"Математика не сходиться": експерт піддав сумніву дані Гетманцева про тіньовий тютюновий ринок

Економічний експерт Юрій Гаврилечко зазначив, що такий великий паралельний нелегальний ринок є неймовірним, враховуючи чисельність населення України

Данило Гетманцев, тютюновий ринок і економічний експерт Юрій Гаврилечко
Експерт висловив зауваження щодо заявленої втрати від тютюнового ринку

Експерт у сфері економіки Юрій Гаврилечко висловив сумнів щодо заяви голови податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, який оцінив втрати Україною 20 мільярдів гривень від тютюнового ринку. Гаврилечко стверджує, що такі цифри не відображають реальну ситуацію на ринку. Він також наголосив на необхідності спочатку створити умови для легального функціонування ринку тютюнових виробів, а потім залучати правоохоронні органи до боротьби з незаконними схемами.

Ситуацію з детінізацією тютюнового ринку економічний експерт проаналізував у своєму коментарі для УНН. Зокрема, Гаврилечко зазначив, що нелегальний ринок з'являється внаслідок відсутності сприятливих умов для бізнесу на легальному ринку. Він підкреслив, що проблему необхідно вирішувати шляхом створення сприятливого середовища для легального підприємництва.

"Щодо нелегального ринку – він виникає тоді, коли умови праці на легальному ринку не дають можливості заробити. Відповідно, замість того, щоб говорити про якісь інструменти використання правоохоронних органів – спочатку потрібно створювати умови роботи легального ринку, тоді не доведеться потім боротися з нелегальним ринком", - вважає Гаврилечко.

Також експерт висловив сумніви у зазначеній сумі втрат, наголошуючи на тому, що ринок тютюнових виробів настільки великий, що навряд чи можливо пропустити таку значну кількість незаконного товару. Він вважає, що заявлені цифри не відображають реальної ситуації на ринку, особливо враховуючи обмежену кількість тих, хто палить в країні.

"Звідки він (Гетманцев - ред.)  взяв, що хтось щось недоотримав? Давайте трохи порахуємо. 20 млрд – це означає що було продано товарів щонайменше на суму в 5 разів більше. Ви собі уявляєте ринок тютюну на 100 млрд грн, який працює ще паралельно існуючому? В Україні зараз всього близько 25 млн осіб проживає. Навіть якщо уявити, що 40% палить – 10 млн осіб, вони повинні на 100 млрд купити тютюну. І то, це якщо уявити що 40% українців палить, а їх точно набагато менше. Безумовно є люди, які багато палять, мають можливості і витрачають гроші на це, але в такій кількості їх просто немає фізично. Ще раз наголошую - ця цифра попри наявність легального ринку. Звідки такі цифри беруться – не знаю", - зазначив Гаврилечко.

Що саме заявив Гетманцев 

Напередодні Данило Гетманцев заявив, що Україна у 2023 році недоотримала 20 млрд гривень до державного бюджету від податків на тютюновому ринку. За його словами, це рекордно низький показник за весь час незалежності. Фактично, Гетманцев зізнався, що провалив збір податків на тютюновому ринку. Але замість шляхів вирішення цього питання він обіцяв притягати до персональної відповідальності правоохоронців, які нібито не вживають необхідних заходів для подолання цього питання.

За ініціативою Гетманцева, в Україні очікується різке посилення податкової політики після затвердження Кабміном Національної стратегії доходів на 2024-2030 роки. Однією з ідей реформи є оподаткування будь-яких надходжень на картку фізособи, у розмірі 18%. На думку експертів, це призведе до того, що українська економіка перейде в тінь що власне ми побачили зараз після підвищення акцизу на тютюнові вироби.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Фальшивомонетники навчилися обходити захист на грошах: роблять тиснення і голографічні елементи. Як правильно перевіряти купюри і не потрапити на фальшивку, розкриває фахівчиня з криміналістичної лабораторії Вікторія Куликовська.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube