Китай вимагає припинити підтримувати Україну: на що вони розраховують

Читать на русском

Політичне керівництво КНР радикалізувало свою риторику у спробі досягнути низки задач на зовнішньополітичній арені, а головним призом є домінування у світі

Читать на русском
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін вважає, що може взяти головний приз

Політичне керівництво КНР радикалізувало свою риторику у спробі досягнути низки задач на зовнішньополітичній арені, а головним призом є домінування у світі

Уперше за два роки Китай офіційно виступив із відверто проросійськими наративами, закликаючи припинити міжнародну підтримку України, аби примусити Київ до невигідних перемовин. Агресивніша риторика може слугувати досягненню одразу низки завдань, зокрема йдеться про спробу залякати Захід і не допустити запровадження санкцій. Але також навряд є збігом факт, що заява звучить в унісон із провокативними закликами трампістів щодо пакета допомоги союзникам, розміром у 95 мільярдів доларів, який завис у нижній палаті США. Водночас у такий спосіб Пекін може створювати інформаційні передумови для агресії в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Китай хоче, аби Україну залишили без військової допомоги

Китай вустами постійного представника в ООН Чжан Цзюня закликав Сполучені Штати Америки припинити постачання зброї в Україну. А також заявив, що "безпека однієї країни не може реалізуватися, ставлячи під загрозу безпеку інших", чим, по суті, підтримав наратив кремля про те, що причиною нападу росії на Україну стала загроза НАТО.

"Деякі країни мають негайно припинити підливати "масло у вогонь" і припинити підривати дипломатичні зусилля міжнародного співтовариства", — каже Цзюнь

Ці заяви є чи не найвідвертішою декларацією підтримки кремля, яку Пекін зробив за два роки повномасштабної війни. І це доволі незвично, адже раніше Піднебесна була обережнішою у формулюваннях, постійно наголошуючи на своєму нейтралітеті.

Чому ж Китай вирішив сильніше виступити на стороні свого васала? Можна було б припустити - спостерігаючи за тим, що відбувається з американською допомогою, Пекін думає, що путін бере гору, і прагне якомога швидше записатися в команду переможців. Але принаймні доти, доки не стане ясно, як голосуватиме нижня палата Конгресу, такі кроки точно є передчасними. Ймовірно, заяви КНР повинні слугувати досягненню кількох цілей.

Китайські заяви та американська допомога

Пекін може робити агресивніші заяви, аби залякати Захід. На те є "особисті причини": уперше від початку повномасштабної війни ЄС зробив спробу застосувати санкції проти трьох китайських компаній за постачання до росії продукції подвійного призначення. Угорщина, звісно, заблокувала процес, але прецедент неабияк сполохав керівництво КНР, адже Євросоюз є найбільшим торговим партнером Китаю. Водночас навіть віддалена перспектива санкцій загрожує послабити ентузіазм інвесторів, які життєво необхідні для ослабленої економіки КНР.

Ще однією метою цієї риторики, ймовірно, є спроба вплинути на прийняття рішення про військову допомогу Україні в Конгресі США. Тези про потребу в перемовинах, про "підливання олії у вогонь", вимоги "гарантій безпеки для росії" та зупинки західної допомоги постійно долинають не лише від путіна, Лаврова та інших впливових кремлівців, але також від Ілона Маска, пропагандиста Такера Карлсона та самого експрезидента Дональда Трампа. У час, коли через рішення спікера Майка Джонсона законопроєкт завис у нижній палаті, Пекін міг сподіватися, що його заклики до дипломатії стануть аргументом на користь росії. Однак це може мати й зворотний ефект, підштовхнути республіканців, які вважають Китай найбільшою загрозою, підтримати Україну.

Штаб Байдена не забуває нагадувати громадянам, що саме спікер Джонсон відповідальний за натовпи мігрантів. Фото з відкритих джерел
Штаб Байдена навіть в День всіх закоханих не забуває нагадувати громадянам, що саме спікер Джонсон відповідальний за натовпи мігрантів. Фото з відкритих джерел

Позиція Трампа щодо допомоги Києву, міжнародним безпековим домовленостям та міграційній політиці, явно деструктивна для США — це вже дратує навіть помірковану частину партії. У штабі Байдена використовує момент на повну: вони щодня публікують меми про те, як трампісти заважають у вирішенні мігрантської кризи, руйнуючи двопартійну угоду, та нищать американські міжнародні союзи. Навіть на Fox News заговорили, що так далі тривати не може. 

"Я думаю, що республіканці знаходяться під загрозою втрати переваги, яку вони мають проти Байдена щодо питання кордону та фінансування України, Ізраїлю, фінансування для захисту Тайваню. Тому що вони відмовляються діяти в рамках цих заходів. Вони вбили найсильніший законопроект про охорону кордонів, який я бачив за час перебування у Вашингтоні... Я думаю, є кілька проблем, через які республіканці можуть стати Конгресом, який нічого не робить", — дорікає конгресменам політичний аналітик Fox News Бріт Хьюм.

Внутрішньопартійна критика спонукала Трампа перевзуватися в повітрі й він раптово заявив, що це насправді через Байдена путін "матиме все, що захоче, включно з Україною". Ці слова означають лише те, що американський експрезидент мінливий і непередбачуваний, а також що з ним у Китаю може виникнути вікно можливостей.

Перспективи, що "надихають"

Останні проросійські заяви Пекіна можуть бути інформаційним підґрунтям до нової агресії. Сі Цзіньпін, так само як і путін, переконаний, що має свої "законні" безпекові інтереси в Індо-Тихоокеанському регіоні й постійно намагається виставити США розпалювачем агресивних війн.

Інсайдери Bloomberg у штабі Дональда Трампа стверджують, що експрезидент після перемоги хоче застосувати "диференційний підхід" до союзників. Славнозвісна стаття 5 буде діятиме лише для тих країн, які повністю виконують свої фінансові зобов’язання перед НАТО, до решти буде передбачено "інший рівень допомоги". Це ставить під сумнів основоположні принципи Альянсу, "ядерна парасолька" США працює вибірково. Але якщо навіть НАТО під загрозою, то під ще більшим питанням інші міжнародні договори Америки, до прикладу, з Тайванем чи Південною Кореєю — не дивно, що Пекін схвильований можливостями, які перед ним розкриваються.

Трамп каже, що Тайвань, взагалі-то, є торговим суперником США. Фото з відкритих джерел
Трамп каже, що Тайвань, взагалі-то, є торговим суперником США. Фото з відкритих джерел

Трамп і раніше заявляв, що не хоче розпочинати Третю світову через Тайвань, який, мовляв, є ще й торговим конкурентом Сполучених Штатів. А тепер взагалі складається враження, що задля підтримки російської та китайської пропагандистської машини він готовий на будь-що. Ще пів року тому Пекін остерігався, що Сполучені Штати в разі тривалих бойових дій долучаться до союзників у Індо-Тихоокеанському регіоні, а це значно збільшує ризики обміну ядерними ударами. Але тепер, пише видання Nikkei Asia, генерали вважають, що, ймовірно, цього не станеться - навпаки, така війна може бути виграшною.

В КНР врахували досвід рф в Україні, тому змінюють мобілізаційне законодавство, аби оперативніше поповнювати армію, полегшують доступ військових до громадської інфраструктури та пального, нарощують виробництво озброєнь та боєприпасів. За даними журналу Military Balance, витрати Китаю на оборону у 2023 році зросли на 5,4 % до 219,5 мільярдів доларів США.

Китай готується до затяжної війни за Тайвань. Фото: Getty Images
Китай готується до затяжної війни за Тайвань. Фото: Getty Images

Пекін оцінив стратегію російської гібридної агресії та вважає її перспективною, адже, як показує ситуація довкола підтримки України, найслабкішим місцем Західних демократій під час затяжної війни стали вибори. Вони розколюють суспільство й створюють підґрунтя для інформаційно-психологічних операцій. Ще в липні 2023 року генерали Піднебесної готувалися до швидкоплинного конфлікту з метою встановлення контролю над бунтівним островом, тепер, схоже, основна ставка на затяжній війні. Вони вважають, щоб перемогти Захід потрібно просто дочекатися виборів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.