Ініціатива про заборону виїзду за кордон, морські безпілотники в портах рф та облава на нечесних воєнкомів: головні події тижня

Читать на русском

Удар окупантів по Кривому Розі, маленькі морські дрони підбили великий десантний корабель та суперечки з Польщею — про ці на інші найрезонансніші новини тижня розповідає Інформатор-Україна

Читать на русском
Морські безпілотники та військкомат
Підбірка головних подій, які відбулися з 31 липня по 6 серпня 2023 року

Удар окупантів по Кривому Розі, маленькі морські дрони підбили великий десантний корабель та суперечки з Польщею — про ці на інші найрезонансніші новини тижня розповідає Інформатор-Україна

На початку тижня Україну сколихнула трагедія в Кривому Розі, коли через ракетний обстріл загинуло шестеро та постраждали ще 75 осіб. Між Києвом та Варшавою пробігла чорна кішка і перші особи держав змушені були на це зреагувати. Але були також причини для гарного настрою — наші моряки, вкупі зі СБУ, за допомогою водних безпілотників, серйозно пошкодили російський великий десантний корабель, а потім довели, що в блокування портів можна «гратися» у двох і підбила нафтовий танкер. Правоохоронці активно шукають хабарників серед представників військкоматів і є серйозні результати. ДБР та СБУ завітали до скандально відомого нардепа Олександра Дубінського й тепер йому загрожує до 6 років за ґратами.

Головне за тиждень

Інформатор зібрав основні події за тиждень із 31 липня по 6 серпня.

Понеділок, 31 липня: удар рф по Кривому Рогу

Вранці 31 липня, росіяни завдали ракетного удару по Кривому Рогу. Влучили в приміщення закладу освіти та в багатоповерхівку. У будинку окупанти вщент знищили цілий під’їзд, а в навчальному закладі повністю розбили два корпуси. Унаслідок цього загинуло шестеро осіб, у тому числі й 10-річна дівчинка. За словами Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, поранено 75 людей, серед яких шестеро — діти. З-під завалів вдалося врятувати трьох людей, у тому числі дванадцятирічну дитину. Майже чотири сотні людей та 80 одиниць техніки залучили до розбору завалів. 

1 серпня в Кривому Розі був Днем жалоби. Президент України Володимир Зеленський виказав співчуття родичам загиблих та всім, хто постраждав від російської агресії.

Вівторок, 1 серпня: викрито масштабну схему втечі ухилянтів за кордон

СБУ й Нацполіції провели масштабну операцію з виявлення працівників центрів комплектування ЗСУ, причетних до схеми нелегального виїзду за кордон військовозобов’язаних. До злочину були причетні представники військкоматів з 11 областей України.

Загалом провели майже сотню обшуків на території м. Києва, Київської, Полтавської, Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Житомирської, Івано-Франківської та Черкаської областей. Вилучили документи, які підробляли представників ТЦК. У документах визнавали непридатність військовозобов’язаних до служби за станом здоров’я, це давало можливість отримати дозвіл на виїзд за кордон. У посадовців також виявили великі суми готівки: вартість «послуг» становила від 7 до 10 тисяч доларів, залежно від платоспроможності, регіону проживання і терміновості виїзду. Зловмисникам загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.

Гроші у ТЦК
Під час обшуків виявили підроблені документи та великі суми готівки. Фото: СБУ

Події стали продовженням боротьби проти нечистих на руку керівників ТЦК, як, до прикладу, обшуки у воєнкома з Дніпропетровщини, який розжився на 350 тисяч доларів під час війни. Приблизно в цей же час виявилося, що сину очільника ТЦК у Львові подарували житло, а скандального одеського воєнкома Борисова заарештували за підозрою в незаконному збагаченні на 188 мільйонів гривень. СБУ також виявила 15 нових організаторів схем для ухилянтів, серед яких і депутат Чернігівської міськради.

Середа, 2 серпня: заяви про «дипломатичну напругу» між Києвом та Варшавою

У середу президент України Володимир Зеленський та заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський практично суголосно заявили про те, що попри певні дипломатичні непорозуміння між Києвом та Варшавою, країни залишаються союзниками та спільно виступають проти агресора росії. Сторони виявили впевненість, що завдяки діалогу вдасться врегулювати суперечності.

Між Україною та Польщею виникла напруга на тлі подій довкола «зернової угоди». Польща, під тиском своїх фермерів, виступила проти експорту українського зерна. Київ намагається досягти скасування цих обмежень, використовуючи Брюссель. Марцін Пшидач, керівник офісу з питань міжнародної політики в адміністрації польського президента, на цьому тлі заявив про нібито «невдячність» України. Київ викликав для пояснень цих слів посла Польщі в Україні Бартоша Ціхоцького, Варшава відповіла тим же.

Протести у Польщі
Протести у Польщі спонукають уряд забороняти український експорт. Фото: Farmer

Яблонський назвав ситуацію непорозумінням і заявив, що воно виникло через емоції окремих політиків та перекручування в ЗМІ. Зеленський підтримав тезу про надлишкову емоційність і наголосив, що Україна вміє об’єднувати Європу та захищати разом спільні цінності. Обидві сторони підкреслюють, що союз між Варшавою та Києвом надзвичайно важливий для протистояння агресії кремля.

Четвер, 3 серпня: обшуки в нардепа Дубінського

Скандально відомого нардепа Олександра Дубінського підозрюють у махінаціях: під приводом допомоги в лікуванні батька він, схоже, поїхав на вакації за кордон. ЗМІ довідалися, що нардеп під час воєнного стану відпочивав зі своєю дівчиною в Барселоні. У четвер до нього з обшуком завітали Служба безпеки України та Державне бюро розслідувань.

«При цьому батько нардепа виїжджав за кордон і повертався звідти самостійно — без фактичного супроводу парламентаря», — повідомляють у СБУ.

Нардепа підозрюють у службовій підробці документів та несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих системах за попередньою змовою службових осіб. За ці злочини передбачено покарання до 6 років ув’язнення.

Дубінський пройшов до парламенту в списках «Слуги народу», але у 2021 році його виключили з партії. До депутатства він займався журналістикою — був ведучим програми «Гроші» на телеканалі 1+1. Вважається людиною з орбіти впливу Коломойського.

Обшук у Дубінського
У Дубінському загрожує до 6 років ув'язнення. Фото: СБУ

Офіційною причиною вилучення стали «порушення статуту й непокору керівним органам партії». Але Дубінський відомий своєю скандальною діяльністю, зокрема він потрапив до санкційного списку США за втручання в американські вибори. Українська генеральна прокуратура порушила проти нього два кримінальні провадження за несплату податків та відмивання грошей. 

П'ятниця, 4 серпня: підбито великий десантний корабель рф «Оленегорський горняк»

У п'ятницю зранку в акваторії військово-морської бази Чорноморського флоту рф в Новоросійську (Краснодарський край) невідомі безекіпажні судна завдали удару по групі кораблів. Міноборони рф звітувало, що всі дрони потоплені та ніяких руйнувань немає. Але хоч як намагалися пропагандисти, приховати ушкодження 112-метрового судна в місці дислокації неможливо. Самі ж росіяни викинули в мережу численні фото- та відеодокази. Виявилося, що удар прийшовся по великому десантному корабелі «Оленегорський горняк». Він сильно нахилився і кілька годин рухався до ремонтних доків.

Через кілька годин з’явилося відео «від першої особи». Судячи з нього, 450 кілограмовий безпілотний човен, активно маневруючи серед російських кораблів, знайшов свою мішень і вибрав місце, найбільш придатне для удару.

Вважається, що до цього причетні СБУ та флот України. Задля втілення в життя акції, безекіпажне судно, ймовірно, пройшло гігантську відстань у 600 тисяч кілометрів.

«Оленегорський горняк» — корабель Балтійського флоту 1977 року випуску. Його за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення росіяни привели до акваторії Чорного моря. Очевидно, планували використати для десанту на Одесу, однак у Новоросійську він був задіяний для організації перевезень до окупованого Криму

Субота, 5 серпня: Україна попередила про військову загрозу для російських портів

Події розвивалися і наступного дня. Цього разу постраждав російський нафтовий танкер SIG, у якого теж поцілив надводний дрон, але вже поблизу окупованого Севастополя. Судно використовували для постачання пального військовому контингенту окупантів у Криму та Сирії. Танкер перебував під санкціями США. 

Після цього Україна офіційно оголосила про військову загрозу для судноплавства в акваторії російських портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі, Тамань. Від суботи кожен з корабелів, який захоче увійти в одне із цих місць, ризикує постраждати від атаки. Судноплавство в Північно-східній частині Чорного моря і Керчинській протоці заборонене.

Підбитий танкер
Україна оголосила, що судна в портах рф перебувають в небезпеці. Фото: Reuters

Дії України стали несподіванкою для кремля, адже проводячи свою блокаду та знищуючи інфраструктури українських портів, москва не очікувала, що може отримати удар у відповідь. Через Чорноморські порти рф здійснює приблизно 40 % експорту нафти, лише за липень прибутки від її продажу склали майже 8 мільярдів доларів.

Неділя, 6 серпня: ексрадник голови МВС запропонував заборонити виїзд чоловіків після війни

Колишній радник голови МВС та керівник Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко потрапив у скандал. Він запропонував після закінчення війни заборонити на три роки виїзд з України чоловікам. Денисенко аргументує це ризиком депопуляції нашої держави. В іншому випадку, переконує він українці не збережуться як нація. Денисенко пропонує видавати дозволи на виїзд тим, хто проходить лікуванням та для відпочинку військових.

«Але одним махом відкрити кордони, як це було до 24.02.22 — це означає втратити плюс мільйон. Зараз за кордоном близько 7 млн людей, повернеться половина», — написав він у Facebook.

Ініціатива спричинила шквал критики. Владі порекомендували краще розмірковувати над тим, як створити умови для комфортного життя, аби не було причин виїжджати. Багатьом така пропозиція видалася грубим порушенням прав людини, мало не реінкарнацією кріпосного права. Як слушно зауважували критики, майже всі українці, які хотіли втекти, давно це зробили. До прикладу, повнолітній син Денисенка весь час від початку повномасштабної війни перебуває за кордоном, ще й активно мандрує.

Кордон з ЄС
Денисенко вважає, що після війни з країни може виїхати мільйон чоловіків. Фото: Радіо Свобода 

МВС відмежувалося від скандальних заяв. У відомстві заявили, що Денисенко висловив власну думку. Автор скандальних тез виправдовувався, заявляючи, що помилився і замість «обмежити» написав «заборонити», що, на його думку, геть змінює зміст сказаного. Політичний оглядач Микола Давидюк висловив здогад, що завдяки подібним заявам влада «промацує» громадські настрої щодо такого плану дій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.