Хто створює перешкоди для ветеранів, які хочуть скористатися законними пільгами, та як покращити ситуацію

Ветерани стикаються з безліччю проблем у мирному житті. Що робить держава, щоб спростити їхнє повернення до цивільного статусу, та чому цього недостатньо

Ветерани війни з росією
Ветерани війни з росією

Наразі Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (зі змінами) та інші спеціальні документи містять понад 40 пільг, які надаються різними органами державної влади, але доступ до них ускладнений бюрократією.

Окремі чинні законодавчі документи стосуються соціального захисту ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції та деяких інших осіб. Це посилює бюрократичний хаос та ускладнює процес отримання гарантованих пільг та реінтеграції до мирного життя (особливо якщо людина має право одночасно на декілька пільгових статусів). Оформлення пільг займає місяці і вимагає неабиякої витримки. Людина, яка повернулася з війни, не завжди має для цього фізичний та психологічний ресурс. Частина пільг давно не актуальні, частину держава просто не може забезпечити. Напевно всі чули про землю або постійні конфлікти щодо безкоштовного проїзду, вважає Богдана Левицька, засновниця ВО Vesta.

«Вся система не є не уніфікованою, і це велика проблема - часто пільги надаються різними установами, відповідно людина має об`їздити декілька місць, щоб все оформити і надати купу документів, написати десятки заяв - соціальний захист, пенсійний, органи місцевої влади, МСЕК тощо. Кожен процес максимально забюрократизированний», - каже експертка.

Богдана Левицька додала, що в Україні відсутня налагоджена комунікація та обмін інформацією між державними органами - надавачами послуг, хоча цифрові сучасні продукти, які розробляли та презентували в Мінветеранів мали б вирішити цю проблему.
Загалом давно необхідно переглянути всі пільги та соціальні гарантії, особливо які стосуються базових потреб - фізичного та ментального здоров`я. Важливо, щоб оформлення було простим та швидким.

«Уявіть собі військового з інвалідністю, який має пройти безліч кабінетів та оформити купу паперів. Це знущання з людей, які захищали свою державу. У держструктурах коридори переповнені чоловіками на милицях. Вони годинами стоять у черзі», - розповідає військовий Володимир Колоренко.

Як покращити ситуацію?

Богдана Левицька, засновниця ВО Vesta, вважає, що проблеми з підтримкою ветеранів починаються з інформування. Знайти простою мовою написану дорожню карту для ветеранів та їх родин можна лише завдяки ініціативам громадським об'єднанням, які реалізують такі проєкти.

«Далі досить часто не на користь ветеранів та їх родин спрацьовує людський фактор - некомпетентність надавачів послуг та неповага. Навіть міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна дозволяє собі зневажливе ставлення до ветеранів, а також членів родин загиблих – наприклад, нещодавно вона заявила сім`ям, які втратили близьких на війні та вимагають створення національного військового кладовища, що вони «хайпують» на втраті рідних», - розповіла засновниця ВО Vesta.

Тож наразі ветерани потребують сучасної системи соціального захисту, яка б відповідала їх запитам та потребам і гідного ставлення. Держава має захищати інтереси своїх захисників і після того, як вони повернуться війни. Тому нині повноцінний запуск Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі – ЄІССС) – це критична реформа у сфері соціального захисту, яка має змінити також і можливості для ветеранів. Лише належним чином зібрана та оновлена інформація у ЄІССС може забезпечити ефективний менеджмент процесів із наданням соціальних послуг чи виплат учасникам УБД. Система має автоматизувати та централізувати всі ділові процеси в соціальній сфері та бути інтегрованою, зокрема, з інформаційними системами Мінсоцполітики, Пенсійного фонду, Мін'юсту, Міністерства цифрової трансформації України (Дія), Податкової служби тощо.

В Україні відкривають ветеранські простори

У Міністерстві у справах ветеранів вважають, що ветеранські простори є потужним майданчиком об’єднання ветеранських спільнот та комунікації з громадами та владою всіх рівнів. Створення ветеранських просторів – це один з кроків, який надає можливість реалізуватися ветеранам, обговорювати проблеми, вирішувати нагальні питання саме у своїх населених пунктах. Це своєрідні комунікаційні хаби.

Мінветеранів заявляє, що зацікавлене у розвитку мережі ветеранських просторів та готове до співпраці з усіма, хто займається підтримкою українських захисників, членів їх сімей та родин загиблих Героїв Небесної Сотні, а також до залучення якомога більшої участі держави, місцевої влади та інвесторів для розвитку таких проєктів.

Оксана Коляда, керівниця проєкту Простір Можливостей підкреслила у соціальних мережах: «Ми маємо дбати про ветеранів та їх родини, бо це запорука нашої Перемоги і нашої сили як держави. Як дбати? Будувати спроможності громад. Важлива наявність місцевої ветеранської політики, підкріплена різними бюджетами: державним, місцевим і від наших донорів. Один з найуспішніших механізмів реалізації цієї політики - ветеранські простори».

З переліком ветеранських просторів у різних регіонах України можна ознайомитися у презентації.

Війна триває, кількість учасників бойових дій невпинно зростає. Тому у державних органів немає часу на повільну адаптацію до нових умов роботи з нашими військовими. Вони мають оперативно вирішувати питання з гарантованими пільгами та реінтеграцією до мирного життя наших ветеранів. Бо поки чиновники сидять у кабінетах, наші військові втрачають своє життя та здоров`я на полі бою. І змушувати їх місяцями оформлювати численні документи, не отримувати належної підтримки від держави – це злочин проти людяності.

Наталя Толуб

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube