Львівщина першою в Україні провела повну декомунізацію - голова ОВА Козицький

Лише за 2023-й демонтували понад 300 монументів радянської влади

Козицький, пам'ятники
Козицький розповів скільки пам'яток радянської влади демонтували на Львівщині

Львівська область стала першою в Україні, де повністю завершили процес декомунізації. У Лопатинській громаді демонтували останній радянський пам’ятник. Це символізує кінець епохи радянщини в регіоні. Упродовж 2023 року на Львівщині знесли 312 радянських пам'ятників.

Про завершення процесу декомунізації оголосив голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький у своєму офіційному Telegram-каналі. Він відзначив, що демонтаж пам'ятників відбувся без використання коштів обласного бюджету.

На Львівщині завершилась декомунізація: лише за 2023-й демонтували понад 300 монументів радянської влади - Козицький 1

Зі свого боку, ініціативу проявили місцеві жителі кому набридли монументи радянської влади. Козицький привітав місцевих мешканців з тим, що вони стали справжнім прикладом для інших областей. Він відзначив, що за прикладом Львівщини в інших регіонах вже створюють робочі групи з декомунізації при своїх військових адміністраціях.

Декомунізація у Львові

У самому Львові очищення від радянських пам'яток відбулося у декілька етапів. Перший розпочався у перші роки незалежності, коли у 1990 році демонтували пам’ятник Володимиру Леніну. Він знаходився перед оперним театром та був зведений у 1952 році. Подивитись на демонтаж радянського ідоту прийшло подивитись 50 тисяч львів'ян. У 1992 році знесли пам’ятник радянському письменнику та публіцисту Ярославу Галану з площі Петрушевича. Його звели у 1972 році,

Не менш символічним стало усунення у 1992 році пам’ятника радянському письменнику та публіцисту Ярославу Галану з площі Петрушевича. Він був зведений у 1972 році. На початку 1990-х демонтували пам’ятник танкістам, який стояв на Личаківській. Його відкрили у 1945 році в пам’ять про танкістів, які загинули в боротьбі з німцями за Львів.

На початку 1990-х років у центрі Львова (сьогодні Площа Ангелів) демонтували пам’ятний знак "Борцям за владу рад". Його відкрили у 1980 році. У 1993 році у Львові стало ще на один пам’ятник радянському діячу менше. Тоді демонтували пам’ятник розвіднику Ніколаю Кузнєцову. Його встановили у 1962 році, на стику вулиць Франка та Свенціцького.

У 2016 році з площі Маланюка забрали пам’ятник радянському публіцисту Степану Тудору. Його передали до Львівської галереї мистецтв. У 2017 році демонтували пам’ятник Юрію Великановичу - вихідцю з Львівщини, комуністу, який воював у Громадянській війні в Іспанії. У 2021 році демонтували і передали до музею "Територія Терору" радянську зірку з Марсового поля. Це збільшена копія радянського ордена за участь у Другій світовій війні. Сьогодні вона є символом тоталітарного режиму.

У середині листопада 2023 року з вулиці Саксаганського демонтували барельєф, присвячений пролетарям-революціонерам. Його встановили на честь демонстрації львівських робітників у квітні 1936 року. Більшість радянських монументів передали музею "Територія Терору". Тепер там декілька десятків експонатів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube