Киянка з вини керуючої компанії не отримала пільги з оплати ЖКГ на 24 257 гривень - що вирішив суд

Жінка з 2010 року перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільгу, як особа яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи

Суд

Жінка не отримує пільги з вини комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дарницького району м. Києва», зокрема на гаряче водопостачання та централізоване опалення. Вона просить стягнути з компанії на її користь суму недоотриманих коштів на покриття послуг у розмірі 24 257 гривень. Про це йдеться у рішенні Дарницького районного суду Києва, опублікованому 25 березня 2025 року. 

Жінка зареєстрована та мешкає за адресою разом з чоловіком та двома дітьми. З 01.08.2010 року вона перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільгу, як особа яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до категорії 2, серія Б та користується пільгами на оплату житлово-комунальних послуг. З 2019 року по теперішній час не отримує пільги з вини керуючої компанії, зокрема на гаряче водопостачання та централізоване опалення. Разом з цим комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дарницького району м. Києва» надаються відповідні відомості щодо тарифів на послуги: вивезення побутових відходів, утримання будинку та прибудинкової території, за які громадянка отримує компенсацію (пільги), вказане підтверджує що компанія має всю необхідну інформацію про неї як пільговика.

19.02.2020 року жінка звернулась до компанії з проханням зробити перерахунок за послуги ГВП та ЦО, оскільки станом на 01.02.2020 року останні вказали у квитанції борг, який становив 1 356 гривень. Нею було повідомлено компанію про необхідність надання відомостей Ощадбанку, а саме інформації про суму коштів, які необхідно оплатити по кожному окремому пільговику, та надалі щомісяця звертатися до органів соціального захисту населення для забезпечення погашення частини коштів, що передбачено встановленою пільгою. Проте компанією перерахунок за ГВП та ЦО не було проведено, необхідні відомості до органів соціального захисту населення не надано. З відповіді компанії зазначено, що вона не отримала ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії та не визначена виконавцем послуг з теплопостачання. Згідно з відповіддю Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації від 20.03.2023 року зазначено, що компанії видано таку ліцензію та станом на 16.03.2023 року розпоряджень про відмову у видачі зазначеної ліцензії не приймалося. Зазначено, що компанія визнаючи, що здійснює господарську діяльність в частині надання послуг на ГВП та ЦО, без ліцензії, надсилала їй рахунки на оплату послуг в повному обсязі, в той час, як вона маючи впевненість у своєму праві на пільгу регулярно сплачувала по наданих рахунках оплату у розмірі 50% відсотків. У зв'язку з чим компанія надсилає їй претензії щодо заборгованості на загальну суму 12 561 гривні, з них 1 523 гривень, за ГВП та 11 036 гривень, за ЦО. З урахуванням викладеного просить суд стягнути з компанії на її користь суму недоотриманих коштів на покриття послуг ЦО та ГВП у розмірі 24 257 гривень та 2 063 гривень, за невірно нараховані послуги та просить суд скасувати неправомірно нарахований борг за надання послуг з постачання гарячої води та з централізованого опалення на загальну суму 12 561 гривні.

"Нарахування пільг на житлово-комунальні послуги здійснювалося відповідним споживачам управлінням соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації до грудня 2022 року. Саме в управління соцзахисту пільговики звертались із заявами про надання та нарахування пільги, в тому числі й зверталась позивачка. У січні 2023 року завершено реформу монетизації пільг на оплату житлово-комунальних послуг, які наразі надаються у грошовій готівковій формі. З січня пільги на оплату житлово-комунальних послуг виплачують у грошовій готівковій формі через Пенсійний фонд України. Пільговики, які не є пенсіонерами, кошти на виплату пільг отримають на їх поточні рахунки, відкриті у ПФУ в Ощадбанку. З 01.12.2022 року пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг призначає та виплачує ПФУ. Керуюча компанія не здійснює нарахування пільг позивачу, тому позовні вимоги щодо стягнення з підприємства на користь позивача суми недоотриманих пільг з листопада 2019 року по квітень 2023 року на суму 26 321 гривні є неправомірними і незаконними. Для розрахунку розміру пільги інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 20 числа кожного місяця надають, зокрема управителі та виконавці комунальних послуг, в той час, як відповідач не є ані управителем, ані виконавцем, тому підприємство не відноситься до суб'єктів, які подають інформацію структурним підрозділам з питань соціального захисту населення. В управлінні відсутня інформація щодо суб'єкта господарювання, що надає послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у житловому будинку, тому управлінням не нараховувались пільги на послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання", - заявили у компанії. 

Яким було рішення суду?

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. Нею не доведено належними та допустимими доказами завдання їй матеріальної шкоди саме у зв'язку з неправомірними діями з боку компанії. 

"Звертаючись до суду з вказаним позовом позивачка зокрема просить стягнути майнову шкоду, яка утворилась внаслідок недоотримання пільги з вини відповідача. Водночас позивачем не доведено належними та допустимими доказами завдання йому матеріальної шкоди саме у зв'язку з неправомірними діями з боку відповідача. В обґрунтування позовних вимог позивач зокрема зазначає, що відповідач веде господарську діяльність в частині надання послуг на ГВП та ЦО, виставляючи відповідні рахунки, без відповідно ліцензії, що вказує на порушення чинного законодавства, що призвело до позбавлення позивача права на пільгу. Вказані доводи суд вважає необґрунтованими, оскільки як вбачається з матеріалів справи  мешканці будинку, отримують послуги з теплопостачання та постачання гарячої води, що виробляється за допомогою дахової котельні, яка обслуговується відповідачем. З відповіді Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 22.03.2023 року вбачається, що житловий будинок переданий від попереднього балансоутримувача комунального підприємства Господар Дарницького району м. Києва, та закріплений з 01.05.2015 року на праві господарського відання за відповідачем як об'єкт комунальної власності, технічна документація на дахову котельню, обладнану газовими котлами, передана не в повному обсязі. Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради від 21.12.2021 року відповідачу видано ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, проте, оскільки документація на котельню не була передана в повному обсязі, тому вказана ліцензія підприємством не отримана. Крім того, зазначено, що співвласниками вказаного будинку не було прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком, а виконавчим органом не було проведено конкурс, щодо призначення управителів будинком, тому керуюча компанія є тільки обслуговуючою організацією та не являється управителем вказаного будинку", - наголосив суд. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube