Глава Пентагону Піт Хегсет спершу заявив, що переговори не передбачають вступу України до Альянсу, але вже наступного дня скоригував свої слова. Тим часом Трамп назвав його початкову заяву досить точною, що спричинило нову хвилю критики
Голова Пентагону Піт Хегсет спочатку зробив жорстку заяву щодо членства України в НАТО, але згодом пом’якшив свою позицію. Виступаючи з промовою, він відійшов від заздалегідь підготовленого тексту та заявив, що "Сполучені Штати не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним результатом врегулювання шляхом переговорів". Водночас у його підготовлених тезах ішлося, що гарантії безпеки для України "не повинні надаватися через членство в НАТО", за словами трьох американських чиновників.
За даними NBC News, наступного дня Хегсет спробував згладити свої слова, зазначивши, що "все на столі" під час переговорів. Дональд Трамп також прокоментував ситуацію, заявивши, що він не змушував Хегсета змінювати позицію, але визнав, що його тон став "трохи м’якшим". Водночас він назвав початкові заяви свого радника "досить точними", що викликало нові побоювання та критику.
Ця ситуація створює плутанину щодо позиції США в переговорах, адже є припущення, що Трамп може розглядати автоматичне прийняття України до НАТО у випадку повторної агресії з боку Росії. Це означатиме негайне застосування статті 5 Північноатлантичного договору. Для Кремля це відкриває дві можливі стратегії: посилення проросійської пропаганди в Україні або очікування можливого ослаблення НАТО, щоб скористатися моментом.
Нагадаємо, що видання NBC також писало, що в угоді про рідкісноземельні метали може з'явитися несподіваний пункт, який дозволить Україні вступити у НАТО.
Таким пунктом стане автоматичний вступ України до Північноатлантичного альянсу, якщо Росія порушить мирну угоду з Києвом.
Минулого тижня Київ відвідав американський інвестор Скотт Бессент, який представив пропозицію США щодо контролю над 50% видобутку рідкісноземельних мінералів України вартістю $500 млрд. Натомість Вашингтон обіцяв гарантії безпеки після завершення війни. За даними The Economist, українському президенту Володимиру Зеленському відвели лише годину на ухвалення рішення. Однак він відмовився підписувати документ, аргументуючи це сирістю документа та відсутністю конкретних гарантій.
Президент США Дональд Трамп відреагував різко, звинувативши Київ у зриві угоди та заявивши, що з Бессентом "повелися грубо". Він пообіцяв повернутися до цього питання, натякнувши, що Зеленський може про це пошкодувати. Водночас генсек НАТО Марк Рютте наголосив, що членство України в Альянсі після завершення війни ніколи не було гарантованим, фактично дистанціюючись від перспектив вступу Києва до блоку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.