Фортеця в облозі: чому Угорщина нарощує риторику проти України

Читать на русском

Угорщина збільшує свою ворожу щодо України риторику, але все ще прагне інтеграції в західні структури

Читать на русском
Орбан і  його "друзі"
Орбан перетворює країну на щілину для проникнення Китаю та рф у західні структури

Угорщина збільшує свою ворожу щодо України риторику, але все ще прагне інтеграції в західні структури

Новий виток ворожої до України риторики від уряду Віктора Орбана збігається в часі з активною «миротворчою» діяльністю Китаю та підготовкою до контрнаступу ЗСУ. Будапешт зустрічає чимраз більший опір своїй відверто проросійській та прокитайській політиці від ЄС і, видається, перетворюється на «фортецю в облозі». Однак, попри всю антиєвропейську риторику, Угорщина не відмовиться від інтеграції в західні структури, адже саме в цьому полягає привабливість для авторитарних урядів. Але колективний Захід має ще засоби впливу на Орбана та його партію.

 «Недружні дії України»

Очільник угорського МЗС Петер Сійярто в середу, 17 травня, заявив, що Будапешт шантажуватиме Київ блокуванням військової допомоги ЄС, аж доки Україна не виведе OTP Bank зі списку міжнародних спонсорів війни. Такі дії він назвав «ворожими» щодо Угорщини, повідомляє видання HVG.hu. Мова йде про 500 млн євро, які ЄС мав передати Україні 22 травня.

«Поки українці не виключать OTP зі списку міжнародних спонсорів війни, Угорщина не зможе брати участь у рішеннях, пов’язаних із Європейським фондом миру та санкціями», — запевнив міністр.

Україна внесла OTP Bank до списку «спонсорів війни», адже керівництво банку вирішило й далі співпрацювати не лише з росією, але й визнання «ЛНР» і «ДНР». Водночас у банку заявили, що це не правда.

Петер Сіярто
Петер Сіярто каже, що Україна дуже "недружня" країна і посягає на суверенітет Угорщини. Фото:APA

Сіярто не полінувався та вкотре повторив й інші вже традиційні для уряду Орбана претензії до України. Йдеться, зокрема і про закриття закарпатських угорськомовних шкіл, які на думку Будапешту, мають фінансуватися коштом України.

Додалися також нові обвинувачення — очільник МЗС Угорщини згадав статтю в газеті The Washington Post, де стверджувалося, що Зеленський хотів підірвати нафтопровід «Дружба». Ця стаття ґрунтується на інформації зі зливу таємних документів в Discord, достовірність яких піддається сумніву. Сійярто заявив, що, намір Зеленського підірвати нафтопровід ставить під загрозу не тільки постачання нафти до Угорщини, але й загрожує національному суверенітету країни.

Блокування допомоги — це серйозно. Але Будапешт і раніше блокував допомогу ЄС Україні, а європейські чиновники щоразу шукали можливості. Зараз ЄС теж над цим працює, повідомляє Reuters.

«Фортеця в облозі»

Про те, що в Угорщині діє пропаганда, не заведено говорити: соромно, адже це західна країна. Насправді ж за рівнем ідіотизму угорська пропаганда сягнула висот російської чи білоруської. За три терміни свого правління Орбан вигодував структуру, яку інколи сором’язливо називають «провладними медіа». Майже всі великі приватні джерела новин країни були куплені дружніми до уряду багатіями. Там є все, як любить путін: Сорос, конспірологічні змови, антисемітизм, антигейська пропаганда, цькування фемінізму.

Орбан на мітингу
Пропаганда Орбана використовує страхи людей, щоб маніпулювати ними. Фото з сайту "Фідес"

Й от тепер ці пропагандистські ресурси кинуті не лише проти України, але і проти Заходу. В одному з таких медіа — Origo — вийшла стаття, яка чудово «доповнює» скандальні матеріали The Washington Post. Там стверджується, що припинити функціонування «Дружби» Київ нібито, закликала особисто президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

«Не соромтеся припинити транспортування нафти до Угорщини,» — так припрошувала українців єврокомісарка, за словами видання.

За версією пропаганди, так діяти вона рекомендувала Києву, коли Будапешт заблокував транзит українського зерна своєю територією. Орбан тоді вдався до блокування просто так, за компанію з іншими країнами, тоді як у Польщі уряд змусили до цього протести фермерів. Ці прохолодні стосунки з Брюселем пов'язані з фінансовими зловживаннями угорської влади, але Орбан показує, що всі проти "сильного лідера".

Ляєн та Орбан
Угорські ЗМІ пишуть, що голова Єврокомісії намовляла Україну проти Угорщини. Фото: NAPI

Провладні ЗМІ також б’ються в істериці через введення санкцій проти Міжнародного інвестиційного банку в Угорщині, яке уряд розкритикував, як втручання Вашингтону у свої внутрішні справи. До цього додаються також чутки про ймовірне запровадження санкцій проти уряду Орбана, як останній аргумент проти прокремлівської політики країни.

Орбан не хоче чи не може жити по-іншому, тож тепер, ймовірно, уряд Угорщини вирішив «закусити вудила». Вони перейшли на новий рівень конфронтації з Києвом та Заходом і допомагають росії, ставлячи, як можуть, палки в колеса Україні. Створюють образ «фортеці в облозі», де усілякі там «соросята» ополчилися проти Орбана. Дійшло до того, що прем’єр Угорщини висловлює сумніви в доцільності існування ЄС.

Угорщина хоче повторити Брекзит?

Спостерігаючи за зростанням кількості антиєвропейських та антизахідних заяв з уст угорського істеблішменту, може скластися враження, що розбіжності згодом стануть настільки великими, що Будапешт відважиться на якість кардинальні кроки, наприклад на вихід із ЄС. Однак Орбан і його уряд навряд підуть на це, і не тільки тому, що це складно, але й через те, що цінність Угорщини для росії та Китаю полягає саме в тому, що вона інтегрована в європейські структури.

Орбан та путін
Угорщина цінна для рф та Китаю, бо інтегрована в ЄС ат НАТО. Фото з відкритих джерел

«Центр європейських цінностей та політики безпеки» — неурядова організація, яка здійснює моніторинг правової ситуації в ЄС — зазначає, що Будапешт намагається використовувати контакти з авторитарним урядами у власних інтересах, нехтуючи інтересами союзників. У дослідженні з промовистою назвою «Орбанівська Угорщина — проксі росії та Китаю» аналітики організації зазначають, що за правління партії «Фідес» ця країна перетворилася на шпарину, через яку авторитарні уряди проникають у середину ЄС та НАТО.

«Рішення Орбана приєднати свою країну до (блоку — ред.) росії володимира путіна та Китаю Сі Цзіньпіна призвело до того, що цей союзник НАТО становить велику загрозу євроатлантичній безпеці…. Орбан активно заохочував і сприяв російській та китайській політичній, комерційній та розвідувальній діяльності в самому центрі безмежної Шенгенської території Європи», — пишуть автори.

Китай та росія використовують Угорщину, щоби протидіяти НАТО. Наприклад, уряд Орбана затягує як може будь-які рішення, спрямовані на розширення організації, як це було, коли заявки подали Швеція та Фінляндія. І позиція Будапешту, що Україна повинна спитати дозволу росії, щоб вступити в НАТО, є якнайкращим тому підтвердженням. Те ж саме стосується і блокування допомоги Україні від ЄС. Неправдою буде сказати, що Угорщина зовсім нам не допомагає, але часто вона робить це половинчасто, а іноді чомусь таємно.

Орбан намагається отримати найкраще від Заходу та від авторитарного блоку країн. Він активно залучає інвестиції і допомогу Китаю та росії у вигляді різних банків, фондів, урядових та неурядових організацій. А за це він став не лише вухами й очима, але й голосом Пекіну та москви.

Голос Китаю та рф
Угорщина стала голосом Китаю та рф у європейських структурах. Фото: Politico

Чого варта хоча б стаття представника Угорського уряду Золтана Ковача на сайті About Hungary під промовистою назвою «Європейський Союз і НАТО де-факто стали стороною війни в Україні». А перед візитом міністра зовнішніх справ Угорщини Сіярто до Китаю, він заявив, що ніхто без Пекіну не може завершити війну в Україні, адже, Європа «стала заручником воєнного психозу». Він також заявив, що угорський уряд підтримує «мирний план» КНР.

Такі заяви та дії показують, що Будапешт, наскільки це можливо для європейської країни, намагається зблизитися із супротивниками НАТО. Врешті Зеленський навіть сказав, що уряд Угорщини працює проти НАТО. Він назвав це «заплутаністю політичних еліт».

 Спільні цінності та «Велика Угорщина»

Орбана неодноразово звинувачували в тому, що він — агент КГБ. Це багато б пояснювало, але насправді — не обов’язково. Якось так сталося, що якщо країною керує авторитарний самозакоханий нарцис із манією величі, то можна з упевненістю сказати, що така країна дружня з росією. Винятків практично нема. Ці люди поділяють не тільки стиль управління та взаємодії з оточуючими, але й цінності. Орбана теж підозрюють у тому, що він мріє розширювати території коштом інших країн.

Орбан у шалику
Орбан натякає, що як і путін хоче української земельки? Фото з відкритих джерел

Головний дипломат Угорщини заявив, що, оскільки угорці Закарпаття воюють на фронті, то Угорщина платить високу ціну в цій війну, по-суті тим самим висунувши претензії на наші території. Схожі заяви лунали й з уст самого Орбана в ефірі пропагандистських каналів.

«Втрати українців — це наші втрати, бо частина України є давньою угорською землею», — сказав він.

Те що згодом цю заяву вирізали з ефіру доводить, що угорська влада не якість неадеквати. Вони розуміють що говорять і що такі свої мрії озвучувати не можна.

Цікаво, що Угорщина підтягнула війська до українського Закарпаття якраз напередодні повномасштабного вторгнення росіян. Кажуть, що так хотіли контролювати потік біженців, але з голови ніяк не йде той шалик Орбана з домальованим до Угорщини Закарпаттям.

Що із цим буде робити Захід

Угорщина залежна від дотацій Євросоюзу, тож Віктор Орбан усе ж змушений буде якось дослухатися до європейських політиків. Мова загалом іде про суму в 35 мільярдів євро з Фонду згуртованості та відновлення після пандемії. Кошти потрібні уряду, адже триває економічний спад та інфляція.

У середу, 17 травня, тоді ж коли очільник МЗС Сіярто виголошував свої гучні промови, Будапешт відвідала група депутатів Європейського парламенту, які заявили що уряд Віктора Орбана зловживає виділеними коштами, у ручному режимі фінансуючи дружні компанії, пише Politico. Вони також вважають, що в країні немає незалежної судової системи, а тому не можна розморожувати кошти Фонду згуртованості та відновлення після пандемії для Угорщини.

Депутати Європарламенту
Депутати Європарламенту сказали що якісь зрушення є, але грошей не дадуть. Фото: Mandiner

Міністерство юстиції Угорщини зреагувало на це у Facebook. Вони натякнули, що йдеться про політичний тиск.

«Делегація Комітету з бюджетного контролю сформулювала кілька політичних очікувань, які виходять за рамки процедури умовності та етапів», — написали у відомстві.

Будапешт зустрічає також тиск своїх колишніх політичних союзників у регіоні, як до прикладу, Польщі. Важливим є також ймовірне запровадження санкцій до угорських урядовців, яке стане символом ізоляції уряду Орбана від Західного світу. Економічний, політичний та санкційний тиск — це те, що залишається робити Заходу. Загалом, зараз у європейських столицях та Америці змирилися з позицією влади Угорщини й намагаються обмежити шкоду від її дій.

Раніше ми писали про те, що після зустрічі з угорським прем’єром папа Франциск заявив, що таємно готує мирний план. Ми також розповідали, чосу США вирішили запровадити санкції проти урядовців Орбана.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.