Конфлікт став найзначнішою дипломатичною кризою за десятиліття між США та одним із їхніх найважливіших союзників у Латинській Америці
Колумбія погодилася прийняти депортаційні рейси з мігрантами зі Сполучених Штатів. Тому обіцяні президентом США Дональдом Трампом мита на колумбійські товари поки що не набудуть чинності. Втім експерти вважають, що ця ситуація може підштовхнути Колумбію до зближення з Китаєм.
Про це пише The Washington Post. Зазначається, що дві країни провели більшу частину дня в напруженому протистоянні після того, як президент Колумбії Густаво Петро заявив, що не дозволить літакам з мігрантами приземлятися в його країні. Дональд Трамп у відповідь на це оголосив про введення мит у розмірі 25% на всі колумбійські товари. Він також заявив, що США негайно відкличуть візи в посадових осіб уряду Колумбії, їхніх союзників і прихильників.
Однак пізно ввечері в неділю прессекретар Білого дому Каролін Лівітт оголосила, що Колумбія "погодилася з усіма умовами президента Трампа", включно з дозволом військовим літакам США відправляти колумбійців назад. Водночас призупинення віз діятиме доти, доки не буде прийнято перший літак із депортованими, а наказ про тарифи та санкції буде "відкладений" на випадок, якщо Колумбія не виконає угоду.
Як зазначає WP, попри вдале розв'язання конфлікту, він став найзначнішою дипломатичною кризою за десятиліття між США та одним із їхніх найважливіших союзників у Латинській Америці. Серхіо Гусман, директор політичного консалтингового агентства Colombia Risk Analysis, заявив, що протистояння може підштовхнути Колумбію до зближення з Китаєм. Він зазначив, що Колумбія висловила зацікавленість у приєднанні до БРІКС - економічного партнерства Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки - і китайської ініціативи "Один пояс, один шлях".
Крім того, початкова відмова Колумбії прийняти депортаційні рейси може ускладнити обіцянки Трампа про масові депортації. Інші лідери Латинської Америки також порушили питання про поводження Сполучених Штатів із депортованими мігрантами.
Однією з головних передвиборчих обіцянок Дональда Трампа стала депортація нелегальних мігрантів зі США. Він пообіцяв вирішити це питання дуже швидко і діяти почав з першого дня на посаді президента. Вже 24 січня його адміністрація анонсувала початок депортації нелегалів.
Перші літаки з нелегалами на борту відправились у Колумбію. Проте влада країни відмовилась їх приймати. Президент Колумбії сказав, що "США не можуть ставитись до колумбійських мігрантів як до злочинців і повинні розробити протокол гідного поводження з ними". Густаво Петро сказав, що у Колумбії також є нелегали-американці. Їх нараховується 15 660 осіб.
Окрім Колумбії адміністрація Трампа почала тиснути на владу Мексики з вимогою репатріювала своїх громадян. Проте і ця країна не відповіла згодою. Відомо, що США відправить на кордон з Мексикою понад 1500 військових, щоб запобігти потраплянню нелегалів до країни.
Варто зазначити, що після інавгурації президента США Дональда Трампа з сайту Білого дому прибрали іспаномовну версію. Вона з'явилася на ресурсі за часів президентства Джозефа Байдена. Іспаномовна версія сайту, як вважається, була призначена переважно для мексиканських, центрально- та південноамериканських мігрантів, які не розуміють англійську мову.