цьому небезпека.
У постанові Кабінету міністрів України від 20 серпня 2024 року № 952 прописані умови програми "Національний кешбек". Для участі покупцю необхідно:
Тобто учасники програми "Національний кешбек" погоджуються надати доступ до своїх банківських рахунків. Варто додати, що у березні 2024 року Національний банк України оновив правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, врахувавши зміни до Закону України "Про банки і банківську діяльність", які народні депутати ухвалили у листопаді 2023 року. Порядок розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів не зазнав змін. Банки й надалі гарантують таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції, банківські рахунки чи платіжні картки, як і раніше, можуть бути надані банком виключно:
Вбачаючи загрозу для банківських рахунків українців, ми поцікавилися думкою експертів з цього приводу. Вони стануть в пригоді громадянам, які розмірковують над тим, чи варто приєднуватися до "привабливою" програми "Національний кешбек".
"Загроза для українців стосовно того, що будуть розповсюджені особисті дані є завжди. Однак треба розуміти, що ці особисті дані та банківська таємниця постійно зберігається у банках, електронних системах. Той, хто хоче її поцупити може взяти це з банківської системи. Ми бачимо ситуації пов'язані з шахрайськими діями, коли кол-центри дзвонять до людей і таким чином отримують певні особисті дані, відкриваючи доступ до банкінгу, тому відкриття цієї банківської таємниці є такою ж ризиковою, як і саме зберігання банківської таємниці в банках. Тут в принципі я нічого особливого не бачу. Інше питання, що покупець погоджується на те, щоб відкрити своє святая святих, надаючи доступ для державних органів до інформації стосовно того, куди та скільки він витрачає коштів. Відповідно у держави може з'явитися питання, звідки вони, бо людина повинна декларувати свої доходи, у багатьох громадян через мобілізаційні вимоги доходи стали взагалі темні, а відтак купуючи щось дороге, українське, людина ризикує тим, що вона відкриє свою банківську таємницю Податковій, або Мін'юсту, які дізнаються про незадекларовані кошти. Тому більша небезпека полягає лише в тому, що держава вичислить, що ви приховуєте свої статки", - наголосив адвокат Станіслав Ліфлянчик.
Натомість аудитор Михайло Крапивко не вбачає в цьому ніякої загрози. Він вказує, що такі ж умови були й в програмах єДопомога та єОселя.
2 вересня стартувала програма «Національний кешбек». Відтепер можна отримати компенсацію 10% за купівлю товарів українського виробництва. Мінімальна сума кешбеку на місяць — 2 гривень, максимальна — 3 тисячі гривень. Нарахований кешбек можна буде перевірити на наступний день в застосунку Дія. Кешбек на карту зараховуватиметься раз на місяць до 20 числа наступного місяця. Зняти готівку за кешбек буде неможливо. Передбачена тільки можливість безготівкової оплати за послуги.
Кешбек, нарахований за 2024 рік, можна використати до 31 січня 2025 року. Витратити кешбек можна на локальні послуги, які доєдналися до участі у програмі. Серед них: медичні послуги, спорт, кіно, ресторани, оплата комунальних послуг, транспорту, мобільного зв'язку. На підтримку ЗСУ або купівлю військових облігацій. Наразі у програмі "Національний кешбек" авторизовані: ПриватБанк, Ощадбанк, Sense Bank (Сенс Банк), А-банк, ПУМБ, Ukrsibbank (Укрсиббанк), Монобанк (Універсал Банк), Укрексімбанк, Глобус, Укргазбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро.
Однак у ПриватБанку нова послуга зіштовхнулася з серйозними технічними проблемами. Зокрема, багато користувачів повідомляють про виникнення помилок на етапі завантаження договору. Цей збій фактично блокує можливість отримати картку з кешбеком "Зроблено в Україні".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.