Чоловіки за кордоном бояться за свої паспорти: чи можуть документи визнати недійсними через новий закон про мобілізацію в Україні

За кордоном почався ажіотаж на оформлення закордонних паспортів України через новий закон про мобілізацію

У Польщі українські чоловіки займають чергу за закордонними паспортами з четвертої години ранку
Паспорт, ТЦК

Напередодні того, як в Україні може набути чинності новий закон про мобілізацію, чимало українських чоловіків у Польщі намагаються швидше отримати закордонні паспорти. Це пов'язано з тим, що поки що установи, які видають документи, не вимагають документів з ТЦК. Українець, який тимчасово проживає в Польщі, розповів, яка наразі ситуація з паспортами. 

Як передає ТСН, Антон проживає в Польщі вже тривалий час. За словами чоловіка, вже давно спостерігаються черги в установах, де видають паспорти. Навіть якщо прийти туди о шостій ранку, можна бути навіть не сотим у черзі. Є люди, розповів він, які займали чергу о четвертій ранку, щоб отримати можливість оформити паспорт. 

Чоловік пояснив, що черги здебільшого складаються з чоловіків, які, скоріше за все, не мають жодних документів із ТЦК. Адже вони розуміють, що коли новий закон про мобілізацію набере чинності, отримати паспорт так безперешкодно у них не вийде.  "Багато хто не розуміє, як усе буде насправді, тому намагаються подати заявки та отримати документ зараз, до набрання чинності нового закону. Кожного дня таких охочих близько 600 осіб", - зазначив Антон.   

При цьому в соціальних мережах стали поширювати чутки про те, що українцям, які перебувають за кордоном та ухиляються від мобілізації, можуть зробити їхні паспорти недійсними та обмежити права. Представниця профільного комітету Верховної Ради Ірина Фріз пояснила, так це чи ні насправді. 

"Такої норми немає. Порядок ведення військового обліку за кордоном визначатиметься Кабміном. Залишилася норма про те, що видавання нового паспорта громадянина України за кордоном лише за наявності військово-облікових документів", - зауважила депутатка. 

Слід зазначити, що раніше народний депутат від "Слуги народа" Федір Веніславський підкреслив, що для держави важливо, щоб чоловіки оновлювали свої персональні дані. 

"Бо людина може проживати за кордоном, а їй надсилають повідомлення, повістки за адресами, які зареєстровані в ТЦК. Держава витрачає час, матеріальні та людські ресурси, щоб проінформувати людину, яка, в принципі, не може бути проінформована, оскільки її немає в цьому місті", - пояснив він. 

Хто зможе виїхати за кордон

16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав Закон про мобілізацію в Україні. Також 2 квітня уряд змінив правила виїзду студентів за межі країни. Згідно з новими правилами, серед студентів-чоловіків за кордон можуть виїхати ті, які:

  • віком від 18 до 22 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
  • навчаються на денній формі в закладах вищої освіти України державної або комунальної форм власності й здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування);
  • є учасниками освітньої академічної мобільності;
  • їдуть на навчання до іноземних закладів освіти строком на 1 семестр.

Для виїзду за кордон потрібно надати такі документи:

  • довідку від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти з зазначенням підстави співробітництва, терміну навчального семестру за кордоном;
  • відсутність за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів;
  • підтвердження рівня знання мови викладання в іноземному закладі освіти;
  • копію договору академічної мобільності, засвідчену закладом освіти України;
  • е-квиток студента, перевіреного засобами порталу "Дія";
  • військово-облікові документи з відповідними позначками районного, міського ТЦК та соціальної підтримки.

Виїхати за кордон під час воєнного стану можуть також ті чоловіки, які виключені з військового обліку за станом здоров’я і не здійснювали тяжкого злочину, можуть виїжджати з країни відповідно до правил. Зокрема, до цієї категорії належать чоловіки з інвалідністю та тяжкими інфекційними захворюваннями. Військовозобов'язані громадяни можуть виїхати за кордон за таких підстав:

  • за станом здоров’я;
  • для навчання;
  • якщо вони є держслужбовцями;
  • за сімейними обставинами;
  • за професією;
  • для допомоги ЗСУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube