Під час саміту, на якому не було представників росії, погодилися провести міжнародну конференцію, на якій обговорюватимуть умови "стабільного і тривалого" миру
У Данії відбулася таємна зустріч представників західних держав та країн «Глобального півдня», на якій обговорювали проведення ініційованого Україною мирного саміту. Якщо вірити витоку інформації, то вже найближчим часом можуть розпочатися обговорення Формули миру Зеленського. Уже сама участь країн БРІКС у такому заході в обхід росії означає великий дипломатичний програш кремля і цьому передувала кропітка робота країн-союзників та України. Можливо, світову громадськість підштовхує загроза застосування путіним ядерної зброї.
Поки увага всього світу була прикута до бунту Євгена Пригожина, у суботу, 24 червня, на іншому кінці Європи відбувалися події, які, потенційно можуть стати настільки ж важливими: у Данії в умовах «суворої секретності» пройшла зустріч представників найвпливовіших країн світу, на якій обговорювали умови завершення війни. По закінченні саміту в Копенгагені, як повідомляли джерела, стало відомо, що в липні, можливо, відбудуться перші мирні перемовини.
Як повідомляє агенція France 24 з посиланням на анонімне джерело, на зустрічі, яка відбулася за ініціативи України, обговорювали шляхи досягнення «справедливого й міцного миру» в Україні. Ймовірно, мова йде про Українську формулу миру.
«Ми дуже наполегливо працювали в G7 над формулою миру. Тож ідея полягає в тому, щоб вийти за рамки цього й залучити таких ключових акторів, як Бразилія та Індія. Ми відверто очікуємо й бажаємо, щоб Китай був там», — заявив неназваний європейський дипломат напередодні саміту.
Інші видання повідомляють, що прибули представники ЄС, США, Великої Британії, Данії, Італії, Канади, Німеччини, США, Туреччини, України, Франції, Японії та Саудівської Аравії. Але найбільш знаковою стала приступність послів країн БРІКС — Китаю, Бразилії, Індії та Південно-Африканської республіки. Ці держави, які проголошували нейтралітет, але виступали, швидше, як союзники путіна в його гібридній війні проти Заходу, нібито, вирішили підтримати мирні перемовини. Саме їхнє залучення дає надію на те, що світ дійде до якоїсь спільної думки, яка буде достатньо авторитетною, аби вплинути на росію.
Є офіційна інформація про те, що голова Офісу президента Андрій Єрмак у цей день також перебував у Копенгагені та проводив низку важливих зустрічей. З повідомлень на сайті президента України випливає, що в Данії він говорив з радником президента Європейської Ради Саймоном Мордою, генеральним секретарем РНБО Японії Такео Акіба, секретарем Міністерства закордонних справ Індії Санджем Вермаою та радником Президента ПАР із національної безпеки Сіднеєм Муфамаді.
На пресконференції в суботу президент Лула заявив, що його радник із зовнішньої політики Селсо Аморім «у цей момент» перебуває в Копенгагені, «де він бере участь у зустрічі з кількома іншими країнами, щоб спробувати розпочати мирні переговори». Відомо, що з високопоставлених гостей на саміті мав бути присутнім радник президента США Джейк Салліван, але через спробу бунту Пригожина він залишився у Вашингтоні та виступив у форматі відеозв’язку.
Ці таємні перемовини стали проміжним етапом у проведенні саміту за мир, який Київ, заручившись підтримкою союзників, хотів би провести орієнтовно в липні в Данії чи в Парижі. За повідомленням Банкової, Україна докладає багато зусиль в організації його проведення. Вважається, що в основу майбутнього мирного врегулювання має лягти мирна формула «10 кроків», яка передбачає повернення територій, виведення російських військ, гарантії безпеки Україні та покарання воєнних злочинців. Київ наполягає, що це єдина можливість відновлення міжнародного права.
Банкова заявляє, що просила про допомогу в проведенні саміту країни G7 та Північної Європи. Особливо важливим було залучити до участі в конференції країни «Глобального півдня», та Туреччину, яка, хоч і є членом НАТО, займала нейтральну позицію, балансуючи між Заходом і росією. У червні відбулася низка важливих дипломатичних зустрічей, які, очевидно, підготували ґрунт для такої взаємодії. Зокрема візит президента Володимира Зеленського до саміту Ліги арабських країн.
«Глобальний південь» — це група країн, які знаходяться головно у регіонах світу, які розвиваються. Термін використовують для протиставлення «Глобальному Заходу», який асоціюється з поняттям «розвинений світ». Розділ умовний і тенденція розвитку подій така, що багато країн «Глобального півдня» перетворюється на провідні держави, багато з яких підтримує росію, або заявляє про нейтральність.
Бразилія — одна з найважливіших країн у Південно-Американському регіоні. На початках свого приходу до влади в січні 2023 року президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва поповнив ряди «миротворців» і підтримав мирні ініціативи Китаю, тобто негайне припинення вогню та домовленості між сторонами з урахуванням «стану справ на землі». Однак співпраця з ЄС та США — важлива для Бразилії. Тому під час відвідин європейських чиновників у червні, да Сільва засудив порушення росією міжнародного права. Відомо, що Україна запрошувала його взяти участь у мирному саміті.
Іншою країною, підтримка якої важлива, стала Індія. Від початку війни Нью-Делі зайняло «нейтральну» позицію, завдяки чому вдалося наростити торгівлю з росією і значно збільшити прибутки країни коштом копійчаних цін на енергоносії. Однак Індія не зацікавлена в ослабленні Заходу, у якому вбачає противагу Китаю. З Пекіном Нью-Делі має давні територіальні суперечки, конфлікти через контроль над океаном, а тепер ще й суперництво за інвестиції в економіку. У четвер, 22 червня прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відвідав Вашингтон, де мав зустріч із президентом США Джо Байденом. Як наслідок Нью-Делі домовилося про низку вигідних угоду, які дають можливість розвивати технологічні сектори економіки, зокрема в оборонній сфері, у якій Індія традиційно залежить від рф.
«Від самого початку подій в Україні Індія робить акцент на вирішенні суперечок шляхом діалогу та дипломатії. Ми повністю готові зробити свій внесок у відновлення миру в будь-який спосіб», — зазначив політик за підсумком зустрічі.
Найважчим завданням для західних союзників є залучення до мирного саміту Китаю. Але після відвідин Піднебесної Держсекретарем США Ентоні Блінкеном відбулися позитивні зрушення. Перемовини з вищим китайським керівництвом тривали загалом 14 годин і обидві сторони назвали зустріч «корисною». Вашингтон пообіцяв не підтримувати незалежність Тайваню і вчергове підтвердив вірність ідеї «єдиного Китаю». Натомість Пекін заявив що не втручатиметься в «інтереси США». Такий обмін заявами розцінили як добрий знак для Києва, мовляв, сторони погодилися зберігати статус-кво в Тайвані, та підтримувати мирні ініціативи в Україні.
Пізніше в китайських державних ЗМІ з’явилася «думка експертів» про те, що Китаю потрібно дистанціюватися від рф, оскільки це несе шкоду зв’язкам із Заходом, особливо ЄС. Відставний генерал КНР заявив, що в командуванні армії Піднебесної розчаровані станом армії росії та корупцією, яка там панує. На тлі цих заяв відбулося турне китайського прем’єра Лі Цяна до Німеччини та Франції, під час якого обговорювали, у тому числі й російсько-українську війну. Вважається, що Китай перебуває в економічній кризі й зацікавлений у нормалізації стосунків із Заходом.
Очевидно, що країни БРІКС, не готові цілковито відмовитися від співпраці з рф, яка надзвичайно вигідна для них. Китай взагалі сприймає рф як свій сировинний придаток. Вони й далі будуть говорити про «вибіркове правосуддя» і потребу «врахувати інтереси всіх сторін». Водночас помітне певне зрушення, адже ще пів року тому їхня участь у саміті, подібному до того, який відбувся в Копенгагені, в обхід росії, навряд можна було уявити. Участь цих країн у конференції за мир, на яку не планують запрошувати рф, означає, що вони готові домовлятися про мир коштом росії. Однак, перемовини можуть тривати довгий час, і зрештою, долю цієї війни вирішать не стільки дипломати, скільки військові.
Однією з причин, чому Глобальний південь міг вирішити пристати на ініціативу саміту за мир, є наростання ядерної загрози. Про можливе застосування російськими окупантами «тактичної» ядерної зброї чи використання Запорізької АЕС для гібридної ядерної атаки заявила низка впливових політиків, зокрема президента США Байден. У путіна залишається все менше варіантів для маневру, тому Китай та інші країни БРІКС зацікавлені стримати його.
Нагадуємо, що в липні відбудеться також саміт НАТО у Вільнюсі, під час якого мають оголосити кілька важливих для України ініціатив. Ми також нагадуємо, що Парламентська асамблея Ради Європи підтримала Формулу миру України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.