Маємо берегти та цінувати: Зеленський та Єрмак звернулися до українців в День вишиванки

Цього року Всесвітній день вишиванки та День сімʼї в Україні припали на одну дату

День вишиванки
Зеленський та Єрмак вдягнули вишиванки 15 травня

В усьому світі у четвер, 15 травня, відзначають День вишиванки. Зі святом українців вже привітав президент Володимир Зеленський. Він наголосив на традиціях, які ми маємо берегти та цінувати. Також привітання оприлюднив й керівник ОП Андрій Єрмак.

Зеленський наголосив, що цього року Всесвітній день вишиванки та День сімʼї в Україні припали на одну дату й об'єднали сенси. Президент підкреслив, що в кожному візерунку українських вишиванок, зокрема, є сила роду.

"Сьогодні - про дуже важливе: наше коріння, родину. Сенси, які цього року обʼєднані однією датою. У кожному візерунку українських вишиванок - сила роду, традицій, історії. Сила багатьох людей, завдяки яким ми всі є. Звʼязок, який передається між поколіннями і який маємо берегти та цінувати. Обов’язково збережемо й передамо українське, наше рідне, наступним поколінням. З Днем вишиванки і Днем сімʼї, Україно!", - сказав Зеленський.

Президент та перша леді у вишиванках
Президент та перша леді у вишиванках

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак теж привітав всіх з Днем вишиванки. Він записав коротке відео у вишиванці.

"Вона об‘єднує минуле з майбутнім, вона є символом нашої ідентичності. Сьогодні наші люди у вишиванках не тільки в Україні, а всюди, де є українська діаспора", - заявив Єрмак.

Всесвітній день вишиванки

Свято народного українського одягу щорічно проводиться у третій четвер травня. Святкують його не тільки в Україні, а по всьому світі - як серед української діаспори, так і серед іноземців. У 2025 році свято припало на 15 травня.

Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII століття до нашої ери - IV століття нашої ери.

Візерунки сорочок мають регіональні відмінності. Наприклад, на півночі України (Полісся) вишивка ніби імітує ткацтво, тобто є локальні смуги візерунків, зокрема, ромбів. Інколи навіть тяжко зрозуміти, - сорочка ткана чи вишита. На північно-східній частині нашої країни є багато вишивки білим по білому, але вона є і в інших регіонах, до прикладу, на Черкащині. Але мотиви між собою відрізняються, наприклад, черкаські елементи вишивки виразні, укрупнені, а чернігівські - дрібні.

Для сходу також властива вишивка білим по білому, решетилівка з вирізуванням та лиштвою - місцевим різновидом гладі. На заході України є багато вишивки вовною, є також вишивка по брижах (наносили орнаменти на дрібні складочки). Але вишивка по брижах була і в Луганській області, і на Поділлі.

Дослідники говорять про те, що вишивка завжди мала оберегову функцію. Тобто просто нанесений голкою на тканину стібок червоною чи іншою ниткою вже виконував функцію оберега. Є також чимало міфів про вишиванки, зокрема, що якісь можна одягати лише одруженим, а деякі не можна носити, бо ніколи заміж не вийдеш.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube