Китайські посадовці впродовж останніх тижнів через посередників пропонували провести саміт між президентами США та РФ
Китайські посадовці через посередників пропонували команді президента США Дональда Трампа провести зустріч з російським правителем Володимиром Путіним. При чому переговори мали б пройти без участі президента України Володимира Зеленського. У США та Європі до цього поставилися скептично.
Про це пише газета The Wall Street Journal, журналісти якої спілкувалися з посадовцями у Пекіні та Вашингтоні, знайомими з цим питанням. Співрозмовники видання розповіли, що китайські посадовці впродовж останніх тижнів через посередників пропонували команді Трампа провести саміт між ним та Путіним, а також "сприяти миротворчим зусиллям після можливого перемир'я".
Однак, зазначається, що таку пропозицію в США і Європі зустріли скептично. Газета зазначає, що це пов’язано з занепокоєнням через все більш тісні зв'язки між Пекіном і Москвою. За словами співрозмовників, китайська пропозиція, зокрема, передбачає американо-російський саміт без участі президента Володимира Зеленського.
Білий дім відмовився підтвердити, чи отримав він пропозицію Китаю. При цьому співрозмовник з адміністрації президента США назвав її "зовсім не життєздатною".
Речник посольства Китаю у Вашингтоні, відповідаючи на запитання про цю пропозицію, сказав, що йому про неї нічого не відомо. Водночас він висловив сподівання, що "сторони працюватимуть над деескалацією і прагнутимуть до політичного врегулювання".
Однак, ознайомлені співрозмовники зауважили, що китайський лідер Сі Цзіньпін "не хоче, щоб будь-яка допомога у припиненні війни ставила під загрозу тісні відносини Китаю з Росією. Відтак "китайська пропозиція не передбачає жодних зобов'язань з боку Пекіна скоротити величезну економічну підтримку Москви".
Президент України виявляє побоювання, що президент США Дональд Трамп тримає його поза інформаційним полем. Зокрема, в інтерв'ю The Economist Зеленський заявив про свою стурбованість щодо відсутності чіткої політики США щодо України. Він закликає до міцних гарантій безпеки для країни, оскільки, на його думку, можливе укладання угоди між Трампом і Путіним може не врахувати інтересів Києва.
Зеленський згадав лише про мінімальні контакти з новим президентом США: лише "пара дзвінків" після зустрічі в вересні. Він переконаний, що у Трампа немає готового мирного плану, і це логічно, враховуючи, що з Україною ніхто не консультується. Інформація Зеленського про переговори між Білим домом і Кремлем надходить з преси, як і у всіх інших.
Зеленський відкрито заявляє, що якщо США і Європа не візьмуть на себе зобов’язання щодо безпеки України, то країна повинна сама створювати свою безпеку через посилення власних сил. Водночас він не виключає варіанту, що Трамп може забезпечити Україні гарантії безпеки, не узгоджуючи їх з Росією, на чому може наполягати і Європа.
Однак, якщо цього не станеться, Україна буде змушена працювати над зміцненням власної обороноздатності, намагаючись бути на одному рівні з російськими військами. Важливою умовою для мирних переговорів, за словами Зеленського, є гарантована безпека, щоб уникнути подальшої агресії з боку Росії.