Мінфін замовив незалежну оцінку оператора державних кредитних програм ФРП - меморандум із МВФ

Світовий банк проведе огляд ефективності політики програми 5-7-9 у 2024 році

Меморандум України та МВФ
Меморандум України та МВФ

Міністерство фінансів у співпраці з міжнародними партнерами замовило незалежну оцінку Фонду розвитку підприємництва (ФРП) та його програм підтримки, яку має бути завершено до кінця червня 2025 року, йдеться в оновленому Меморандумі про економічну та фінансову політику за підсумками 6-го перегляду програми EFF України та Міжнародного валютного фонду (МВФ). 

Зазначається, що мета оцінки - доопрацювання операційної схеми для ефективного обслуговування тільки тих малих і середніх підприємств (МСП), які стикаються з суттєвими перешкодами для отримання фінансування, а також для визначення майбутньої ролі ФРП. Також сказано, що Світовий банк проведе огляд ефективності політики програми "5-7-9" у 2024 році. 

"Ми почекаємо результатів цих досліджень, перш ніж вносити будь-які зміни в структуру або сферу діяльності ФРП", - запевняє українська сторона.

Крім того, Фонд розвитку підприємництва до кінця лютого 2025 року за необхідності під час консультацій із Міністерством фінансів перегляне й оновить свою систему гарантій з урахуванням свого фінансового становища. Зі свого боку Національний банк України в консультації з міжнародними фінансовими організаціями до кінця травня 2025 року проведе офіційну оцінку прийнятності гарантій, виданих ФРП як забезпечення, для розрахунків пруденційних резервів і коефіцієнтів ліквідності. Також влада взяла на себе зобов'язання сформувати наглядову раду Фонду з більшістю незалежних кандидатів у складі до кінця січня 2025 року.

"Для забезпечення правової визначеності та залучення широкого кола кваліфікованих кандидатів до наглядової ради ФРП, нещодавно ухвалили закон, який узгодив зобов'язання щодо декларування активів іноземних незалежних членів наглядової ради ФРП (...)", - наголошується в меморандумі.

Прогноз МВФ: скільки ще буде тривати війна Росії проти України

Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) оновили прогноз щодо тривалості війни Росії проти України. Якщо раніше базовий сценарій передбачав війну протягом майже всього 2025 року, то очікувані терміни завершення активних бойових дій залишилися без змін. Інфляційний тиск залишатиметься високим, а основні економічні показники у середньостроковій перспективі зазнають незначних змін.

Про це йдеться в останньому Меморандумі МВФ. В ньому, на жаль, не так багато змін. 

"Базовий сценарій передбачає завершення війни до кінця 2025 року, і передбачувані напрямки розвитку енергетичного сектора та основні політичні цілі залишаються актуальними", – зазначено в документі.

Згідно з оновленим прогнозом, базовий сценарій передбачає:

  • Зростання реального ВВП України у 2024 році на рівні 4%, що на 1 п.п. більше, ніж прогнозував МВФ у жовтневому прогнозі.
  • Економічний вплив зимового дефіциту енергії виявиться менш суттєвим, ніж раніше очікувалося. Це пов'язано з інвестиціями бізнесу у власні генеруючі потужності, зростанням імпорту з Європи, а також зусиллями з відновлення та встановлення нових енергетичних потужностей.
  • Прогноз інфляції на кінець 2024 року підвищено на 1 в.п. до 10% через прискорене зростання цін на продукти, зокрема на сирі товари, а також через підвищення заробітних плат і вартості енергії.

Прогноз на 2025 рік майже не змінився. Очікується, що реальне зростання ВВП залишиться в межах 2,5-3,5%. Вищий потенціал через більш швидкий ремонт енергетичних потужностей у 2024 році та введення нових потужностей у 2025 році буде компенсований більш жорстким ринком праці, що сприятиме зростанню доходів та споживання на фоні зниження інфляційного тиску в другій половині року.

Прогноз середньої інфляції був переглянутий в бік підвищення на 1,3 п.п., до 10,3%. Очікується, що тимчасовий інфляційний тиск ослабне, і до кінця року інфляція знизиться до 7%.

У середньостроковій перспективі прогнози щодо основних економічних показників залишаються незмінними. Реальне зростання ВВП має поступово зростати після закінчення війни, наближаючись до потенційного рівня 4%. Інфляція знизиться до цільового рівня НБУ в 5% до 2027 року в міру зниження волатильності, викликаної війною.

Нагадаємо, що в жовтні 2024 року МВФ переглянув свій прогноз щодо тривалості війни, перенісши кінцеву дату на 2025 рік. Раніше, у червні 2024 року, базовий сценарій передбачав завершення війни до кінця 2024 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube