Кадровий дефіцит в освіті: до 2030 року Україна може втратити понад 100 тисяч вчителів

Старіння педагогів та масове звільнення молодих фахівців створюють серйозну кризу в освітній сфері. Дослідження виявило, що лише половина вчителів задоволені своєю роботою, інші розглядають можливість піти з професії найближчим часом

Український вчитель
Масштабне дослідження від Освіторії показує критичний дефіцит педагогів в Україні

Проблема нестачі вчителів набирає обертів в Україні, особливо на тлі повномасштабної війни. За даними масштабного дослідження "Вчителі України: кадровий потенціал", проведеного командою Освіторії та дослідницькою агенцією FAMA, вчительський склад зменшився на 12% від початку вторгнення. Це близько 40 тисяч педагогів, які залишили професію.

Опитування, яке охопило понад 10 тисяч вчителів та студентів педагогічних спеціальностей, показало, що понад 40% педагогів планують піти з професії до 2030 року. Важливий момент - зменшення кількості молодих учителів віком до 30 років, яке скоротилося в 1,6 рази за останні 5 років.

Динаміка учасників освітнього процесу останніх років
Динаміка учасників освітнього процесу останніх років

Крім того, вчительська спільнота стає старшою: середній вік педагога в Україні - 45 років. Причому понад третина викладачів перебуває у передпенсійному та пенсійному віці.

Середній вік учителів - 45 років
Середній вік учителів - 45 років

Прогнозоване незадоволення вчителів свідчить про серйозний кадровий дефіцит. Навіть без нових соціальних потрясінь, до 2030 року в Україні бракуватиме близько 108 тисяч вчителів.

Вчителі не пов'язують своє подальше життя з професією
Вчителі не пов'язують своє подальше життя з професією

У звіті також наведені рекомендації щодо того, як підтримати молодих педагогів та забезпечити ефективну підготовку нових фахівців. 

Проблеми зарплат і престижу вчителювання в Україні

У серпні Міносвіти України порушувало питання щодо підвищення зарплат вчителів. Міністр Оксен Лісовий пояснював, що вчителям мають підняти посадові оклади до трьох прожиткових мінімумів - тобто до 24 тисяч. Таке підвищення відбудеться за умови, якщо у бюджеті знайдуть додаткових 50-60 мільярдів гривень на освіту. Саме така сума, що дорівнює лише одному місяцю видатків на оборону, здатна забезпечити всіх вчителів високими зарплатами на весь рік. 

При цьому Оксен Лісовий також розчарував педагогів та вчителів своїм прогнозом щодо підвищення зарплат. Під час візиту на Миколаївщину на початку серпня він заявляв, що під час війни очікувати на зростання окладів не варто.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube