Луїс Інасіо да Сілва: стрімкий гравець у «новий світовий порядок» чи жорсткий прагматик

Президент Бразилії хоче бути посередником у переговорах Києва з Москвою

Луїс Інасіо да Сілва
Луїс Інасіо да Сілва мріє створити нову систему управління світом

Луїс Інасіу да Сілва обійняв посаду президента Бразилії 1 січня 2023 року. Він справді посідає особливе місце в історії Бразилії. І складається враження, що тепер він прагне не лише залишитися в історичній пам'яті свого народу, а й у пам'яті світу. Це стало зрозуміло ще до бразильських виборів. Хто такий Лула да Силва і як він намагається вбудуватися у так званий світовий порядок – в Інформаторі.


Шлях до нового президентства - через в'язницю та обіцянки світлого майбутнього

Луїс Інасіу да Сілва розпочав свою політичну кар'єру як лідер профспілки металістів у 1970-х та 80-х роках, допомагаючи організовувати масові страйки всупереч диктатурі.

Його Робоча партія, яку він започаткував у 1980 році, коли країною правила військова диктатура, виграла чотири з дев'яти президентських виборів з моменту відновлення демократії в країні на п'ять років пізніше.

За два терміни свого правління (з 2003 по 2010 рік) Лула керував країною в період відносного процвітання, яке підживлюють світовий сировинний бум, і при ньому мільйони бразильців змогли вибратися з бідності.

Президент США Барак Обама одного разу назвав його "найпопулярнішим політиком на Землі". Лула залишив свою посаду з рейтингом схвалення понад 85%.

Потім стався скандал із так званою операцією "Автомийка", яка розслідувала корупцію у вищих ешелонах влади. Вона зачепила десятки політиків та керівників підприємств у Бразилії та по всій Латинській Америці.

Лула було визнано винним у отриманні хабара у розмірі понад мільйон доларів у вигляді квартири на березі моря. Він заперечував, що ця нерухомість належить йому. За словами да Силва, його противники намагалися знищити ідеї, які він відстоює.

Колишній президент відсидів півтора роки у в'язниці. У листопаді 2019 року Верховний суд ухвалив, що йому було відмовлено у дотриманні процесуальних норм, і Лула вийшов на волю.

Згодом звинувачення з нього було знято, і він негайно включився у передвиборчу гонку. Лула обіцяв вирішити проблему голоду та бездомності. Він поклявся підвищити податки для багатих, збільшити мінімальну заробітну плату та розширити соціальні витрати, щоб витягти мільйони людей з бідності.

Він пообіцяв зробити пріоритетом екологію, припинити незаконний видобуток корисних копалин та скасувати політику часів Болсонару, що сприяла стрімкій вирубці лісів Амазонки.

В результаті, 1 січня 2023 року Лула да Сілва знову прийняв присягу президента Бразилії.


Звинуватив Зеленського, США та ЄЕ у війні, а сам «за мир у всьому світі»

Ще під час своїх передвиборчих перегонів  да Сілва виявив свою позицію щодо війни України з росією.

У травні 2022 року він заявив, що в тому, що відбувається в Україні, винна не тільки росія, а й сама Україна, ЄС і США. Про це він сказав в інтерв'ю журналу Time.

"Я бачу президента України, який виступає по телебаченню, отримує оплески, що отримує стоячі овації від усіх європейських парламентарії. Ця людина несе таку саму відповідальність, як і Росія", - сказав він.

На думку Лули да Сілви, з боку західних лідерів було безвідповідально оспівувати Зеленського, а не зосередити увагу на переговорах за зачиненими дверима для вирішення української проблеми.

"Ви надихаєте цього хлопця, і він вважає себе вишнею на вашому торті. Ми повинні вести розмову серйозно", - сказав він.

Лула да Сілва провів паралель з Карибською кризою в 1962 році, коли США та СРСР зуміли знайти вихід із складної ситуації. На його думку, Заходу слід переконати Росію в тому, що Україна не приєднається до НАТО. Він вважає, що санкції Заходу проти Росії сильно вдарять і латиноамериканськими країнами.

Крім того, на його думку, події в Україні свідчать про необхідність реорганізувати глобальні інститути.

"Нам потрібно створити нову систему управління у світі", - заявив він.

Втім, напередодні своєї інавгурації президент Бразилії висловив сподівання на закінчення війни в Україні. Під час розмови з головою верхньої палати парламенту РФ Валентиною Матвієнко він "висловив прагнення Бразилії до миру та знаходження сторонами спільної мови для припинення конфлікту".

На окремій зустрічі з першою віцепрем'єркою України Юлією Свириденко Лула заявив, що в Бразилії "існує традиція захищати цілісність націй" і його країна готова до переговорів з ким завгодно заради миру.


Підтримувався Заходом, але пішов в інший бік


Під час виборів Інасіо да Сілва підтримувався нафтовим лобі, американськими демократами та ЄС.
Свою передвиборчу кампанію він почав з цікавого ходу: вирушив у турне Європою, де провів зустрічі з колишніми лідерами Іспанії та Франції, поспілкувався з євродепутатами від фракції соціал-демократів, отримав премію «За політичну мужність».

Ключовою подією вояжу стала зустріч з французьким президентом Еммануелем Макроном. Негласною темою розмови Лули та Макрона стали відносини Бразилії та ЄС у «постболсонарівську» епоху, під час яких Лула підтвердив прихильність до боротьби зі зміною клімату, збереження лісів Амазонії – це ті питання, які саме цікавлять Париж.

Він обіцяв, що у разі перемоги на президентських виборах Лула зміцнюватиме відносини як з ЄС, так і зі США, проте просуватиме концепт багатополярного світу.

Втім, незважаючи на давні зв'язки з деякими західними політиками, Сілву не можна назвати беззастережним союзником ЄС і США. Навіть найгостріше питання, яке є для західних демократій особливо важливим, новий президент Бразилії, здається, не збирається підтримувати. Йдеться про війну в Україні.

Найсильніше насторожує заява президента Бразилії під час інавгурації. Він прямо вказав на намір зміцнювати співпрацю в рамках об'єднання БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР), а також із країнами Африки, щоб прорвати ізоляцію Бразилії.

Бразилія і росія: бізнес і нічого особистого


Перемогу Луїса Інасіу Лули да Сілви на президентських виборах у Бразилії з натхненням сприйняли в Москві, де сподіваються, що новий президент-соціаліст, який свого часу став одним із засновників БРІКС, пліч-о-пліч з путіним боротиметься за формування багатополярного світу. А заразом зміцнить роль Бразилії як найважливішого торгово-економічного партнера Росії у Західній півкулі.

Перспективи розвитку відносин справді непогані. З 2021 року Росія піднялася з 11-го на п'яте місце у списку найбільших зовнішньоторговельних партнерів Бразилії та готова штурмувати нові вершини. 

Бразилія зацікавлена в постачанні дизельного палива з Росії, якщо російські умови, незважаючи на санкційні та політичні ризики, виявляться кращими, ніж у численних конкурентів із США, Саудівської Аравії, Індії. А ось ринком для російської нафти вона не стане. Бразилія сама входить до десятки найбільших виробників нафти у світі і, навпаки, конкурує з Росією за китайський ринок.

У Москві також покладають сподівання на військово-технічне співробітництво. Раніше Бразилія закуповувала гелікоптери МІ-35М і неодноразово виявляла інтерес до зенітних ракетно-гарматних комплексів (ЗРПК) «Панцир С-1». Але переговори щодо ЗРПК безрезультатно точаться аж з 2013 року, а бразильська влада скаржилася на «проблеми при обслуговуванні» МІ-35М.

Втім, за нинішніх обставин Росії важко розраховувати на прориви у сфері ВПК із країною, яка має статус «основного союзника США поза НАТО». Особливо, коли бразильський ринок озброєнь активно освоюють Ізраїль та країни ЄС. Наприклад, бразильці зараз разом із Францією будують атомні підводні човни, а ВПС модернізують за допомогою літаків, закуплених у Швеції.

Бразилія хоч і не приєднується до західних санкцій проти Росії, але бразильські компанії, як правило, їх дотримуються, що унеможливлює технологічну співпрацю. Ще в березні великий бразильський авіавиробник Embraer, літаки якого є, наприклад, у флоті компанії S7, оголосив, що підтримує санкції проти Росії, і припинив постачання запчастин та техобслуговування.


Китай - найбільший торговий партнер Бразилії

Згідно зі статистикою головного митного управління КНР, у 2021 році двостороння торгівля досягла нового рекордного рівня $164 млрд. Більше того, саме Пекін відіграв важливу роль у відновленні економіки латиноамериканської країни під час пандемії.

Китай багато років активно співпрацює з Бразилією в різних напрямах, навіть незважаючи на прихід і відхід президентів з різними політичними поглядами. У США вважають і прямо заявляють, що "Китай скуповує Бразилію". І це можна підтвердити цифрами: лише за десять років (з 2008 по 2017 рр.) КНР інвестував в економіку Бразилії $58 млрд, товарообіг двох країн становить понад $100 млрд. І, звичайно, Китай зацікавлений у ринку Бразилії (це 200 млн споживачів).

«Прихід до влади Лула да Сілва зміцнить позиції Китаю в країні, посилить розворот Бразилії у бік РФ та КНР – це визнають навіть на Заході. І немає нічого дивного, що новий президент Бразилії заявляє про зміцнення співпраці з БРІКС. Цей політик стояв біля витоків створення БРІКС разом із лідерами Індії, Росії та Китаю, у період свого колишнього президентства. Так, можна однозначно говорити, що новий президент Бразилії зміцнюватиме відносини з КНР. І Китай продовжуватиме свою політику щодо посилення своїх позицій у Латинській Америці. Подобається це США чи ні", – прогнозували під час виборів в Бразилії експерти.

«Квітневі тези» президента Бразилії, які напружили світ

По-перше, на початку квітня Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив, що Україна «має відмовитися від Криму» для того, аби «покласти край війні». Бразильський лідер також висловив впевненість, що президент Росії Володимир Путін «не може захопити територію України».

"Можливо, ми обговоримо Крим. Але про те, що путін ще вторгся, він має подумати. Зеленський теж не може хотіти всього. Світ потребує спокою... Ми повинні знайти рішення", – наголосив президент Бразилії.

По-друге, президент Бразилії закликав Сполучені Штати Америки припинити військову підтримку України. США мають "припинити заохочувати війну та почати говорити про мир", сказав Лула 15 квітня, під час свого візиту до Пекіна. Європейський Союз, за словами бразильського лідера, також має "почати говорити про мир".

І, по-третє, Луїс Інасіу Лула да Сілва вважає, що посередницька група для досягнення миру в Україні може бути сформована за аналогією з G-20. Він хоче разом із Китаєм та Об'єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ) виступити посередником для досягнення миру в агресивній війні росії проти України. Лула да Сілва заявив, що вже обговорив цю ініціативу з керівництвом КНР та ОАЕ.

"Європа та США продовжують по-своєму сприяти продовженню війни", - вважає бразильський лідер. Він вимагає, щоб вони "сіли за стіл переговорів і сказали "досить".

У свою чергу, Білий дім різко відповів президенту Бразилії після того, як він заявив, що Сполучені Штати «заохочують» війну в Україні.

"У даному випадку Бразилія повторює російську та китайську пропаганду, взагалі не дивлячись на факти. Очевидно, що ми хочемо, щоби ця війна закінчилася. Це може статися прямо зараз, сьогодні, якщо пан Путін припинить атакувати Україну і виведе свої війська", - заявив представник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

До речі, в минулому да Сілва вже мав невдалий досвід миротворчості. Під час свого минулого президентства в 2010 році він прилетів до Ірану і разом з прем'єр-міністром Туреччини домігся угоди щодо ядерної програми країни. Але потім ця угода, яку критикували США та інші західні уряди, врешті-решт була розірвана Тегераном.

Раніше ми писали, що під час візиту до Об’єднаних Арабських Еміратів президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва закликав світ створити аналог G20. На його думку, тільки так можна досягти миру в Україні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube