Кліматичні зміни також поставили під загрозу створення найпопулярнішого сорту – арабіки
Минулого тижня на нью-йоркській біржі ціни на каву сягнули максимуму майже за 50 років. Причина у побоюванні щодо глобального дефіциту постачання кави через екологічні проблеми у Бразилії та В'єтнамі. Водночас через кліматичні зміни може зникнути сорт арабіка, який є найпопулярнішим у світі.
Про це йдеться у дослідженні “РБК-Україна”. Через все це українцям у 2025 році доведеться віддавати за горнятко кави 100 гривень.
Посуха в Бразилії, яка тривала з квітня по вересень 2025 року, і стала однією з головних причин зростання цін. Трейдерська компанія Volcafe заявила, прогноз виробництва арабіки в країні зменшили до 34,4 млн мішків. Це на 11 млн менше, ніж очікувалося. А Бразилія забезпечує 40% світового кавового ринку.
Водночас були проблеми і у В'єтнамі, який є другим найбільшим у світі експортером кави. Країну накрили посухи та сильні дощі, через що ціна робусти зросла до рекордних $5 694 за тонну.
А 10 грудня на 4,7% піднялися 'ф'ючерси на арабіку. Таким чином вони досягнули $3,44 за фунт, що перевищило рекорд 1977 року.
За прогнозом чемпіона Великої Британії з приготування кави Вадима Грановського, в Україні кава теж подорожчає. Всі причини впливають як на вартість продукції в магазинах, так і на ціну чашки кави у кав'ярнях.
“Наприкінці січня велика мережа кав'ярень коригувала ціну шляхом запасів, але вже навесні вартість кави зросте на 80-100%, чашка еспресо коштуватиме близько 70 гривень, а лате чи капучино — до 100 гривень”, – прогнозував співвласник Ескобар Coffee Roasters Андрій Тітов.
Експерт зауважив, що стабілізація ціни на каву очікується не раніше липня 2025 року. Втім, навіть тоді зниження буде незначним.
На українському ринку цукру спостерігається зростання цін, темпи якого можуть прискоритися на початку 2025 року. Відпускні ціни виробників за минулий тиждень зросли в середньому на 1−1,5 грн./кг. Наразі вартість цукру коливається у межах 23−24,50 грн./кг. Про це повідомили у Всеукраїнській Аграрній Раді. Основні причини такого підйому — початок відновлення експорту. Українські виробники цукру поступово повертаються на зовнішні ринки. Основними напрямками залишаються Туреччина та країни Африки.
Також в Україні продовжує зростати вартість свинини. Грудинка подорожчала з 167,72 грн/кг до 179,29 грн/кг, а лопатка зросла в ціні із 172,27 грн/кг до 177,40 грн/кг. Однак цьогоріч, у порівнянні з 2023 роком, розбіжність між цінами на куряче філе та свинину, навпаки, зменшилася.
Також у листопаді ціни на хліб у роздрібній торгівлі можуть зрости ще на 10−15%. У разі, якщо цього не станеться, виробники будуть змушені зменшувати обсяги постачань до магазинів. Про це заявив президент Всеукраїнської асоціації пекарів та голова компанії Київ Хліб Юрій Дученко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.