Остаточна версія угоди передбачає створення фонду, до якого Україна буде вносити 50 відсотків доходів від "майбутньої монетизації" державних мінеральних ресурсів
Україна та Сполучені Штати Америки погодили умови угоди щодо рідкісноземельних металів. Це відбулося після того, як Вашингтон відмовився від жорстких вимог, викладених у першій версії документа. Тепер Київ готовий його підписати.
Про це повідомляє Financial Times. За словами українських чиновників у коментарі виданню, сторони готові підписати угоду про спільну розробку своїх мінеральних ресурсів, включно з нафтою і газом.
Зазначається, що Києву вдалося виторгувати набагато вигідніші умови для України. Загалом угоду представлятли як спосіб розширити відносини зі США, аби зміцнити перспективи після трьох років війни.
Остаточний варіант документа, датований 24 лютого, передбачає створення фонду, до якого Україна відраховуватиме 50 відсотків доходів від "майбутньої монетизації" належних державі мінеральних ресурсів, включно з нафтою і газом, і супутньої логістики. Цей фонд далі інвестуватиме в українські проєкти.
Водночас це не стосується тих ресурсів, які вже надходять до державної скарбниці України. Тобто він не покриватиме діяльність "Нафтогазу" і "Укрнафти".
Крім того, в угоді відсутні будь-які посилання на гарантії безпеки з боку Вашингтона, на яких Київ наполягав в обмін на згоду. Також інші важливі питання, як розмір частки США у фонді та умови угод "спільного володіння", будуть вирішені в наступних документах.
За словами українських офіційних осіб, угоду схвалили міністри юстиції, економіки та закордонних справ. Також FT написало, що президент Володимир Зеленський поїде до Білого дому вже найближчими тижнями для церемонії підписання угоди з Дональдом Трампом.
"Це буде можливість для президента обговорити загальну картину. А потім після цього ми зможемо думати про наступні кроки", - підкреслив представник української влади.
Інформатор ще 21 січня передбачив, що після взаємних закидів Зеленський і Трамп все ж підпишуть угоду. Ще тоді ми писали, що Зеленський, ймовірно, погодився на мінеральну угоду, хоча й зі скандалом. Але тепер доведеться також погодитися на вибори до укладання миру з Росією. Це мабуть найгірший пункт серед вимог Трампа до України. Проте Вашингтону вже зрозуміло, на що саме тиснути.
Власне, Вашингтон і тиснув. І з'ясувалося, що в Офісі президента такому жорсткому тиску протистояти не готові. ОП протиставило цьому суспільну кампанію на підтримку нашого президента.
Втім, NBC з посиланням на свої джерела зазначило, що за умов мирного договору з Росією може бути така потужна гарантія для України, як вступ до НАТО. За задумом, якщо Росія знову спробує напасти на Україну, наша країна вважатиметься автоматично прийнятою до НАТО і ймовірно автоматично буде активована 5 стаття. Поки що про цей пункт, за даними FT, не йдеться.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.