Відбудова зруйнованої війною економіки може відбутися швидко, якщо складуться відповідні умови для інвестицій
За підрахунками Світового банку та Єврокомісії загальна вартість відновлення України перевищила 400 мільярдів доларів, і ця сума не остаточна. Однак, навіть такі жахливі руйнування можна буде відновити відносно швидко, якщо вдасться створити сприятливі умови. І все одно на це знадобляться десятиліття спокійного розвитку.
Компанія CNBC спробувала визначити темпи відбудови України, виходячи з аналогій Другої світової війни. Тоді, після затвердження “Плану Маршала”, Японії знадобилося 23 роки, аби досягнути того рівня розвитку, який вона досягла б, якби війна так ніколи й не сталася. А Іран так і не зміг до кінця нівелювати шкоду від війни, оскільки йому завадили інші конфлікти та революція.
“Ми не знаємо, коли і як війна закінчиться, які руйнування будуть завдані… Але те, скільки коштуватиме відбудова залежить від політичних рішень. Наприклад, якщо ви створите умови для приходу інвестицій, тоді відбудова економіки може бути швидкою. І у випадку з Україною дуже швидкою”, — розповів Хольгер Шмідінг з банку Berenberg.
Він додає, що багато що залежатиме від того, як швидко країна здійснюватиме реформи. Важливо також, аби склалися відповідні умови для інвестицій.
“Ми бачимо, що після Другої світової війни руйнування у більшості країн Європи були приблизно однаковими. Однак, деякі країни, включно з Німеччиною, зробили ривок у відбудові економіки, навіть швидше відбудувалися, ніж Великобританія, яка постраждала менше. Чому? Тому що умови для здійснення інвестицій переважали. Що по-справжньому важливе після війни, так це чи маєте ви інституції, які підтримують зростання, чи буде припинення вогню тривалим і чи маєте ви ще достатньо людей, аби мати можливість використати кошти, які надходять”, — додає експерт.
Компанія CNBC повідомляє, що за деякими підрахунками після закінчення війни відбудова коштуватиме 1 трильйон доларів. Європейський Союз шукає можливості, щоб використати заморожені російські активи, але потрібно зробити низку кроків, перш ніж гроші можна буде перерахувати до Києва. Зараз у ЄС заявляють, що працюють над тим, щоб зробити це якомога швидше. Йдеться про понад 200 мільярдів євро грошей Центробанку рф та 20 мільярдів євро на рахунках приватних осіб.
Україна намагається залучити міжнародну підтримку як від інших країн, так і від приватних інвесторів. У червні відбулася міжнародна конференція, на якій Києву пообіцяли інвестицій на 60 мільярдів євро. А президент України Володимир Зеленський і генеральний директор BlackRock Ларрі Фінк домовилися координувати інвестиції у відбудову країни. Крім того, Україна також підписала угоду з JPMorgan про допомогу у відбудові.
Докладніше про конференцію з відбудови України ми писали тут. Є також матеріал про те, скільки коштуватиме відновлення Каховської ГЕС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.