Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова

Зібрали в одному матеріалі все, що відомо про зрадника Стремоусова

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова

Кирило Стремоусов, заступник голови окупаційної російської Херсонської військово-цивільної адміністрації, довгі роки боровся проти України та поширював ідеї "руського миру". Він часто порушував закони але дивним чином зустрів окупантів не у в’язниці, а на волі. Більше того, відомим у певних колах блогером та ватажком кількох сотень "журналістів", які влаштовують скандали та знімають їх на відео.

Інформатор зібрав дані про історію зрадника. Вона схожа на сценарій огидного фільму жахів з елементами чорної комедії.

Від подорожі шляхами Че Гевари до "руських пробіжок"

Кирило Стремоусов народився у 1976 році в Донецькій області. Закінчив Тернопільську академію народного господарства та відкрив компанію з виробництва кормів для риб ПП "Вега", пізніше працював у рибінспекції. Невдовзі пішов у відставку та поїхав до Херсону.

В інтерв’ю "Фактам" він розповів про себе таке:

"У мене п'ять років була своя фірма із продажу корму для риб за кордон. У ті роки з діловими поїздками відвідав майже всі країни Європи. Але почалися непорозуміння з рибінспекцією. Я не хотів давати хабарі, тож сам влаштувався на роботу до цієї структури. Досить швидко дослужився до начальника Генічеської рибінспекції. Зіткнувся з кричущими фактами варварського лову в Азовському морі. Звернувся до відомого тележурналіста Андрія Цаплієнка, допоміг йому підготувати матеріал. За це мене звільнили зі служби. Однак невдовзі все ж таки взяли назад за рішенням суду. 2007 року навіть надали керівну посаду у столичному Комітеті рибного господарства. Попрацювавши там якийсь час, я звільнився за власним бажанням — не для мене ця справа. До речі, працюючи в держструктурах, я вів настільки нездоровий спосіб життя, що погладшав до 125 кілограмів! Довелося зайнятися лікувальним голодуванням та виключити з раціону м'ясо. Вдалося схуднути до 75 кілограмів. Повернувшись із Києва до Херсона, створив екологічну громадську організацію та інформаційне агентство "Таврія-Ньюс". Якоїсь миті у мене виникло бажання взяти творчу відпустку — поїхати до США на кілька місяців, щоб зібрати матеріал для книги. Але ця витівка переросла в тривалу подорож, в якій я був щасливий, як ніколи в житті. Вже перебуваючи в Америці, вирішив пройти місцями, якими свого часу проїхав мій кумир — революціонер Че Гевара".

Після повернення з Америки Стремоусов вдарився в езотерику: проводив семінари про містичний підхід до здорового способу життя, а також став адептом секти «Концепція громадської безпеки» («Концепция общественной безопасности», КОБ). Ця конспірологічна організація поєднує російський націоналізм, езотерику, язичництво та уривки інших вчень, але однією з її цілей є утворення «єдиної східнослов’янської держави». КОБівців у Херсоні, за свідченням місцевих медіа, було зо три десятки. Їх діяльність була малопомітною до тих пір, поки не надійшла команда, і активісти з російськими триколорами не вийшли на площу Свободи в компанії комуністів, партії "Русское единство" і інших. Про це пише «Мост». Також 2013 року Стремоусов був одним із організаторів російських пробіжок, які мали показати Херсону "силу російського духу". 

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 1

Пропагуючи "традиційні цінності" Стремоусов підтверджував їх власним прикладом. У нього є дружина та п’ятеро дітей. Він носить бороду та довге волосся. Не зовсім зрозуміло, яким чином він заробляв на життя своїй родині, адже "Таврія-Ньюс" не була популярним ресурсом та не могла приносити прибуток. Єдина більш-менш легальна робота Стремоусова тривала з 2015 по 2017 роки та наприкінці 2020 року. Наш герой у цей час був фізичною особою-підприємцем. Його основний вид діяльності - виробництво безалкогольних напоїв та розливання їх у пляшки. Важко сказати, наскільки вдалим був бізнес, але станом на початок лютого 2022 року підприємець Стремоусов мав податковий борг 2 тис. 255.52 грн.

Від "Нашої України" та "Батьківщини" до підтримки Януковича

Політична біографія Стремоусова дуже строката. Між 2007 та 2012 роками він - помічник народного депутата Юрія Гримчака від блоку "Наша Україна - Народна самооборона" та одночасно голова Генічиській районній організацій партії "Християнсько-Демократичний союз".

У 2012 році був довіреною особою Олексія Урсуленка – кандидата в народні депутати України від Херсона від партії ВО "Батьківщина". Кандидат вибори програв.

У квітні 2013 року у Херсоні створив громадську організацію "Місцева ініціатива". Херсонське видання "Мост" розповідає про неї таке:

"Стремоусов і його російські куратори створили у Старій Збур’ївці — селі в гирлі Дніпра - напругу. З десяток браконьєрів, в незміцнілі уми яких лягли вчення про “громади”, вирішили, що пора відмовлятися від паспортів, податків і не визнавати законну владу. Замість цього вони почали видавати собі "паспорта людей". Вчити їх всього цього влітку 2013 року приїжджали харківські і російські проповідники на чолі з Стремоусовим. Закінчилося це тим, що всі ці люди, які називали себе "громадою", організовано намалювали плакати, сіли в транспорт і приїхали 1 березня 2014 року піднімати прапор "Російської весни" в Херсон. Після профілактичних бесід з активістами і, напевно, СБУ, Збур'ївські сепаратисти виїхали в Росію", — писало пізніше про події тих часів видання «Мост».

"Громади" на зразок стремоусовської, пов’язані з організацією Віктора Медведчука "Український вибір" та іншими проросійськими ініціативами, виникали не тільки на Херсонщині. У 2016 році про цей рух, який не припинився після Революції гідності, писали «Тексти». Тоді ж разом із Юрієм Клейносом, якого звинувачували у державній зраді й організації акцій, які закликали до створення Рівненської республіки та фінансувалися із Росії, Стремоусов заснував ГО "Український центр екологічної самооборони".

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 2

У грудні 2013 року Стремоусов разом з Максимом Лиллой та Волоадимиром Марусом зареєстрував громадську організацію «За президента України», яка мала надавати публічну підтримку Віктору Януковичу. Тоді він стверджував, що спілкується з Януковичем особисто. 

Пізніше Стремоусов вступив до Соціалістичної партії України. Очолював її Генічну районну організацію. З листопада 2017 року був головою Херсонської обласної організації СПУ. У січні 2019 року нашого героя виключено з партії Іллею Ківою через організовану Стремоусовим стрілянину в офісі газети "Новий День" у Херсоні. Але справжнього покарання за цю витівку, далеко не першу в його буремному житті, Стремоусов не отримав. Адже нічний домашній арешт перед судом важко назвати покаранням.

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 3

У 2021 році Стремоусов став членом партії “Держава” (проросійська партія, діяльність якої припинена РНБО). З 14 червня 2022 року цю партію заборонено судом в Україні.

Суди та інше

Як повідомляє youcontrol.com.ua, цілком на рахунку Стремоусова 12 судових процесів. Найчастіше вони пов'язані з хуліганством та нападами на людей. Крім стрілянини у редакції газети, найгучніші з них такі:

  • У лютому 2017 року Стремоусов напав на поліцейського в сесійній залі міської ради. Як писала тоді Катерина Гандзюк, присутні в залі просто спостерігали за сутичкою, а потім Стремоусов, виліз на трибуну й почав декламувати вірші.
  • 7 лютого 2017 року, шестеро чоловіків безперешкодно зайшли до кабінету Херсонського міського голови, насильно вивели його на вулицю і повалили на тротуар. Все знімали на відео. Їхній ватажок Кирило Стремоусов на камеру заявив, що у такий спосіб вони хочуть провчити мера і змусити його розчистити вулиці від ожеледі. Прибічники Євромайдану з цього приводу вийшли пікетувати СБУ на Херсонщині. Вони вимагали приділити увагу Стремоусову, який, за їх словами, організував у 2014 році спробу захоплення Херсонської ОДА та намагався створити Херсонську народну республіку. Та покарати його за іншою, ніж хуліганство, статтею Кримінального кодексу. Але марно.

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 4

    • у червні 2018 року на Арабатській стрілці Стремоусов вліз у бійку зі стріляниною з охоронцями, а іншим разом влаштував акцію проти вакуумної каналізації, після якої пластикову каналізаційну трубу підпалили. І знову залишився на свободі.

  • у жовтні 2018 року Стремоусов напав на заступника міського голови Херсона у кабінеті мера.
  • наприкінці 2018 року адвокат Маси Найем припустив, що за замовленням вбивства Катерини Гандзюк міг стояти Кирил Стремоусов.
  • у червніі 2020 року відзначився черговим нападом — на журналіста херсонського видання «Вгору» Дмитра Багненка, якому нібито хотів помститися за негативну публікацію. І знову не потрапив до в’язниці. Ми не можемо зрозуміти, чому.

Антиваксерський рух та сепаратизм

У 2020 році соціаліст-езотерик став ще й полум’яним противником карантину, антивакцинатором та поширювачем усіх можливих фейків про коронавірус. У своїх відео Стремоусов звинувачував владу в поширенні коронавірусної інфекції, говорив про "біолабораторії США в Україні" (цей фейк також розкручували медіа Медведчука), закликав не носити маски та не дотримуватись обмежень.

Восени 2020 року YouTube-канал Стремоусова з понад сотнею тисяч підписників заблокували через дезінформацію про коронавірус. Але на місці одного каналу постала ціла низка: «Журналисты Стремоусова», «Народное ТВ. Журналисты Стремоусова», NarodnoeTV, «НародноеТВ Alive» та інші. 

Стремоусов почав формувати всеукраїнську мережу своїх прибічників. Він запропонував усім охочим отримати журналістське посвідчення агенції "Таврія News". Щоби стати «кореспондентом» видання, треба просто заповнити онлайн-анкету й докласти до неї фото. Вміти писати хоча б якісь зв’язні тексти для "журналістів" було не обов’язково. В одному з відео Стремоусов демонструє сотні готових посвідчень. За його словами, посвідчення дає своїм власникам право безперешкодно відвідувати органи влади, вести фото- і відеозйомку, а також користуватися захистом за статтею 171 кримінального кодексу та іншими статтями, які передбачають покарання за злочини проти журналістів.

Відео скандалів, які вчиняють "журналісти Стремоусова" він викладав на своїх ютуб-каналах, обов’язково розміщує в описі до кожного відео на його YouTube-каналі «Журналисты Стремоусова» оголошення про збір грошових коштів на підтримку його проекту з «єднання слов’янських народів» (російського, українського та білоруського) в одну країну під егідою РФ. Збір здійснюється в українській та іноземній валюті. Ні СБУ, ні податкову ця діяльність не зацікавила.

У серпні 2020 року СБУ викрила мережу російської агентури, якою керувала колишня працівниця облдержадміністрації, голова ГО «Російська національна громада "Русич"» Тетяна Кузьміч, яку підозрювали в державній зраді. За даними СБУ, жінку завербували у 2015 році під час поїздки до окупованого Криму. Завданням Тетяни Кузьміч був збір інформації про військові об’єкти та працівників СБУ. У команді «шпигунки» нібито був і Кирило Стремоусов, у домі якого СБУ провела обшуки й вилучила комп’ютери. А самого Стремоусова затримали, але невдовзі відпустили. На участь героя у виборах мера Херсону ця історія не вплинула, й у повідомленнях правоохоронців Стремоусов як підозрюваний не фігурував. 

Окупація Херсона

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Стремоусов опублікував на своєму YouTube-каналі «Журналисты Стремоусова» понад 50 відео, в яких містяться прямі публічні заклики підтримувати «спецоперацію» держави-агресора, не чинити опору військовослужбовцям збройних сил рф, допомагати їм установити контроль над українськими територіями. Він погрожвав «інакомислячим» російським ув’язненням, обіцяв «перепис населення» і покарання для «тих, хто жив на гранти». Себе Стремоусов називав у відео «русским», який багато років «страждав» від «нацистів» та «провокацій СБУ». Також він збрехав, що СБУ заарештовувало його. 

Після того, як російські війська окупували Херсон, але не змогли примусити законно обрані ради оголосити їм підтримку, 16 березня 2022 року вони зібрали колаборантів в будівлі Херсонської облради. Там пройшли незаконні збори створеного окупантами псевдооргану влади "Комітету порятунку "За мир і порядок". Очолив це збіговисько Стремоусов. Щоб розуміти, наскільки мало підстав він має для того, щоб говорити від імені мешканців Херсону, варто згадати результати, які отримав Стремоусов під час вільних легальних виборів. 2019 року Кирило Стремоусов у Херсоні балотувався до Верховної Ради України як самовисуванець. Отримав 1,74% голосів. 2020 року балотувався у мери Херсона. Отримав 1,37% голосів.

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 5

17 березня 2022 року Херсонська обласна прокуратура відкрила проти Стермусова процесуальне керівництво у кримінальному провадженні розпочатої за фактом надання іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України, скоєного в умовах воєнного стану.

26 квітня 2022 року Стремоусов був призначений заступником голови окупаційної російської Херсонської військово-цивільної адміністрації. Продовжував записувати відео з погрозами на адресу українських патріотів та закликами провести "референдум" про входження Херсонської області до складу Росії. 

За даними Youcontrol, зараз Стремоусов знаходиться під санкціями в Європейському Союзі, Японії та Канаді.

Кар’єра зрадника. Що відомо про сепаратиста та провокатора Кирила Стремоусова 6

Щоправда, значно більше, ніж кримінальних справ та санкцій Стремоусову варто боятися херсонського підпілля, яке передає вітання зраднику та колаборанту. Листівки по місту обіцяють нагороду за його голову. Зважаючи, що з початку вторгнення декількох сепаратистів вже відправили на той світ, погроза реальна.

 

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube