Чому краще не експериментувати з кофеїном та ліками
Ранкова кава може здаватися нешкідливою, проте вона здатна взаємодіяти з певними ліками. Це знижує їхню ефективність або збільшує ризик побічних ефектів. Від таблеток від застуди до антидепресантів, вплив кофеїну на організм виходить далеко за рамки швидкого підвищення енергії. Чай також містить кофеїн, але не в тих самих концентраціях, що кава, й не впливає на людей тим самим чином, пише ScienceAlert. Ось що слід знати про те, як кава може впливати на ваші ліки, та як при цьому залишатися в безпеці.
Кофеїн є стимулятором, тобто він прискорює роботу центральної нервової системи. При цьому в засобах від застуди та грипу містяться стимулятори псевдоефедрин та деконгестант. При одночасному застосуванні ефекти можуть посилюватися, що потенційно може призвести до:
Багато ліків від застуди вже містять кофеїн, що ще більше збільшує ці ризики. Деякі дослідження також показують, що поєднання кофеїну з псевдоефедрином може підвищити рівень цукру в крові, що особливо важливо для людей з діабетом.
Стимулюючі ефекти також викликають занепокоєння при поєднанні кофеїну з ліками від СДУГ, такими як амфетаміни, або з препаратами від астми, такими як теофілін, який має схожу хімічну структуру з кофеїном. Їх спільне вживання може збільшити ризик побічних ефектів, таких як прискорене серцебиття та порушення сну.
Стандартне лікування гіпотиреозу левотироксином не поєднується з кавою. Дослідження показують, що вживання кави занадто рано після прийому левотироксину може зменшити його всмоктування до 50%. Кофеїн прискорює моторику кишечника - рух їжі та відходів через травний тракт, що дає препарату менше часу для всмоктування, а також може зв'язуватися з ним у шлунку, що ускладнює його засвоєння організмом.
Ці ефекти знижують біодоступність препарату, а це означає, що менше його потрапляє до кровотоку там, де це необхідно. Ця взаємодія частіше зустрічається з таблетованими формами левотироксину та менш імовірна з рідкими препаратами. Якщо всмоктування порушено, симптоми гіпотиреозу, включаючи втому, збільшення ваги та запор, можуть повернутися, навіть якщо ви правильно приймаєте ліки.
Те саме правило часу застосовується до класу препаратів від остеопорозу - бісфосфонатів, включаючи алендронат та ризедронат. Вони теж вимагають прийому натщесерце та приблизно за 30-60 хвилин до вживання їжі чи напоїв.
Взаємодія між кофеїном та препаратами для психічного здоров'я може бути більш складною. Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну - СІЗЗС, такі як сертралін та циталопрам, є типом антидепресантів, які широко використовуються для лікування депресії, тривоги та інших психічних розладів.
Лабораторні дослідження показують, що кофеїн може зв'язуватися з цими препаратами у шлунку, зменшуючи всмоктування та потенційно роблячи їх менш ефективними.
Трициклічні антидепресанти - ТЦА, такі як амітриптилін та іміпрамін, є класом старих антидепресантів, які діють, впливаючи на рівень нейромедіаторів у мозку. Вони були одними з перших розроблених антидепресантів і сьогодні використовуються рідше порівняно з новими антидепресантами, через вищий ризик передозування.
ТЦА розщеплюються печінковим ферментом CYP1A2, який також метаболізує кофеїн. Конкуренція між ними може уповільнити розпад препарату, посилюючи побічні ефекти, або затримати виведення кофеїну, викликаючи нервовість та збудження довше, ніж зазвичай.
Антипсихотичний препарат клозапін також обробляється CYP1A2. Одне дослідження показало, що вживання двох-трьох чашок кави може підвищити рівень клозапіну в крові до 97%, потенційно збільшуючи ризики, як от:
Деякі безрецептурні знеболювальні засоби, такі як ті, що містять аспірин чи парацетамол, містять кофеїн. Кава може пришвидшити всмоктування цих препаратів, прискорюючи спорожнення шлунка та роблячи його більш кислим. Це, в свою чергу, покращує всмоктування деяких ліків, таких як аспірин.
Хоча це може допомогти знеболювальним препаратам діяти швидше, це ж може підвищити ризик побічних ефектів, як от подразнення шлунка чи кровотеча, особливо в поєднанні з іншими джерелами кофеїну. Хоча серйозних випадків не повідомлялося, все ж рекомендується бути обережними!
Кофеїн може тимчасово підвищити артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень, зазвичай протягом трьох-чотирьох годин після вживання. Для людей, які приймають ліки від артеріального тиску або препарати, що контролюють нерегулярне серцебиття під час аритмій. Тож це може протидіяти передбачуваному ефекту ліків.
Це не означає, що люди із серцевими захворюваннями повинні повністю уникати кави, але їм слід стежити за тим, як вона впливає на їхні симптоми, і розглянути можливість обмеження споживання або переходу на безкофеїнову каву, якщо це необхідно.
Кожен по-різному засвоює кофеїн - деякі люди почуваються добре після трьох чашок, а інші відчувають побічні ефекти вже після однієї. Зверніть увагу на реакцію вашого організму та поговоріть зі своїм фармацевтом чи сімейним лікарем, якщо щось відчувається не так.
Якщо ви не впевнені, чи поєднуються ваші ліки та кава, зверніться до свого фармацевта або лікаря. Коротка розмова може позбавити вас тижнів побічних ефектів або зниження ефективності лікування - й допомогти насолоджуватися цим чудовим ароматним напоєм спокійно та із задоволенням!