Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський

Читать на русском

COVID-19: як технічний кисень потрапляє до лікарень в обхід Держлікслужби

Читать на русском
Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський

COVID-19: як технічний кисень потрапляє до лікарень в обхід Держлікслужби

Україна готується до нової хвилі пандемії COVID-19 Про це заявили у Комітеті зі здоров'я нації, медичної допомоги та медстрахування. До якого саме штаму коронавірусу готуватися українцям — складне питання. А як показує досвід попередньої хвилі захворюваності, потрібно готуватися обов'язково і в найкоротші терміни.

Наприклад, через вірус «Дельта» Україна споживала вдвічі більше кисню для лікування хворих на COVID-19, порівняно з квітневою хвилею пандемії 2021 року. І цієї осені лікарні цілком обґрунтовано переймалися тим, що кисню на всіх пацієнтів не вистачить. Проте, як запевняють у Раді, пандемію допомогли пережити промислові підприємства, які буквально дарували кисень лікарням… От тільки дарували не весь… І не медичний кисень, а технічний. 

Вражаюче, але у відповіді на запит Інформатора представники Держлікслужби, яка, за даними Кабміну, контролуює доставку технічного кисню до лікарень, відповіли, що нічого про постачання не знають... 

Технічний кисень замість медичного

Ще у квітні цього року на той момент голова МОЗ Максим Степанов попросив Кабмін дозволити лікарням використовувати технічний кисень - у разі нестачі медичного. Звичайно, з уточненням «якщо він повністю відповідає показникам якості кисню медичного». З одного боку, все зрозуміло, кисню не вистачає, вирішувати проблему треба. З іншого боку, дії Степанова виглядали нелогічно, адже саме він буквально у жовтні 2020 року заявляв, що технічний кисень не можна постачати до лікарень для лікування за жодних обставин.  

«Деякі наші «експерти» вважають, що потрібно зараз взагалі скасувати таке визначення як медичний кисень та дозволити використання технічного. Це НІКОЛИ не буде зроблено, тому що медичний і технічний кисень відрізняються. Медичний кисень – це лікарський засіб, який використовується для лікування людини. І він має відповідати певним стандартам. І це не лише українська практика, це світова практика, тому що йдеться про здоров'я та життя громадян», — заявляв Степанов на брифінгу. 

 

І вже восени у хвилю пандемії 2021 року, яка принесла Україні новий штам вірусу «Дельта», стало зрозуміло, що для його лікування кисню потрібно вдвічі більше, ніж потрібно було раніше. І буквально у жовтні цього року на піку захворюваності вже новий міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко запевняв українців, що все під контролем.

По-перше, Україна домовилася з Польщею про постачання кисню. По-друге, уряд звільнив бізнес від податків та зборів на виробництво О2. Більше того, заклади охорони здоров'я ще у квітні поточного року отримали можливість використовувати технічний кисень замість медичного. Чим відрізняються два види кисню, можна почитати тут.

Якщо стисло, то найголовніша відмінність криється у 0,5% складу оксигену, але саме ці 0,5% відмінностей можуть стати фатальними для людини, яка дихає за допомогою апарату штучної вентиляції легень (ШВЛ), пояснює директор Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України, академік Владислав Гончарук. 

«У нас в атмосфері повітря міститься здебільшого чистий кисень та азот. Існують також невеликі домішки вуглекислого газу, які виділяє і людина, і природні виділення. А в технічному кисні може бути все, що завгодно. Припустимо, там буде СО (чадний газ), він надзвичайно небезпечний для дихання, тим більше хворих людей», — пояснює Гончарук. 

Одразу обмовимося, що Кабмін дозволив постачати до лікарень не будь-який технічний кисень, а лише підтверджений відповідним сертифікатом.

Як зазначено в постанові уряду від 8 квітня 2021 року всі, хто вирішить постачати технічний кисень до закладів охорони здоров'я, зобов'язані щомісяця інформувати Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками про отримувачів (установи охорони здоров'я), обсяги та якість доставленого кисню. І ось тут з'являються цікаві подробиці. 

Рада дякує бізнесменам за технічний кисень, а Держлікслужба не в курсі

Інформатор проводив аналіз закупівлі технічного кисню медустановами під час піку захворюваності на коронавірус, коли ЗМІ рясніли заголовками про нестачу кисню в лікарнях. Ми перевірили закупівлі низки українських комунальних лікарень через систему Prozorro, усі проаналізовані нами медзаклади оголошували тендер саме на медичний кисень та з чітко прописаним ТЗ.

А у коментарі Інформатору (офрекордс) представники лікарень, які займаються закупівлями, говорили, що жоден медик не ризикне взяти на себе відповідальність та закупити технічний кисень замість медичного. 

Намагаючись розібратися, навіщо уряду потрібно було дозволяти лікарням закуповувати технічний кисень, Інформатор надіслав запит до МОЗ. Ми уточнювали, скільки лабораторій видають протоколи аналізу технічного кисню, про які йдеться в постанові Кабміну. І ще ми питали, як багато підприємств вже прозвітували перед Держлікслужбою про те, що вони доправили технічний кисень до лікарень. У Лікарській службі відповіли, сертифікати (протоколи) уповноважені видавати 27 лабораторій – 26 приватних (які належать суб'єктам господарювання з виробництва кисню медичного) та 1 незалежна (від Держлікслужби). 

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 1

Виходить, що підприємства самі собі можуть дозволити постачати технічний кисень замість медичного. Але одразу зазначимо, що наявність лабораторії, яка контролює якість кисню, є однією з умов ліцензування підприємства. Тобто контроль є. Хоча в ситуації з дозволом на постачання технічного кисню без наявності ліцензії ситуація виглядає досить дивно. Проте, як відповіли у Держлікслужбі, станом на 16 листопада жодне підприємство інформацію про постачання технічного кисню до лікарень не надало. 

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 2

Враховуючи те, що Україна є правовою державою, можна було б сміливо зробити висновок: не звітували = не постачали. Але саме 7 грудня на брифінгу голова Комітету Верховної Ради України зі здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький буквально сипав словами вдячності підприємствам, які, за його словами, все ж таки постачали технічний кисень до лікарень. 

«Ситуація з киснем була напружена саме в ті дні, коли Україна увійшла до піку захворюваності. Тоді в нас було майже понад 30 тисяч хворих на день, коли ми мали велику кількість госпіталізацій. При тому, що саме ця хвиля була обумовлена ​​штамом «Дельта». А ускладнення штаму «Дельта» призводили до зростання використання кисню на 60% під час лікування важких станів хворих на COVID-19. Тому, якщо наші головні лікарі до цього знали, що в них завжди запаси кисню були на тиждень-два, то через таке зростання використання оксигену, запасів залишалося на 2-3 дні і лікарі, як професіонали, вони дуже хвилювалися, тому піднімалися такі питання до Міністерства охорони здоров'я, що, мовляв, кисень закінчується», – сказав Радуцький. 

 

Зазначимо, що пік захворюваності припав на кінець жовтня – початок листопада.

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 3

І, як вже пояснювалося вище, після цього періоду Держлікслужба не отримувала звітів про постачання технічного кисню до медзакладів країни. Необхідність у цьому уточненні викликана тим, що депутат Радуцький у своєму виступі назвав конкретні заводи, які роздавали кисень лікарням. 

«Ми вдячні заводам, які виробляють технічний кисень: «Черкасиазот», «Рівнеазот», «Одеський припортовий завод», «Метінвест» та інші заводи, які простягли руку допомоги. До речі, багато заводів навіть грошей не брали. Мені здається, Одеський припортовий завод на 60 млн грн надав кисню громадянам України. І постачає його донині, тому сказати, що ситуація, коли лікарні залишалися без кисню зовсім, такого не було», – звітував Радуцький. 

Цікаво, як так вийшло, що Держлікслужба не знає про постачання? Не виключено, що після виходу цієї публікації виявиться, що всі згадані народним депутатом Радуцьким заводи раптово отримали ліцензію на виробництво медичного кисню. Або може виявитися, що ці підприємства просто не встигли відзвітувати до Держлікслужби, оскільки постанова не вказує чітких термінів подання таких звітів. Як би там не було, але всі зазначені Михайлом Радуцьким підприємства належать далеко не найбіднішим людям України. 

До чого тут Ахметов, Коломойський та Фірташ

Азотну імперію Фірташа Холдинг Ostchem ще восени 2019 року почав тіснити Антимонопольний комітет України. Як повідомляє видання Liga.net, виробництво мінеральних добрив – один із головних бізнесів Дмитра Фірташа. Через холдинг Ostchem, який входить до Group DF, Фірташ контролює чотири хімічні заводи, що випускають азотні добрива: черкаський «Азот» (Черкаси), «Рівнеазот», Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» та «Концерн Стирол» (Горлівка, Донецька область), який залишився на окупованій території. І саме два його підприємства (черкаський «Азот» та «Рівнеазот») згадані Радуцьким серед тих, які допомагали технічним киснем лікарням на піку пандемії. Та й на сайті підприємств є інформація про те, що вони постачають до лікарень на «безоплатній основі»… медичний кисень. 

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 4

І можна було б звинуватити Михайла Радуцького в тому що він обмовився, але тут знову виринає цікава деталь, на сайті МОЗ серед ліцензіатів на виробництво та постачання медичного кисню вказане лише одне підприємство Фірташа – Сєвєродонецьке об'єднання «Азот». Інші ліцензії не мають. Така сама ситуація і з іншими названими Радуцьким підприємствами «Одеський припортовий завод», «Метінвест». Їх просто немає у переліку ліцензіатів МОЗ. 

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 5

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 6

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 7

А тепер розберемося, з ким афілійовані чи кому прямо належать «Метінвест» та «Одеський припортовий завод». З «Метінвестом» все просто, на сайті SCM, що належить Рінату Ахметову, зазначено, що «Метінвест» є їхнім активом. А от «Одеський припортовий завод» за всіма документами на 99,5% належить державі і з цим підприємством, за даними видання Liga.net активно через «Укрнафтобуріння» співпрацюють Ігор Коломойський та Віталій Хомутинник. Примітно, що на сайті самого «Одеського припортового заводу» (на відміну від списку МОЗ) розміщено інформацію про постачання медичного кисню медичним установам. 

 

Хто продає технічний кисень COVID-лікарням і до чого тут Фірташ, Ахметов та Коломойський 8

Інформатор направив запити всім згаданим у матеріалі підприємствам для того, щоб з'ясувати, що відбувається на ринку медичного кисню в Україні насправді. Наразі вся отримана інформація виглядає дуже непрозоро.

Кабмін дозволяє постачати технічний кисень замість медичного. У той же час лікарні оголошують тендери на купівлю суто медичного кисню, не технічного. Держлікслужба звітує, що ніхто не подавав їм звітність про постачання технічного кисню до медзакладів замість медичного. Проте дозволи на постачання технічного кисню здебільшого видають приватні лабораторії, а постанова Кабінету міністрів, на яку Інформатор посилався вище, не регулює систему звітності Держлікслужбі. Незважаючи на все це, народні депутати заявляють про постачання технічного кисню до медустанов та контролі цього питання Міністерством охорони здоров'я в ручному режимі. Але водночас на сайті МОЗ станом на грудень 2021 року опублікований єдиний список з 16 підприємств, які мають ліцензії на виробництво та постачання технічного кисню.

Проте ЗМІ та сайти деяких промислових підприємств поширюють інформацію про те, що промислові підприємства теж підключилися до боротьби з коронавірусом і почали виробляти технічний кисень… А в ситуації, коли Рада через пандемію пішла на поступки медичним установам у плані екстрених закупівель, простежити ланцюжок «покупець – продавець» стало дуже складно. І можна було б на всі ці нюанси та неточності заплющити очі, якби не йшлося про людські життя і гроші платників податків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.