Допомога Україні: як Сенат подолав опір трампістів і що чекає на законопроєкт у Палаті представників

Група MAGA марно докладала зусиль, аби пакет допомоги союзникам не пройшов Верхню палату, але вони мають великі шанси на реванш

Спікер Джонсон
Спікер Джонсон під колосальним тиском ультраправих

Сенат проголосував за надання допомоги Україні, хоч трампісти чинили шалений опір законопроєкту. Надалі буде важче, адже в Палаті представників вплив MAGA, ультраправого крила партії, ще потужніший, а спікер Майк Джонсон уже оголосив законопроєкт «мертвонародженим». Однак шанси на позитивне для нас голосування вищі, аніж ще місяць тому й не в останню чергу це пов’язано з розколом у Республіканській партії, який спричинила ізоляціоністська політика фаворита консерваторів Дональда Трампа.

Трампісти лютують і це, мабуть, добрий знак

Сенат Сполучених Штатів проголосував за законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню на суму 95,34 мільярда доларів. Попереду ще надважке голосування в Палаті представників, де республіканська більшість контролюється невеликим, але феноменально впертим гуртком ультраправих. Здавалося б, шанси на подолання цього бар’єру мінімальні, але істерична реакція трампістів і спроби поховати законопроєкт на етапі розгляду в Сенаті вселяють трохи оптимізму.

У ніч голосування республіканці один за одним брали слово під час обговорення, розтягуючи час якомога довше. Сенатор Джей Венс надіслав кожному зі своїх колег записку про те, що законопроєкт про фінансування України та Ізраїлю потенційно може призвести до імпічменту Трампа. Пакет передбачає виділення 15 мільярдів доларів, які мають бути витрачені на підтримку України впродовж дев’яти місяців після інавгурації нового президента. Тому, мовляв, у тексті "захована бомба сповільненої дії": якщо "у рамках своєї миротворчої діяльності" Трамп спробує припинити фінансування України, можна буде почати процедуру його усунення з посади за звинуваченням у перевищенні владних повноважень. Венс каже, що подібне вже було 2020-го й закликає не допустити можливість повторення.

Антиукраїнське лобі вдалося до застосування "важкої артилерії" — Ілона Маска. Він звернувся до виборців-республіканців із закликом тиснути на своїх представників у Сенаті. На його думку, оскільки росія і так переможе, допомога українцям — це подовження страждань жертви.

"Ці витрати не допомагають Україні. Продовження війни не допоможе Україні", — заявив Маск.

Дональд Трамп особисто розмовляв із сенаторами з Республіканської партії, налаштовуючи їх проти виділення допомоги. Він переконував і погрожував, але підтримка у Верхній палаті не послабшала, а зросла: "за" — 70, "проти" — 29, одна республіканка утрималася. Ще тиждень тому під великим питанням було, чи назбирається хоча б 60 голосів.

Шанси на успіх

Тепер головне питання, чи поставлять законопроєкт на розгляд у палаті Представників. Спікер Майк Джонсон спершу, здається, був налаштований на співпрацю, однак через тиск трампістів його риторика все більше радикалізується.

"Тепер, оскільки Сенат не має жодних здобутків у політиці кордону, Палата повинна буде продовжувати працювати на власний розсуд у цих важливих питаннях. Америка заслуговує на краще, ніж статус-кво Сенату", — сказав він, хоч недавно був проти голосувати одним пакетом за допомогу союзникам та міграційне законодавство.

Спікер Джонсон раніше був більш налаштований співпрацювати, тепер його риторика стала гострішою. Фото: Getty Images
Спікер Джонсон раніше був більш налаштований співпрацювати, тепер його риторика стала гострішою. Фото: Getty Images

У Джонсона є кілька варіантів протидії ініціативі. Можна проігнорувати законопроєкт, але це важко уявити, хоча б тому, що він сам говорив про "критичну важливість" допомоги для Ізраїлю. Або Джонсон може спробувати роздробити пакет на окремі голосування щодо Ізраїлю, України та Тайваню — це дасть можливість республіканцям маневрувати, вибираючи, що підтримати.

Проте республіканець Майк Тернер, голова комітету Палати представників із питань розвідки, який нещодавно очолював двопартійну делегацію до Києва, вважає, що Джонсон таки піде проти ультраправих. В інтерв’ю Politico він заявив, що спікер у той чи інший спосіб дозволить провести голосування щодо допомоги Україні.

"Ви або за, або проти авторитарних урядів, які вторгаються в демократичні країни.… Ви або за, або проти вбивства невинних мирних жителів. Ви або за, або проти відновлення росією Радянського Союзу", — сказав він.

На думку Тернера, демократи готові захистити Джонсона, якщо трампісти спробують його усунути з посади. Він вважає, що ліберали усвідомлюють, що не можуть дозволити маргінальній меншості мати вирішальний голос у критично важливих питаннях, інакше "всі їхні пріоритети та пріоритети нації зазнають краху". Однак рейтингу Джонсона такий захист може суттєво зашкодити.

Якщо ж він все-таки відмовиться поставити законопроєкт на розгляд у Нижній палаті, є механізм петицій, для чого потрібно 218 голосів. Наразі в демократів є 213 мандатів, але частині лівого крила партії вважає, що на підтримку Ізраїлю потрібно накласти суворі обмеження, тож може відмовитися голосувати.

Надзвичайно важко буде зібрати голоси республіканців, адже ізоляціонізм став трендом у консерваторів, а популярність Трампа така, що він може легко знищити перспективи конгресменів на переобрання. Однак можна розраховувати принаймні на частину голосів конгресменів-республіканців. До прикладу, у складі двопартійної делегації Конгресу, яку очолював Майк Тернер, були його колеги-однопартійці Френч Хілл і Зак Нанн.

У двопартійна делегація до Києва свідчить, що ми отримаємо підтримку і від частини республіканців . Фото з відкритих джерел
Двопартійна делегація до Києва свідчить, що ми отримаємо підтримку від частини республіканців. Фото з відкритих джерел

Язик мій — ворог мій

У Республіканській партії посилився розкол на тих, хто виступає за зберігання Америкою своїх міжнародних зобов’язань і тих, хто за Трампа. Знаковою стала неділя, 12 лютого, коли на одному з передвиборчих заходів експрезидент поділився своїми ідеями про заохочення путінської агресії щодо тих членів НАТО, які не витрачають 2% ВВП на армію. Після цього багато впливових конгресменів опинилися в незручному положенні. Частина республіканців намагається пояснити, що Трампа не так зрозуміли.

"Це сарказм. Річ у тім, що потрібно заплатити ціну. Ви знаєте, більшість із них цього не робили", — посміхається сенатор Томмі Тубервілл.

Але іншим не так весело, адже Трамп ще до свого гіпотетичного повернення у Білий дім завдав потужного удару по НАТО: раз про це взагалі говорять, значить це можливо.Тепер Європа не може допустити, щоби безпека Заходу ставилася під сумнів кожні чотири роки, залежно від того, хто президент.

Позиція Трампа щодо НАТО поглиблює розкол між "ізоляціоністами" та "інтернаціоналістами". Фото: Getty Images
Позиція Трампа щодо НАТО поглиблює розкол між "ізоляціоністами" та "інтернаціоналістами". Фото: Getty Images

Суперечка довкола скандальних заяв Трампа є продовженням ідеологічного розколу на "ізоляціоністів" та "інтернаціоналістів" і напряму стосується України. Коли лідера меншості в Сенаті, Мітча Макконнеллазакликали піти у відставку, бо Трампісти вважають його поведінку  щодо підтримки України "обурливою", він нагадав їм, що йдеться про національний інтерес. За його словами, глобальний порядок, "в якому жадають американської підтримки й побоюються американської сили, хитається".

"І ми, Сполучені Штати Америки, втратимо найбільше", — сказав він.

В грудні законодавці прийняли закон, який забороняє президенту виходити з НАТО без згоди Конгресу, але в разі чого він все ще матиме масу методів, аби підірвати Альянс. Позиція Трампа і щодо НАТО, і щодо підтримки України, лякає Захід, але точно викликала овації в кремлі. Тож все більше республіканців визнають це неприйнятним.

"Я знаю, що провокатори та інтернетні тролі розбурхали багатьох у далеких куточках моєї партії. Але якщо вашу позицію підтримує володимир путін, настав час переглянути свою позицію", — сказав сенатор-республіканець Міт Ромні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube