Президент США марно вирішив поміркувати про розщеплення атомів
Щойно мережею прокотилася хвиля мемів щодо указу Трампа, спрямованого проти ЛБГТ, як до спічрайтерів Дональда Трампа знову виникли запитання. Річ у тім, що під час інавгураційної промови Трамп наголосив на низці американських досягнень. Серед них він згадав розщеплення атома. Після цього в Новій Зеландії американського посла запросили на урок історії, аби пояснити, що США не були першими, хто розщепив атом. Про це пише науково-популярне видання IFLScience.
"Американці пройшли тисячі миль через сувору землю неприборканої дикої природи, вони перетнули пустелі, піднялися на гори, витримали незліченні небезпеки, перемогли на Дикому Заході, покінчили з рабством, врятували мільйони від тиранії, вирвали мільярди з бідності, використовували електрику, розщепили атом, запустили людство на небеса і помістили всесвіт знань на долоню людини", – сказав він під час виступу.
Одне з вищезгаданих досягнень – розщеплення атома – збентежило науковців, особливо в Новій Зеландії, оскільки атом розщепив новозеландський фізик, який працював у Великій Британії.
Okay, I've gotta call time. Trump just claimed America split the atom. That's THE ONE THING WE DID.
— Ben Uffindell (@BenUffindell) January 20, 2025
Мер новозеландського міста Нельсона відреагував у Facebook, мовляв, промова Трампа його здивувала в частині про розщеплення атома.
"Ця честь належить найвідомішому та найулюбленішому синові Нельсона, серу Ернесту Резерфорду. Я запрошу посла США в Новій Зеландії до Нельсона відвідати меморіал лорда Резерфорда в Брайтвотері, щоб ми могли зберегти точний історичний запис про те, хто першим розщепив атом", – написав мер Нельсона Нік Сміт у Facebook.
Резерфорд, на честь якого навіть назвали елемент – Резерфордій (Rf), народився в Брайтвотері, виріс у Фоксхілл і Хейвлок і отримав освіту в Нельсонівському коледжі та Кентерберійському університеті, продовжив розщеплення атома в 1917 році в Манчестері у Великобританії. Він був першим, хто штучно викликав ядерну реакцію, бомбардуючи азотом ядра з альфа-частинками.
У 1917 році Резерфорд став першою людиною, яка викликала штучну ядерну реакцію, бомбардуючи газоподібний азот альфа-частинками – двома нейтронами та двома протонами, тісно пов’язаними разом. Та термін "розщеплення атома" не є найкращим способом пояснити, чого насправді досяг Резерфорд разом із Джоном Кокрофтом та Ернестом Волтоном. Це було розщеплення ядра атома, що призводить до розщеплення ядра на два менших атома.
"Ці експерименти показали, що випромінювалося проникаюче випромінювання, яке, за гіпотезою Резерфорда, могло бути ядром атома водню", – пояснює Манчестерський університет, де Резерфорд провів низку цих експериментів.
Пізніше ретельне дослідження, проведене Патріком Блекеттом за пропозицією Резерфорда в Кембриджі в 1920-х роках, зафіксувало рідкісні зображення. Фотографії показали, що деякі альфа-частинки були поглинені ядрами азоту. Цей процес призвів до надлишку енергії в ядрах азоту, в результаті чого утворилися атом кисню та водню.
Хоча це неймовірне досягнення, небагато ядерних реакцій можна здійснити за допомогою бомбардування азоту альфа-частинками. Робота Резерфорда з Нільсом Бором у 1920-х роках щодо передбачення існування нейтронів пізніше була підтверджена в експерименті колег Резерфорда.
"Джон Кокрофт і Ернест Уолтон розробили пристрій, прискорювач, щоб генерувати більш проникаюче випромінювання. Використовуючи сильне електричне поле, протони були розігнані до високих швидкостей. У 1932 році вони бомбардували літій протонами, спричинивши розщеплення їхніх ядер і утворення двох альфа-частинок", – йдеться на сайті Нобелівської премії.
Насправді розщеплення атома стало результатом міжнародної співпраці та наукового прогресу з усього світу. Цілком можливо, що райтери Трампа сплутали це з роботами, які проводилися в Манхеттенському проекті, де була розроблена перша атомна бомба під час Другої світової війни. Однак це також трохи складніше, оскільки атом урану вперше був розділений у 1938 році в Інституті хімії кайзера Вільгельма в грудні 1938 року в Німеччині.
Тож цілком зрозуміло, що новозеландці незадоволені тим, що Трамп залишив поза увагою їхнього новозеландського фізика.