Володимир Зеленський висловив занепокоєння з приводу відсутності конкретних пропозицій від адміністрації Дональда Трампа, що стосуються майбутнього України
Президент України виявляє побоювання, що президент США Дональд Трамп тримає його поза інформаційним полем. Зокрема, Зеленський заявив про свою стурбованість щодо відсутності чіткої політики США щодо України. Він закликає до міцних гарантій безпеки для країни, оскільки, на його думку, можливе укладання угоди між Трампом і Путіним може не врахувати інтересів Києва.
Про це Зеленський розповів в інтерв'ю The Economist. Його п’ятирічне президентство було низкою серйозних випробувань, але найбільше його турбує невизначеність щодо майбутнього. Через три тижні після того, як Дональд Трамп став президентом, український лідер досі не розуміє, що планує нова адміністрація щодо України.
"Ми не отримали жодних конкретних пропозицій", – зауважує він в інтерв'ю The Economist, коли мова зайшла про мирні переговори, що наближаються.
Зеленський згаав лише про мінімальні контакти з новим президентом США: лише "пара дзвінків" після зустрічі в вересні. Він переконаний, що у Трампа немає готового мирного плану, і це логічно, враховуючи, що з Україною ніхто не консультується. Інформація Зеленського про переговори між Білым домом і Кремлем надходить з преси, як і у всіх інших.
"Мабуть, є деякі ідеї, які я повинен знати, але поки що мені про них не говорили", - сказав президент України.
Відтак, в Україні є серйозні побоювання, що Трамп і Путін можуть укласти угоду без участі Зеленського. Втім, президент України, перебуваючи в Києві, виглядає досить оптимістично під час тривалої розмови. Його обличчя видає втому, але він все ще підтримує фізичну форму: мозолясті долоні свідчать про ранкові тренування після безсонних ночей, сповнених доповідей та вибухів.
Часом він навіть сміється, намагаючись подавити розчарування. Ця розмова відбулася напередодні важливої Мюнхенської конференції з безпеки, що стартує 14 лютого і може стати сигналом для адміністрації Трампа до активніших дій.
"Це буде дві великі делегації (американська та українська), буде кілька важливих зустрічей", – каже Зеленський.
Проте, попри це, настрій залишається дещо песимістичним. Лише кілька годин після інтерв'ю Трамп публікує в соцмережах повідомлення, що для підтримки України "мало що можна показати", а війна "повинна скоро закінчитися".
Тим часом Зеленський готується до зустрічі з заступником Трампа, Дж. Д. Венсом, котрий, за його словами, раніше висловлював байдужість до долі України. Однак президент України намагається не піддаватися розчаруванню:
"Я думаю, що сьогодні віце-президент зосереджений на внутрішніх проблемах США", – зазначає він.
Зеленський відкрито заявляє, що якщо США і Європа не візьмуть на себе зобов’язання по безпеці України, то країна повинна сама створювати свою безпеку через посилення власних сил. Водночас, він не виключає варіанту, що Трамп може забезпечити Україні гарантії безпеки, не узгоджуючи їх з Росією, на чому може наполягати й Європа.
Однак, якщо цього не станеться, Україна буде змушена працювати над зміцненням власної обороноздатності, намагаючись бути на одному рівні з російськими військами. Важливою умовою для мирних переговорів, за словами Зеленського, є гарантована безпека, щоб уникнути подальшої агресії з боку Росії:
"Ми готові до переговорів, але тільки з реальними гарантіями, які не дадуть Путіну шансу повторити свої дії", – наголошує він.
Український президент також стурбований тим, що світ не до кінця розуміє реальну загрозу від Росії і її намірів щодо Європи.
"Без України Європа буде окупована", – застерігає Зеленський.
Нещодавна Інформатор писав про перші контакти команди Трампа з Кремлем. Так, 11 лютого під час візиту до Росії Стів Віткофф, наближений до Дональда Трампа, провів зустріч із Володимиром Путіним. Переговори тривали понад три години і збіглися в часі зі звільненням Марка Фогеля.
Видання The New York Times стверджує, що перед поїздкою до Москви Віткофф провів прямі переговори з неназваними союзниками Путіна та обговорював питання, пов'язані з Україною, з представниками Саудівської Аравії та Катару. Трамп також заявляв, що планує говорити з Путіним про ситуацію в Україні, підкресливши, що його адміністрація досягла "значного прогресу" у переговорах між Києвом та Москвою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.