Лула да Сільва каже про мир і міжнародне право: як путін перетягував Бразилію на темний бік та чому з того нічого не вийшло

Бразилія може взяти участь у Міжнародному мирному саміті, який ініціює Україна

Лула да Сільва
Українська формула миру має додатковий шанс на реалізацію

Участь країн Глобального півдня, зокрема Бразилії, є дуже важливою для реалізації Міжнародного саміту за мир у липні. Якщо це станеться, то українська ініціатива має можливість стати  історичною подією глобального масштабу, яка матиме вплив на вибудову міжнародної архітектури безпеки майбутнього. Президент Бразилії Лула да Сільва, який весь час говорив про збереження нейтралітету, на зустрічі з європейськими чиновниками засудив агресію росії, тому шанси на такий сценарій розвитку подій зросли.

Бразилія і Міжнародний мирний саміт

У понеділок 12 червня керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що працює над організацією першого Міжнародного саміту миру, на якому мають обговорювати питання майбутньої архітектури безпеки та мирний план в інтерпретації Києва. Але цей саміт не буде результативним без участі країн «Глобального півдня». Наразі йде робота із залучення до саміту Індії, Китаю, Саудівської Аравії та країн Африки. А ще Україна дуже зацікавлена в тому, щоб участь у заході взяла Бразилія. Якщо вдасться все узгодити, то велика ймовірність того, що саміт відбудеться.

«Дуже важливо, щоб це справді був саміт, участь у якому точно взяли б лідери Global South. І, за моїми відчуттями, ми дуже близькі до того, щоб ці консультації були успішні», − сказав очільник ОПУ.

Лула да Сільва
Україні потрібна підтримка лідерів Глобального півдня. Фото: CNN

А у вівторок, 13 червня, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн перебувала з офіційним візитом у Бразилії. Невідомо, чи запрошувала вона на саміт президента країни Луїза Ігнасіо Лула да Сілву, але пані єврокомісарка красно дякувала йому за засудження російської агресії.

«Президент Лула да Сілва, Ви повернули Бразилію на світову арену. Вдихнімо нове життя в наше партнерство. По-перше, тіснішою співпрацею у сфері кліматичних заходів, торгівлі та відновлюваних джерел енергії. Я також висловлюю нашу вдячність за засудження Бразилією війни росії проти України», — написала вона у twitter.

Президент Лула дійсно засудив російську агресію. Він також нагадав, що Бразилія проголосувала за резолюцію ООН із засудженням війни росії проти України й запевнив, що бразильська влада підтримує прагнення до миру в Україн. Хоча Бразилія не запровадила санкцій проти рф, у її МЗС заявили, що в разі приїзду путіна в країну, його заарештують.

Не можна стверджувати, що Лула перейшов у проукраїнський табір: він не відмовився від своєї ідеї «мирних переговорів» і натякнув на «вибіркове правосуддя» Заходу. Водночас помітне певне зміщення акцентів.

«Не існує військового вирішення для цього конфлікту. Нам потрібно більше дипломатії в реагуванні на вторгнення до України, у Палестині або у Ємені. Жахи війни та страждання людей не можуть вирішуватися селективним шляхом, основоположні принципи міжнародного права мають бути чинними для всіх», — сказав Лула да Сілва.

Зважаючи на заяви про «основоположні принципи міжнародного права», які до того ж мають бути чинними для всіх, присутність Бразилії на Міжнародному саміті миру видається цілком ймовірною. Це показово, адже ще зовсім недавно президент Лула закликав Україну та росію до негайного припинення вогню і «врахування ситуації на місцевості».

Навіщо потрібний Міжнародний саміт миру

Ще на початку свого президенства Лула критикував західну підтримку України, вину за війну він покладав не лише на москву, але й на Київ. Проте вже тоді він вважав, що слід реорганізувати глобальні інститути.

«Нам потрібно створити нову систему управління у світі», — заявив він.

Росія в ООН
Присутність росії в Радбезі ООН дискредитує організацію. Фото: CTV

Міжнародний мирний саміт — це якраз про це. Невідомо, де й коли він відбудеться, вважається що в липні, можливо, у Данії, чи в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, але він буде присвячений умовам закінчення війни, наслідки якої вже стали глобальними. Україна робить акцент на тому, що мир неможливий, якщо агресора не покарають, а територіальну цілісність нашої держави не буде відновлено. Мирний план також передбачає ширші питання, як продовольча, енергетична і ядерна безпека.

Йдеться також про обговорення нової архітектури світової безпеки, адже дедалі очевидніше, що старі міжнародні структури, зокрема ООН, не здатні впоратися з викликами й перебувають у кризі. Можливо, міжнародний мирний саміт стане основою для реформи ООН, або для створення структури, яка зможе ефективніше виконувати функції глобального арбітра.

Проведення Міжнародного мирного саміту і висунення Української формули миру дає можливість Києву взяти ініціативу у свої руки, адже це не російські, а українські ідеї обговорюватимуть. Водночас залучення світового співтовариства продемонструє, що війна в Україні — не регіональний конфлікт, як це хочуть показати москва й Пекін, а глобальна проблема, пише Deutsche Wele. Україна у такий спосіб апелює до ширшої міжнародної спільноти. Крім того, Міжнародний мирний саміт і Українська формула миру ускладнює просування своїх ідей прихильникам негайного припинення вогню і переговорів із москвою. Це демонструє, що Київ готовий до перемовин, якщо вони будуть на справедливих умовах.

«Ми розробили формулу миру так, щоб кожен її пункт був підтриманий резолюціями ООН. Так, щоб кожен у світі міг обрати собі той пункт, який здатен допомогти реалізувати. Від Японії до арабських країн, від Європи до Латинської Америки — ми знаходимо підтримку для формули миру. І ми продовжуємо цю роботу.», — написав Зеленський.

Зеленський і Мадуро
Україна використовувала різні майданчики, аби схилити на свою сторону Глобальний південь. Фото: Mint

Питання про Міжнародний мирний саміт та реалізацію Української формули миру підіймалося на всіх міжнародних майданчиках: G20, G7, ООН, ЄС, на саміті арабських країн. Його обговорювали під час дво- та багатосторонніх зустрічей із представниками різних країн, зокрема й зі спецпредставником Ватикану. І багато де вдалося знайти підтримку. Проте Глобальний південь із застереженням ставиться до будь-яких ініціатив Заходу, у тому числі й України, проти рф, тому, якщо його представники й будуть на саміті, навряд варто очікувати різкого засудження путіна. Водночас сама їх присутність перетворить захід на глобальну подію, тому рішення і заяви, які там лунатимуть, матимуть більшу вагу, а відсутність росії підкресліть її перехід у становище міжнародного ізгоя.

«Нейтральний» да Сільва

Представники лівих політичних сил, як Лула да Сільва, традиційно симпатизують росії, яку вбачають наступником СРСР, та комуністичному Китаю. Тому третій прихід да Сільви до влади в січні 2023 року в Україні сприйняли не дуже оптимістично. Бразилія відіграє вагому роль у Південній Америці, є членом БРІКС і вважається одним із найвпливовіших геополітичних гравців, тому той факт, що її президент долучився до табору «миротворців» на чолі з Китаєм, викликав побоювання, що це сприятиме інтересам кремля.

путі і да Сільва
Лула да Сільва і путін особисто знайомі. Фото з російських джерел

Один зі своїх перших міжнародних візитів Лула да Сільва здійснив до Пекіну, де закликав підтримати «мирний план» Сі Цзіньпіна. Після цього Лула пропонував створити «політичну G20» з країн, які не залучені до російсько-української війни.

«Президенти путін та Зеленський не виступають із жодними ініціативами, щоб зупинити війну. Європа та США і далі роблять свій внесок у затягуванні конфлікту. Тому треба створити групу країн-посередників за зразком G20. Саме так ми досягнемо успіху в цьому питанні», — сказав Лула журналістам в Абу-Дабі.

Під це визначення «миротворця», звісно, потрапив і Китай, який не визнає своєї участі. Ті країни, які постачають зброю, потрібно, на думку бразильського президента, переконати припинити це робити. Іншими словами, він пристав на ідею КНР залишити Україну віч-на-віч із рф, що, звісно, ніякий не нейтралітет.

Лула і Цзіньпін
Лула да Сільва підтримав "мирну ініціативу" Сі Цзіньпіна. Фото: Bloomberg

На це чуйно зреагували в кремлі: вождь росіян, воєнний злочинець володимир путін сприйняв таку «миролюбність» як добрий знак і в травні запропонував Лула да Сільві відвідати москву слідом за Сі. Але бразилець вирішив, що краще триматися від нього якомога далі та відмовив.

На саміті G7 у Хіросімі, який відбувся у травні, український та бразильський президенти не зустрілися, нібито, через щільний графік. Але у червні Володимир Зеленський  заявив, що хотів би побачитися з бразильським лідером. Він сказав, що «готовий летіти до Латинської Америки, щоби показати нікчемність путіна».

«Мені дуже важко під час війни це зробити. Але я готовий. Я готовий прилетіти, хочу з ними спілкуватися. Ваші люди, ваше суспільство довіряє своїм лідерам. І якщо я буду з вами говорити, перебуватиму у вас, ми по деталях побачимо, хто такий путін і що він не такий величний», — сказав Зеленський.

Да Сільва не має наміру остаточно приєднуватися до одного з таборів, обирати між США й Китаєм, він хоче балансувати між ними й діяти так, як буде вигідно саме бразильцям. Бразилія дотримується такої ж політики, як Індія: за великим рахунком цим країнам байдуже, хто переможе у війні, важливіше, щоб війна просто припинилася. Тому Лула да Сільва використає можливість, аби наблизитися до ЄС, тим більше якщо український контрнаступ демонструє успіхи. Так само діє прем’єр Індії Нарендра Моді. Нью-Делі задля гарних стосунків з Заходом вирішило стриматися від демонстрації тісних відносин із путіним. Моді, навіть, вирішив проводити саміт Шанхайської організації співробітництва у форматі відеоконференції, аби не дратувати США та ЄС і не ручкатися з розшукуваним карним злочинцем путіним. Пояснюється все просто: у червні прем’єр Нарендра Моді планує зустрітися Байденом, а потім хоче в Париж.

Да Сільва і Байден
Бразилія хоче балансувати між США і Китаєм з вигодою для себе. Фото: Reuters

Ми писали про те, що Зеленський та да Сільва не зустрілися на саміті G7. А ще ми розповідали, Єрмак обговорював із делегацією ОАЕ Українську формулу миру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube