Брехня про штучний інтелект. Повстання роботів проти людства відкладається

Один із дослідників штучного інтелекту Даніель Лейфер розкрив всю правду

Штучний інтелект
ШІ по своїй суті не схожий на людиноподібного робота

Розвиток технологій вимальовує перед нами неабиякі перспективи, - стверджують одні вчені. Інші наполягають, що радіти особливо немає чому. Адже на їхню думку штучний інтелект, створений людиною з тим, щоби покращити якість власного життя, врешті решт може поставити це життя під загрозу

Оскільки тема ШІ є надактуальною, а міфів про нього вже вистачає, Інформатор вирішив розібратись, що правда, а що - відверта нісенітниця. Тим більше, що один із дослідників штучного інтелекту Даніель Лейфер створив сайт, присвячений міфам про ШІ. Також ми поцікавились, що наспавді сьогодні вміє штучний "мозок". 

Найпоширеніші міфи про штучний інтелект

Хибне уявлення перше. Він має свободу вибору і сам себе контролює

Світові ЗМІ часто пишуть в новинах щось на кшталт того, що штучний інтелект щось винайшов чи створив. Це формує думку, буцімто ШІ діє так само, як людина. Однак, це зовсім не так. 

Штучний інтелект здатен думати швидше, ніж біологічний мозок людини, однак глибина "нейронних" зв'язків у ШІ не зрівняється з людськими здібностями в цій площині. Тож поки що, ШІ не є розумнішим за нас, і тим більше не має свободи вибору.

Штучний інтелект є набором програм та опцій, делегованих вченими. Тобто самі люди програмують штучний інтелект задля допомоги в надскладних обчисленнях чи систематизації даних.

Натомість формулювання, нібито ШІ сам чогось досяг, приховує від ока широкого користувача роль розробників штучного інтелекту, які стоять за цими досягненнями. 

Хибне уявлення друге. Це людиноподібні роботи

Так, на базі ШІ вчені створили робота Софію, але в більшості своїй штучний інтелект - дещо про інше :)
Так, на базі ШІ вчені створили робота Софію, але в більшості своїй штучний інтелект - дещо про інше :)

Часто  штучний інтелект зображують у вигляді кіборга - такого собі робота з обличчям та очима, як у людини, часто з білого металу. Насправді ж штучний інтелект - це широка галузь комп’ютерних наук, а, до прикладу, нейромережі, створені на основі ШІ, є інструментами на базі цих знань. 

Ще один приклад - аналітичний чат-бот ChatGPT, що аж ніяк не є кіборгом, натомість є комп'ютерною програмою. Звичайно ж, роботи можуть бути створені на базі штучного інтелекту. Та навряд чи вони матимуть вигляд людських копій. 

Звісно, програмісти працюють над поглибленням когнітивних умінь штучного інтелекту. Однак, це не означає, що роботизовані системи вже готові чи намагаються вийти з-під контролю науковців.

Так, спеціалісти Intel Labs "навчили" ШІ розрізняти запахи та імітувати роботу нюхової нервової системи людини. І все задля розвитку системи стеження за екологією та підвищення безпеки на виробництвах. 

Хибне уявлення третє. ШІ здатний на все

Штучний інтелект розуміє тільки той контекст, який йому "пояснили" вчені. А отже, зазвичай це математично-обчислювальна або програмно-IT-шна смислова призма.

Штучний інтелект НЕ:

  • не розуміє соціального контексту,
  • не здатен на емоції, 
  • не вміє встановлювати причинно-наслідкові зв'язки,
  • не мислить розгалуджено. 

З усього вищесказаного в цьому підрозділі випливає - штучний інтелект не вміє відрізняти, що етично, а що - ні. Одного разу Microsoft запустив у Twitter чат-бот для спілкування на основі ШІ.

У свою чергу, той збирав нові дані з розмов, щоб "вивчити" нові структури речень та діалогові стилі. Дізнавшись про це, люди заради жарту почали масово надсилати до чат-бота образливі повідомлення на кшталт "Гітлер красавчик". В результаті ШІ скопіював жаргонний сленг і почав "говорити" тільки на ньому. 

Цей приклад ще раз доводить, що штучним інтелектом керує людина. Принаймні до тих пір, поки вона не заклала комп'ютерам програму, що дозволить їм прорахувати пріоритетність контролю, вважає науковець Джефрі Гінтон. На думку "батька штучного інтелекту", така небезпека все ж існує. 

Що надважливого вміє ШІ

Мова. Одне з найважливіших досягнень штучного інтелекту - в сфері медицини. Це синтез мови за рахунок "зчитування" нейронної активності кори головного мозку людини.

ШІ здатний синтезувати до 75% людської мови. У майбутньому це допоможе забезпечити паралізованим людям і людям з вадами мовлення можливість спілкуватися з навколишнім світом.

Домашній помічний від Amazon
Домашній помічник від Amazon

Роботизовані механізми. Корпорації Google, Amazon і Microsoft вже сьогодні пропонують домашніх асистентів, які допомагають своїм господарям справлятися з простими домашніми справами на кшталт включення світла чи вентиляції.

Надалі такі асистенти отримають більш складний функціонал і стануть постійними супутниками людини. Цієї весни Apple також тестував нову версію відомого всьому світові голосового помічника Siri на базі штучного інтелекту.

Технології генерації контенту, розпізнавання обличчя та "розумних будинків", а також чат-боти, про які вже йшлося, - все це нова реальність на базі штучного інтелекту, яка спрощує та урізноманітнює наше з вами життя. 

Раніше Інформатор писав про візит робота Софії до Києва.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.     

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube