Мобілізація вимиває кадри з економіки: кількість робочої сили в Україні скоротилась на 27% - Bloomberg

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну нестача робочої сили стала однією з головних проблем підприємств

військовий, робітник
Хтось виїхав з України, хтось пішов в армію - робочих рук бракує

Агентство Bloomberg опублікувало статтю про те, як в Україні мобілізація вимиває кадри з економіки. Експерти дійшли висновку, що кількість робочої сили скоротилася на 27% з моменту повномасштабного вторгнення Росії. Це дуже великий ризик, який послаблює Україну. 

Нестача робочої сили стала однією з головних проблем підприємств, пише видання. Роботодавці які мають труднощі з наймом, а пошук роботи забирає у менеджерів все більше сил. 

"Києву доводиться заповнювати пролом, залишений мільйонами людей, які або втекли з країни, або приєдналися до армії, або впали в бою. Вакуум посилився за рахунок чоловіків, які пішли в тіньову економіку, де працюють незареєстровані працівники, які ухиляються від призову до арміїУ цих умовах Україна ризикує ще більше ослабнути.І цю проблему неможливо вирішити за допомогою союзників", - пише Bloomberg.

За статистикою західних експертів, через війну з України виїхали втекло понад шість мільйонів людей. Загалом ринок праці скоротився на 27%.

Журналісти наводять невтішний приклад: група компаній "Метінвест" витратила три місяці, щоб заповнити 89 із 4 тисяч вакансій. Багато чоловіків звільнилися зі своєї роботи і знайшли щось поблизу будинку - щоб не траплятися на око ТЦК. 

"Законодавство про мобілізацію дає підприємствам, які вважаються ключовими для економіки, можливість утримувати персонал, дозволяючи компаніям зарезервувати до 50% своїх працівників чоловічої статі, які інакше мають право на призов. Але це не рятує ситуацію", - зазначають експерти.

Бракує кадрів

За оцінками НБУ, робоча сила у віці 15–70 років у 2023 році скоротилася більш ніж на чверть порівняно з 2021 роком. Майже половину цього скорочення забезпечило вибуття з робочої сили зовнішніх мігрантів. Значну роль (близько 40% від скорочення робочої сили у 2023 році порівняно з 2021 роком) мали демографічні втрати та окупація, а також перехід до економічно неактивного населення (через вірогідні труднощі з пошуком роботи для ВПО, необхідність догляду за іншими членами родини, збільшення кількості пенсіонерів, брак навичок, що затребувані на ринку праці).

У Мінсоцполітики попередили, що така ситуація з кадрами не може не вплинути на пенсії людей у найближчому майбутньому. Держава може не мати можливості забезпечувати достатній рівень соціальних пенсій. Тому українцям рекомендується вже зараз розпочати самостійне накопичення коштів на старість та планувати працювати якомога довше. Навіть за відсутності на даний момент обов'язкової системи накопичувального пенсійного забезпечення, важливо подбати про своє майбутнє самостійно, відкладаючи кошти на власний рахунок.

Нагадаємо, найбільший в Україні виробник сталі, завод Arcelor Mittal у Кривому Розі, опинився під загрозою закриття через мобілізацію. Керівництво каже, що важку фізичну роботу доводиться виконувати жінкам. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube