Нова схема Гетманцева: через діри у законодавстві спиртзаводи опинилися в корупційних сітях

Колишній помічник голови податкового комітету ВР Євген Сокур від імені ДПС зупиняє виробництво спирту з формальних причин, а спиртовикам надходять натяки на хабарі

Данило Гетманцев спиртзаводи
Схема, яка дозволяє податківцям на чолі з Гетманцевим зупиняти роботу заводів, до смішного проста

Нова корупційна схема, яку виявив “Інформатор”, пов'язана з діяльністю голови податкового комітету ВР Данила Гетманцева. Починаючи з 2022 року, податківці по всій країні позбавляють спиртзаводи ліцензій, щоб змусити керівництво підприємств давати хабарі. Позбавлення ліцензії ґрунтується не на реальних порушеннях, а просто на неузгодженості чинного законодавства.

“Інформатор” переконався: листи із ДПС, адресовані спиртовикам, часто підписує Євген Сокур. Молодий хлопець без досвіду, який несподівано перемістився з посади помічника Гетманцева в крісло заступника голови ДПС. Внаслідок ліцензійного свавілля бізнес зазнає величезних збитків. А бюджет недоотримує мільярди гривень.

Але, хоч би що говорили політики, підприємці та експерти про протизаконну діяльність Данила Гетманцева, він продовжує триматися на плаву. Річ у тім, що у всіх своїх корупційних схемах нардеп вправно використовує так звані “слизькі місця”. Простіше кажучи, недоробки уряду чи діри в законах. До того ж Гетманцев має розгалужену мережу посередників і особисто хабаря не бере.

Нагадаємо, що нещодавно ми опублікували розслідування про те, як, використовуючи недоліки системи СМКОР (спочатку ця програма була покликана захищати державу від “скруток”), податкова масово блокує накладні платникам ПДВ та змушує їх платити хабарі за розблокування через юридичні фірми-прокладки. 

Цю інформацію нам підтвердила в інтерв'ю і нардеп Ніна Южаніна: “Часи Януковича, коли Клименко забрав собі Міндоходів та зборів – повернулися”, - заявила вона.

Ще далі пішов екс-нардеп Ігор Мосійчук: “Стверджую, в Україні діє ОЗУ (організоване злочинне угрупування, - ред). Очолює це ОЗУ не хто інший, як голова парламентського податкового комітету, народний депутат від “Слуги народу” Данило Гетманцев”, - написав він на своїй сторінці у Фейсбуці.

Правила не прописані, нехай живе беззаконня

Один із постраждалих від розгулу “гетьманщини” спиртових заводів знаходиться у селі Червона Слобода на Київщині. Він був заснований ще 1881 року і зробив вагомий внесок у створення інфраструктури села: збудував школу, пошту та лікарню. Але найголовніше, завод дозволяє місцевим жителям заробляти собі на життя. Адже окрім цього підприємства, працювати у селі просто ніде.

Аж до лютого 2023 року Червонослобідський спиртзавод жив спокійно і проходив усі належні під час воєнного стану перевірки. Але 20 лютого під час чергової ревізії податкова несподівано позбавила підприємство ліцензії під приводом того, що на заводі встановлено недостатню кількість відеокамер. Як і слід було очікувати, розпорядження про відкликання ліцензії підписав ставленик Данила Гетманцева у податковій – Євген Сокур (раніше працював помічником у нардепа).

відкликання ліцензцї Червонослобідського заводу
Розпорядження про відкликання ліцензії підписав Сокур

Пізніше з'ясувалося, що схема, яка дозволила податківцям на чолі з Гетманцевим зупинити роботу заводу, до смішного проста і спирається на Закон “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту” і зміни до нього.

Ці документи зобов'язують спиртовиків встановити камери на всіх етапах виробництва та технологічних циклах виробництва спирту. Але при цьому, за словами голови Парламентської спецкомісії із захисту інвесторів Галини Янченко, в законі та нормативних актах уряду та ДПС не вказано, що таке технологічний цикл та про які етапи виробництва йдеться. Простіше кажучи, де потрібно ставити камери – незрозуміло. Підтвердили цю інформацію "Інформатору" та у податковій, куди ми звернулися з офіційним запитом:

"Кожне підприємство, що здійснює виробництво спирту, має індивідуальний технологічний цикл виробництва та відповідне обладнання. Схема встановлення цілодобових систем відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту етилового на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, є у кожного підприємства індивідуальна”.

Виходить, через камери відеоспостереження податкова може позбавляти заводи ліцензії до нескінченності. Адже де б вони не встановлювали камери – податківцям все одно може здатися, що цього замало.

Приїдуть, наприклад, до нас завтра податківці й скажуть: а чому у вас у туалеті камери не стоять? І що ми їм заперечимо?” – скаржаться “Інформатору” на Червонослобідському спиртзаводі.

Попри безглуздість ситуації, вже наступного дня після злощасної перевірки та позбавлення ліцензії, керівництво підприємства розпорядилося встановити на заводі додаткове відеоспостереження та повідомило про це у податкову. Але з черговою ревізією звідти ніхто так і не приїхав. Ліцензію заводу не повернули. А у відповідь на конкретне питання про те, де саме на заводі має вестись відеоспостереження, заявили: читайте закон. По суті, податківці спробували "взяти керівництво заводу змором".

“Прямим текстом хабар із нас ніхто не вимагав – кажуть на заводі. - Розраховували, що ми самі зрозуміємо, що робити. Впевнені, якби ми самі запропонували податківцям гроші (ми знаємо, що так роблять деякі наші колеги), ліцензію нам відразу повернули б. Але ми на це не пішли", - пояснюють спиртовики.

Замість "давати на лапу", на заводі вирішили зібрати документи та спробувати отримати нову ліцензію. Але ДПС на звернення підприємства не відреагувала, пославшись на постанову Кабміну № 165, яка дозволяє держорганам не дотримуватись тридцятиденного терміну адмінпослуг. Простіше кажучи, прикрилася бюрократичною “парасолькою”. В результаті завод зупинився на пів року. І весь цей час його співробітники (120 осіб) не отримували зарплати.

Постраждала від того, що сталося, і держава. Ми вважали, що за 6 місяців бюджет не отримав від нас близько пів мільярда гривень акцизного податку”, - наголошують на підприємстві.

Зрештою у керівництва заводу закінчилося терпіння, і в липні 2023 року вони звернулися до суду із позивом до податкової та попросили скасувати її рішення щодо ліцензії. На першому етапі, поки суд не винесе остаточного рішення, підприємству вдалося зупинити дію розпорядження ДПС щодо скасування їх ліцензії. Тільки після цього підприємству вдалося поновити роботу. Проте це ще не перемога.

Блекаут податкової не указ

Аналогічна історія сталася і на Вінниччині. Той самий “засланий козачок” Данила Гетманцева Євген Сокур підписав розпорядження щодо позбавлення ліцензії спиртзаводу “Бершадь Люкс”. І це теж сталося через камери.

позбавлення ліцензії спиртзаводу “Бершадь Люкс”
Спиртзавод “Бершадь Люкс” позбавили ліцензії через блекаут

Під час блекаутів у 2022 році камери спостереження на підприємстві вимикалися, і потрібен був час, щоб перемикнути їх на енергопостачання від генераторів. Однак, у податковій ці обставини нікого не хвилювали.

Як у випадку із Червонослобідським заводом, “Бершадь Люкс” запевняв, що не отримав би “ліцензію на виробництво спирту без погодження схеми розташування встановлених систем відеоспостереження на всіх етапах виробництва”. А де саме ставити камери – підприємству ніхто не пояснив.

Коли ця історія теж потрапила до суду, там погодилися, що ДПС суперечила сама собі. Тому що серед причин позбавлення ліцензії немає нічого, пов’язаного з камерами (ст. 3 Закону “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту…”)

“Державні органи, які не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій”, - процитувала суддя Вінницького окружного адміністративного суду Наталія Віятик судову практику.

У квітні 2023 року суд остаточно зобов’язав податкову поновити ліцензію заводу “Бершадь Люкс”. Але суперечка на цьому не завершилася.  

Скасував суд подібні рішення податкової щодо камер і на інших заводах. Зокрема, на:

Останній з січня місяця не працює. З судового реєстру відомо, що 10 жовтня пройде засідання, на якому вирішать,  буде працювати завод на Чернігівщині чи ні. 

Куди дивляться антикорупційні органи

“Інформатор” звернувся до податкової з питанням, скільки в Україні загалом спиртзаводів було позбавлено ліцензії через відеокамери. Але надавати ці дані там відмовились. Проте оцінити масштаб катастрофи не складно навіть без цих даних. Очевидно, що дії податкової під керівництвом Данила Гетманцева та його ставленика Євгена Сокура є злочинними. У воєнний час люди як ніколи потребують робочих місць і зарплати. А держбюджет – податків. Позбавляючи успішні заводи права на роботу, чиновники вчиняють подвійний злочин: проти конкретних співробітників підприємств, які разом із сім'ями залишилися без шматка хліба, та проти держави.

"Я розглядав би питання відкриття кримінальних проваджень щодо зловживань з боку посадових осіб податкової служби, яка шляхом своїх незаконних дій зупиняє підприємства. А також врахував би суму недоотриманого прибутку. Більш того, зупинення підприємства призвело до невиконання умов договору з постачальниками сировини. А тут вже мова йде не тільки про недоотриманий прибуток, а й про збитки», - каже “Інформатору”, коментуючи те, що відбувається, адвокат Кирило Сидоренко.

Виникає логічне питання: куди дивляться антикорупційні органи? Адже аж ніяк не журналісти мають розслідувати подібні історії. Ось що відповідає на нього у своєму Фейсбуці Ігор Мосійчкук:
Знають і допомагають цій ОЗУ (організованому злочинному угрупуванню, - Ред.) уникати розслідувань БЕБ, ДБР і навіть НАБУ! Саме тому єдине сподівання у боротьбі з ПОДАТКОВОЮ МАФІЄЮ є на президента ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО…"

Політик також підкреслює, що має у своєму розпорядженні докази вини чиновників і готовий передати зібрані матеріали для подальшого розслідування до правоохоронних органів та Європолу. "Інформатор" також продовжує своє розслідування.

Раніше податкова пояснила, чи буде карати підприємців на окупованих територіях за відсутність РРО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube