Чи варто боятись надрозумних тварин з чіпами та штучних мізків
Всім відомо, що любитель Червоної планети, одержимий переселенням людини на Марс, мільярдер та власник, зокрема, компаній SpaceX та Neuralink Ілон Маск, чіпував мавпу, аби подивитись, що з того вийде. А вийшло ось що - мавпа нібито грає у відеогру силою думки.
Розробники з Neuralink дійсно опублікували відео мавпочки, що грає в гру, спочатку за допомогою джойстика, на який вона натискає верхньою кінцівкою. Видно, як тваринка заганяє білий м'ячик на екрані в жовтий рухомий квадрат. Принаймні, рухи мавпи співпадають в часі з рухом фігур на екрані.
Втім, у другій половині відео ми бачимо, що в мавпочки забрали джойстик. Але вона продовжує дивитись на екран, де м'ячик продовжує рухатись. В компанії це пояснили так, що мавпа продовжує грати в гру "силою думки". А вдається їй це за допомогою мікрочипу, встановленого у мозок.
"Мавпа буквально грає у відеогру телепатично, використовуючи мозковий чіп", - написав Ілон Маск, коментуючи відео на своїй сторінці у Twitter.
A monkey is literally playing a video game telepathically using a brain chip!!
— Elon Musk (@elonmusk) April 9, 2021
Мавпу звуть Пейджер, і вчені зізнались, що мотивували її банановим смузі, яке подавали через трубочку, аби мавпеня утримувало увагу на моніторі.
Тим часом пристрій Neuralink записував інформацію про роботу нейронів тварини - для подальшого вивчення та аналізу. Та в якийсь момент контроль гри повністю перейшов до мозку тваринки через чіп Neuralink, коли джойстик було від'єднано, пояснили вчені свої результати.
На власній сторінці у Twitter Маск повідомив, що дослідження та продукти його компанії в цій галузі направлені на те, щоб люди з паралічем могли користуватись гаджетами самою силою думки. А подальші версії мають дозволити, наприклад, людям з паралічем нижніх кінцівок знову ходити.
First @Neuralink product will enable someone with paralysis to use a smartphone with their mind faster than someone using thumbs
— Elon Musk (@elonmusk) April 9, 2021
Отже, чипована тварина здатна на те, щоб втілювати рухи на екрані - через пристрій в її мозку, створений розробниками. Тобто, іншими словами, відбувається перенесення розумового процесу високоорганізованої тварини в цифрову площину.
Результат цих дій у підсумку виглядатиме настільки розумним, наскільки розумною є сама мавпа. А отже відповідь на запитання, хто розумніший - чіпований шимпанзе чи штучний інтелект, лежить у площині порівняння живого мозку та його інстинктів і реакцій - та мозку штучного.
Нагадаємо, що штучний інтелект - це широка галузь комп’ютерних наук, а, до прикладу, нейромережі, створені на основі ШІ, є інструментами на базі цих знань. Нейромережі "мислять" в рамках закладених в них алгоритмів та навіть здатні "вчитися" через аналіз даних, які отримують від вчених.
Швидкість цього мислення станом на сьогодні вже випереджає людський розум, але кількість нейронних зв'язків - значно менша. А отже людина в широкому розумінні, звісно, поки є розумнішою за будь-яку нейромережу.
У десятці найрозумніших тварин планети перші шість місць займають примати – це шимпанзе, гібони, орангутанги, мавпи, бабуїни та горили. Шимпанзе, за даними досліджень - ледь не найрозумніші з них. Вочевидь, саме тому для свого експерименту Маск вибрав саме Пейджера (шимпанзе).
Рівень IQ в шимпанзе коливається між 75 та 95 балів, у той час серед людей нормою заведено вважати 100 балів IQ.
Також існує нове дослідження, згідно з яким окремі мавпи шимпанзе виявилися навіть розумнішими за людей. Загалом ДНК людей та мавп збігається на 99%.
А отже, мавпочки, що не дурніші за нас, все ж таки - розумніші за електронні "мізки"! Принаймні, поки що. Доки людина не впровадила машині прагнення до влади на захоплення контролю. Статися таке може хіба що випадково, й буде реальною проблемою для людства, вважає так званий "батько ШІ", британський вчений Джефрі Гінтон.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.