Мобілізація транспорту: які авто забиратиме влада та чи зможуть їх відправити на фронт

Читать на русском

Здебільшого вилучатимуть саме великогабаритний та спецтранспорт

Читать на русском
Мобілізація транспортних засобів
Чи зможе влада забрати авто на потреби ЗСУ. Колаж: Інформатор

Здебільшого вилучатимуть саме великогабаритний та спецтранспорт

Новий закон про посилення мобілізації в Україні регулює військово-транспортний обов’язок. Так, влада може безоплатно вилучати автомобілі та техніку підприємств, установ і організацій всіх форм на потреби війська. У свою чергу, громадянин, в якого заберуть транспорт, отримуватиме компенсацію. Втім, здебільшого мобілізовуватимуть саме великогабаритний, вантажний, спеціальний транспорт та позашляховики.

Що ще українцям варто знати про вилучення автівок під час мобілізації? Інформатор розібрався у даному питанні.

  • За новим законом, залучати транспортні засоби в українців зможуть ТЦК та СП, СБУ та органи розвідки. Робитимуть це на підставі рішень місцевих адміністрацій. Якщо ж автівка була пошкоджена або втрачена, її власник отримуватиме компенсацію.
  • У документі вказано, що забирати у громадянина автомобіль не зможуть, якщо він єдиний у його власності, або ж є єдиним джерелом забезпечення існування людини. Здебільшого до мобілізації залучатимуть великогабаритний, вантажний транспорт, спецтранспорт та позашляховики. Саме легкові автомобілі, як раніше також пояснював Федір Веніславський, ЗСУ не потрібні.
  • Положення, які стосуються військово-транспортної повинності, набудуть чинності через вісім місяців. Тобто транспорт зможуть залучати до війська лише з середини січня 2025 року.
  • Транспортний засіб не зможуть забрати у людини в одній області та відправити в іншу. Тобто, якщо його вилучили на Київщині, то військові зможуть і використовувати його лише на Київщині. Відповідно так само це положення діє і в інших регіонах. Також заборонено передавати права власності на транспортний засіб, здавати його в довгострокову оренду чи використовувати як заставу. 
  • Повернути авто власнику мають протягом 30 днів після оголошення демобілізації. У свою чергу, Кабмін визначатиме порядок компенсації збитків.

Закон про мобілізацію в Україні

Відомо, що 11 квітня у другому читанні Верховна Рада прийняла законопроєкт №10449 про мобілізацію. Документ підтримали 283 нардепи. А 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав його. Вже 17 квітня документ опублікували у парламентському виданні “Голос України”.

Закон набуде чинності за місяць – 18 травня. Водночас запрацюють одразу не всі його положення, адже на окремі норми потрібно більше часу. З цієї дати призовники та військовозобов’язані зобов’язані протягом 60 днів оновити свої дані у ТЦК, Тобто часу на це буде відведено до середини липня цього року. Для цього необхідно звернутися у ТЦК або у Центр надання адміністративних послуг. Втім, коли для українців буде доступний електронний кабінет військовозобов’язаного, то це можна буде зробити і там.

Нагадаємо, що новий закон містить норму про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет. Однак жодних обов’язків щодо повернення в Україну після цього цим законом не передбачено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.