Кожна п'ята людина на планеті виходила зі свого тіла і це дуже корисно

Позатілесний досвід може виникнути під час медитації чи релаксації, або, навпаки, в ситуаціях крайнього стресу

Позатілесний досвід
Досвід і ефект залежать від людини.

Люди здатні переживати широкий спектр емоцій та відчуттів, від базових, таких як радість та сум, до складних, таких як ностальгія та сором. Проте є складніші та тонші, наприклад, позатілесний досвід (ПТД). Це відчуття, коли людина ніби бачить себе збоку, поза межами свого тіла. З ним стикався звісно не кожен, але випадків дуже багато. 

Як повідомляє видання IFLScience, посилаючись на досліди американських вчених, переживання від позатісленого досвіду, тобто від перебування в іншому просторі, у людей емоційні та яскраві, і затьмарюють інші. Цікаво, що пережила ПТД велика кількість людей. Йдеться про 10-20 % населення. Але досвід і ефект – у всіх різний.

Які відчуття позатілесного досвіду

Кожна п'ята людина на планеті виходила зі свого тіла 1
Такий досвід мають 10-20% населення.

Як зазначають вчені, чинники, що викликають відчуття знаходження поза тіла, різноманітні та у багатьох випадках цілком протилежні один одному. Позатілесний досвід може виникати в моменти глибокого спокою, наприклад, під час медитації чи релаксації, або, навпаки, в ситуаціях крайнього стресу, коли людина переживає психологічну травму чи піддається фізичній небезпеці. Емоції після ПТД також різні й залежать від ситуації. Деякі люди відчувають абсолютний спокій, а інші – страх та паніка.

Більшість людей описують цей стан, як споглядання за своїм тілом з висоти, такий собі ефект польоту. Найчастіше він виникає під час клінічної смерті чи різних оперативних втручань, коли людина знаходиться під наркозом. Спираючись на цю інформацію, вчені вирішили провести кілька експериментів та встановити причини цього незвичного явища.

Що викликає позатілесний досвід та які наслідки

Кожна п'ята людина на планеті виходила зі свого тіла 2
Позатілесний досвід може бути спонтанним та спеціально викликаним.

Дослідники з'ясували, що викликати ПТД можна шляхом стимуляції правої кутової звивини мозку (вона відповідальна за інтеграцію візуальної інформації і зворотного зв'язку від кінцівок). Вони, використовуючи електроди, викликали це явище в одного пацієнтів, який переніс операцію на мозку. Згодом цей дослід повторили і він знов показав відповідний результат. 

Вчені-нейробіологи пішли іншим шляхом. Вони провели опитування серед, у якому задіяли 545 осіб різного віку та статі, і з'ясували, що майже 80% з них переживали ПТД. Деякі зізнались, що відчували це відчуття і не один раз. Деяких з опитаних до позатілесного досвіду підштовхнула медитація або візуалізація, а декого – гіпноз. Дослідники заявили, що саме у осіб, які пережили ПТД, більш поширені розлади психіки, включаючи депресію і тривогу.

Дослідники припускають, що існує зв'язок між поширеними проблемами психічного здоров'я та внетілесними переживаннями, але не вони є їх першопричиною. ПТД, насправді, може бути лише підсвідомим явищем. Така собі втеча від реальності, яка дозволяє переосмислити переживання. Тобто, позатілесні переживання не шкодять, а можуть бути механізмом подолання наслідків минулої травми. 

Виходячи з цього дослідження, фахівці в області психології мають переглянути те, як вони інтерпретують ці переживання, і підходити до них з більшою відкритістю та чуйністю. Бо контекст, в якому відбувається ПТВ, будь то спонтанний, навмисно викликаний за допомогою медитації або сенсорної депривації, чи психоделічними речовинами, ймовірно, вносить істотні відмінності в базові нейронні механізми та пов'язані з ними психологічні наслідки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube