Новий закон про мобілізацію: чи заберуть автомобіль на потреби ЗСУ

Читать на русском

Повертати автомобілі власникам будуть протягом 30 днів після оголошення демобілізації - новини України

Читать на русском
Вилучення автомобілів на потреби ЗСУ
ЗСУ і автомобілі

Повертати автомобілі власникам будуть протягом 30 днів після оголошення демобілізації - новини України

Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон про мобілізацію в Україні. Документ регулює військово-транспортний обов'язок під час мобілізації. Згідно з прийнятими змінами, держава отримує право безоплатно залучати транспортні засоби та техніку підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань. За її використання передбачена компенсація, а повернення відбуватиметься протягом 30 днів після демобілізації. 

Відповідно до тесту нового закону № 10449 про мобілізацію, обсяги транспортних засобів, які будуть залучені, визначатимуться для кожного підприємства, установи та організації згідно з мобілізаційним планом України. Ці плани розробляються місцевими державними адміністраціями за поданням ТЦК та СП. 

Процес залучення транспортних засобів буде здійснюватися ТЦК та СП, СБУ та органами української розвідки на підставі рішень місцевих державних адміністрацій. Приймання-передача транспортних засобів буде оформлюватися відповідними актами, в яких буде зазначено їх детальний опис.

Після оголошення демобілізації транспортні засоби мають бути повернені власникам протягом 30 днів. У разі, якщо транспортний засіб буде пошкоджений або втрачений під час мобілізації, власнику виплачуватимуть компенсацію.

Для забезпечення виконання нового закону Міністерство внутрішніх справ, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, а також Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зобов'язані надавати до ТЦК та СП  інформацію про транспортні засоби, які можуть бути залучені до мобілізації.

Важливо зазначити, що транспортні засоби, які заздалегідь визначені для доукомплектування Збройних Сил та інших військових формувань, з моменту оголошення загальної мобілізації не можуть бути відчужені або передані іншим особам.

У кого автомобіль не заберуть

Згідно з законом, примусовому вилученню для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань не підлягають транспортні засоби, які належать на праві власності громадянам, якщо це єдиний транспортний засіб, що їм належить.

"Не підлягає передачі Збройним Силам України, іншим військовим формуванням транспортний засіб, що належить на праві власності громадянину, у разі відсутності у нього права власності на інші транспортні засоби", - йдеться у тексту Закону. 

Водночас громадяни зобов'язані надавати інформацію про транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є. Відшкодування за таке майно передбачене. 

"Надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом", - зазначено у тексті Закону.

Що цьому передувало

Кількома днями раніше член Комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський повідомив, що в Україні дійсно планують вилучати в громадян транспортні засоби на потреби армії, але лише певні категорії. Веніславський пояснив, що йдеться про великогабаритний транспорт, спецтранспорт та позашляховики, приміром, джипи, кросовери, пікапи. При цьому звичайні легковики забирати не будуть.

Веніславський також пояснив, що за кожен вилучений автомобіль власникам обіцяють компенсацію. Транспорт вилучатимуть тимчасово, до закінчення воєнного стану, після чого його повернуть власникам.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що українські законодавці не планують вилучати автомобілі ухилянтів від мобілізації

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.