На підприємстві у Кривому Розі, яке дає Україні найбільше сталі, катастрофічно бракує чоловіків через посилення мобілізації, жінкам доводиться брати на себе важку фізичну роботу, показники виробництва падають
Виконавчий директор заводу у Кривому Розі, італієць Мауро Лонгобардо, розповів газеті Financial Times, про проблеми найбільшого в Україні виробника стали Arcelor Mittal у Кривому Розі, що у Дніпропетровській області. Через закон про посилення мобілізації підприємство опинилось під загрозою. Важку фізичну працю змушені виконувати жінки: чоловіки або воюють, або ж не ризикують офіційно працевлаштовуватись через поновлення документів у ТЦК.
У неділю, 20 травня, вийшла стаття в газеті Financial Times під назвою Українських жінок шукали на заводах, оскільки чоловіків призвали в армію. У ній Лонгобаро каже, що від початку війни з 18 тисяч працівників заводу було мобілізовано 3 500. Але після набрання чинності законом про мобілізацію ймовірно, буде ще більше.
"Якщо вони продовжать мобілізацію, у нас не буде достатньо персоналу для роботи. Ми говоримо тут про існування компанії", - сказав він.
ArcelorMittal розмістила по Кривому Розі рекламні щити із зображенням жінок у помаранчевих комбінезонах заводу та з такими гаслами: "Тут справді всім керують жінки!" Раніше, каже Лонгобардо, на жінки працювали в основному на адміністративних посадах.,але тепер вони все частіше беруть на себе більш фізично важку працю.
"Чоловіків наймати складніше, оскільки, за законом, вони зобов'язані спочатку зареєструватися у військкоматі, що відлякує багатьох потенційних кандидатів. Із заводу регулярно забирали до армії машиністів локомотивів, електриків та механіків. Це робилося спочатку централізовано через керівництво підприємства. Пізніше військкоми почали стояти біля прохідної заводу на початку зміни. Це спонукало деяких співробітників повернутися додому і триматися якомога далі від компанії", - пояснив він.
Обсяги виробництва довелось скоротити, це призвело до зниження прибутку та податкових надходжень уряду. А найгірше, що йдеться про сталь, яка використовується для захисту енергетичних об'єктів від російських авіаударів. Лонгобардо зазначив, що ситуація на Arcelor Mittal досить складна і наразі він не бачить підстав, щоб вона покращилась.
З 18 травня в Україні діє оновлений закон про мобілізацію, який не вносить змін до порядку вручення повісток. Їх, як і раніше, можуть розносити роботодавці, представники ТЦК та СП, а також поліцейські. Обов'язково треба мати при собі військово-обліковий документ для пред'явлення на вимогу.
Також чоловіки мають оновити свої дані в додатку Резерв+, який запрацював того ж дня. На це їм дають 60 днів. Щоправда, застосунок працює досить некоректно й видає помилки. Крім того, оновити дані можна у ЦНАП - але до ТЦК йти все одно доведеться.
Нагадаємо, деякі чоловіки отримують бронь від мобілізації. Серед них - працівники енергетичних та деяких інших стратегічних підприємств, артисти цирку, журналісти національного телемарафону, аспіранти, студенти стаціонару та деякі інше. Але по кожній категорії є нюанси, бронювання отримують не всі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.