В Райффайзен Банку очікують на поступове, але відносно незначне ослаблення гривні принаймні до кінця цього року
Ситуація, яка призвела до ослаблення гривні, залишатиметься актуальною. Як реагуватиме на неї Нацбанк, і чи продовжуватиме гривня слабшати, розповів директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин.
З 16 по 22 грудня офіційний курс гривні щодо американського долара декілька разів поспіль оновлював історичний мінімум, і станом на 20 грудня становив вже 41,93 грн/$, хоча починав тиждень на позначці 41,61 грн/$. Відповідно, донизу йшла і ціна національної валюти на міжбанку та в обмінниках. Так, якщо минулий тиждень курс продажу долара на міжбанку розпочав на позначці 41,72 грн/$, то завершив вже на рівні 41,99 грн/$, впритул наблизившись до психологічної позначки в 42 грн/$. У банківських обмінниках ціна продажу долара цю позначку вже залишила позаду. Середній курс продажу валюти на кінець тижня дійшов до 42,18 грн/$, а у понеділок стартував в межах 41,97 грн/$. Таким чином, офіційний курс гривні щодо долара за минулий тиждень знизився на 32 копійки, або ж на 0,77%. Якщо ж дивитись на показники з початку року, то національна валюта подешевшала вже на 10,23%, адже на 1 січня офіційний курс становив 38,04 грн/$.
«Основна причина зростання курсу через зміцнення попиту залишиться незмінною наприкінці поточного і на початку наступного року. Це насамперед збільшення купівлі іноземної валюти під впливом як сезонних, психологічних чинників й активізації поточної девальвації, так і через те, що наприкінці року як приватні споживачі, так і бізнес отримують більше гривні, оскільки витрати бюджету традиційно зростають останніми тижнями грудня», — розповів директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин.
Посилюватиме тиск на гривню сезонне зниження активності експортерів на тлі наближення періоду різдвяного затишшя, а також погіршення погодних умов. Водночас на думку Олександра Печерицина, розрив між попитом і пропозицією валюти наразі не такий загрозливий, ніж на початку цього року, оскільки ризик недофінансування від зовнішніх партнерів значно менший, ніж був рік тому.
«Здатність Нацбанку підтримувати ринок інтервенціями наразі залишатиметься доволі сильною», — переконаний експерт.
Обмежений вплив на курс матиме і послаблення деяких валютних обмежень, про яке Нацбанк оголосив наприкінці минулого тижня. Зокрема, пом’якшується заборона на купівлю-продаж банківських металів. Також розширюється дозвіл на купівлю валюти для оператора ядерних установок. Крім цього, регулятор продовжив уніфікацію підходів до сплати українським бізнесом купонів за єврооблігаціями, актуалізувавши норми, що дають змогу українським компаніям відшкодовувати нерезидентам витрати, понесені через сплату купонів за єврооблігаціями.
В Райффайзен Банку очікують на поступове, але відносно незначне ослаблення гривні принаймні до кінця цього року. Попри те, що для багатьох ослаблення гривні стало сигналом для придбання валюти, тих, хто уважно слідкує за економічними новинами, це не мало здивувати. Рік тому Мінекономіки прогнозувало, що курс на кінець 2024 року сягне 42,1 грн/$. Саме до такої позначки він впритул і наблизився.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.