Захід намагається впоратися з прем’єр-міністром Угорщини, який розбудовує авторитарну державу в центрі ЄС і грає проти НАТО, користуючись захистом Альянсу
Вашингтон розпочав вводити санкції проти угорських юридичних та фізичних осіб, схоже, під удар потраплять наближені до прем’єр-міністра Віктора Орбана чиновники. Позиція Угорщини щодо війни в Україні, підтримки спільної позиції НАТО та ЄС, а також фактичне сприяння авторитарним режимам, як китайський чи російський, не залишає сумнівів у тому, що Будапешт не може бути надійним партнером. Тому санкції є по-суті останнім засобом, до якого можуть вдаватися союзники, аби ізолювати й обмежити вплив Орбана в час, коли єдність Заходу потрібна, як ніколи.
Двопартійна групи політиків у Конгресі США розробляє пакет санкцій, які будуть націлені на провідних угорських політичних діячів, пов’язаних з урядом Віктора Орбана. Це в основному колишні та діючі партійці правлячої партії «Фідес», повідомляє The Guardian. Конгресмени заявляють, що подібні заходи необхідні, аби посилити тиск на уряд Орбана, щоб той відмовився від відвертої співпраці з росією та її сателітом Білоруссю. І дуже ймовірно, що ці санкції запровадять.
США вже запровадили санкції проти угорських юридичних осіб та одного громадянина країни. Йдеться про обмеження діяльності Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) від 12 квітня – установи, яка базується в Будапешті й повністю контролюється росією. Під санкції потрапили також троє фізичних осіб, які працювали на керівних посадах у цьому банку. Йдеться про двох громадян росії — директора МІБ Миколу Косова, його заступника Георгія Потапова, та одного угорця — Імре Лазлоцького, заступника голови, відповідального за стратегію та політику.
Показовим є обгрунтування санкцій. За допомогою МІБ в Угорщині, заявили у Вашингтоні, росія збільшила свою розвідувальну присутність у Європі, зокрема в Центральній Європі та на Західних Балканах. Банк також може служити механізмом корупції та незаконного фінансування, включаючи порушення санкцій.
«Ми приймаємо й розуміємо, що ми представляємо різні позиції, але ми не розуміємо, навіщо тиснути на інші держави, щоб вони змінили свою позицію… Угорщина є державою, тому її слід розглядати як єдину державу, а не як колонію», — відреагував очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто.
Коментуючи ситуацію, Орбан заявив, що не згідний із санкціями, але поважає позицію американців. Він також сказав, що США вводять санкції не проти Угорщини, а проти окремих юридичних та фізичних осіб. І це, мовляв, дуже жаль, бо МІБ міг би бути «дуже корисним» для Центральної Європи.
Угорський прем’єр — майже відкрито підтримує розшукуваного карного злочинця володимира путіна. Орбан давно проміняв усіляку там європейську солідарність та демократичні цінності на цілком конкретні — дешевий газ та інші приємні дрібнички, які приносить дружба з кремлівським вождем. Він неодноразово закликав Захід припинити підтримувати Україну, бо, мовляв, він за мир, а якщо давати українцям можливість протистояти росії, то він не настане. Іншими словами, Орбан хоче, щоб Україна припинила існування і її окупувала росія.
Цей діяч називав територію України «нічийною землею» і приходив на футбольний матч із картою Угорщини, на якій територія цієї країни розширена коштом України. З останнього, він заявив, що України «економічно нема», бо, мовляв, наша економіка тримається виключно на західному фінансуванні, за наші соцвиплати та пенсії платять у тому числі й угорці.
Насправді уряд Орбана більше платить не українцям, а росіянам. І робить він це у вигляді закупівлі російської нафти й газу, за цінами, які не обмежені верхньою стелею ЄС, адже Угорщина здобула винятки в загальноєвропейському правилі. По-суті, це ніщо інше, як допомога російській воєнній машині.
Ми дійсно не витримали б війну наодинці з путінською росією, але, до прикладу, Угорщина й без війни витягає мільярди євро з європейського бюджету. Кремль, який і зруйнував нашу економіку, за це дуже хвалить цього «незалежного політика».
Як тільки поляки заборонили продавати на внутрішньому ринку українське зерно — це зробив і уряд Орбана. І якщо поляки вдалися до таких дій вимушено, через протести фермерів, які не могли конкурувати з українськими фірмами, то угорський прем’єр зробив це без жодного примусу і причини, просто так, аби дошкулити Україні.
Але йдеться не лише про Україну: Орбан завжди готовий використовувати питання європейської безпеки та колективної оборони, щоб мати важелі впливу на Європу й НАТО. Насправді членство в цих організаціях не обмежує суверенітет Угорщини, а навпаки підсилюють його. Завдяки праву «вето» Орбан торгувався з Брюселем, Вашингтоном, Стокгольмом та Гельсінкі, блокуючи інтеграцію до Альянсу Фінляндії та Швеції впродовж восьми місяців без будь-яких вагомих причин до того.
Орбан сказав, що навіть попри санкції щодо МІБ, у нього гарні відносини зі США. Але є розбіжності, адже поки Угорщина хоче миру, «США хочуть війни». Прем’єр Угорщини вважає, що, дружба між двома країнами повинна витримати цей конфлікт.
«США не відмовилися від свого плану змусити всіх, включно з Угорщиною, вступити у війну», — сказав Орбан, і додав, що уряд Угорщини не дозволить цьому статися.
Хоч це й мало прозвучати, як спроба примирення, у реальності такі заяви є випадом у бік Вашингтону. Ці тези практично повністю повторюють заяви Макрона про можливу війну за Тайвань, яку «розпалює США». Ці заяви суголосні з китайською та російською пропагандою і перекладають провину за війну в Україні на США.
Орбан продовжує залякувати європейців, мовляв, або здамо Україну, або ядерна війна. На його думку, американці «хочуть війни», бо вони знаходяться на безпечній відстані від російської ядерної зброї, а також можуть розраховувати на власний ядерний арсенал.
«Коли я чую про ядерну зброю або про те, що якась західноєвропейська країна везе в Україну зброю зі збідненим ураном, я думаю про Чорнобиль. Американець ніколи б не подумав про це, але ми знаємо, що якщо щось (удар ядерною зброєю — ред.) станеться в Україні, то краще, щоб люди не виходили на вулиці», — заявив Орбан у суботу 15 квітня
Україна остання, хто хоче побачити застосування ядерної зброї на своїй території, але Орбан відверто підтримує ядерний шантаж кремля. Він ще й перекладає відповідальність на Захід, коли вслід за путіним говорить про снаряди зі збідненим ураном.
Орбан підтримав нещодавні заяви президента Франції Емануеля Макрона, які розцінюють як такі, що підривають Західну коаліцію. Він сказав, що Європі потрібно опікуватися власними справами, а інтереси США та ЄС не обов’язково подібні.
«Французький президент шукає потенційних партнерів, а не ворогів, що є близьким до позиції Угорщини», — сказав він.
Заяви й дії Орбана — надзвичайно шкідливі. Вони підривають єдність і є прикладом для наслідування для інших популістів: якщо Орбан може отримувати вигоду і від членства в ЄС, і від «парасольки НАТО», і від «дружби з путіним», то чому не може Макрон дружити з Китаєм? Якщо Україною можна пожертвувати задля дешевого газу й щоб «не було ядерної війни», то те саме можна зробити й щодо Тайваню.
Очевидно, що така позиція популістська, недалекоглядна й у майбутньому обернеться торжеством авторитаризму та великими проблемами для Заходу. Але Орбан сподівається, що це станеться не скоро. Крім того, Угорський прем’єр активно розбудовує власний авторитарний режим, де він «найвеличніший» президент, до якого всі дослухаються і лише ліві та Сорос проти нього, адже він, мовляв, не дає поширюватися ЛГБТ-пропаганді. При тому, є пікантна деталь — Орбан навчався в Оксфорді за стипендію саме від Джорджа Сороса. Загалом, на Заході давно зрозуміли, що з Угорським прем'єром не вийде домовитися, тож постало питання, що з ним робити.
Видання Visegrad Insite, пише, що Сполучені Штати, найімовірніше, продовжуватимуть накладати санкції проти Угорщини. Міжнародний інвестиційний банк був лише «першою ластівкою», заявив в інтерв’ю експерт і репортера угорської розвідки Андраша Дешо.
«Прессман (посол США в Угорщині — ред.) назвав МІБ та його операції в Угорщині загрозою національній та міжнародній безпеці — цю фразу можна використовувати для позначення низки речей. Включно з тісними зв’язками угорського уряду з росією», — каже Дешо.
Накладання санкцій на країну ЄС та члена НАТО показує, що в Білого дому просто закінчилися варіанти. Усі решта засобів впливу не виправдали надій.
Претензії до уряду Орбана були й раніше, США ще у 2014 році наклали обмеження на в’їзд кільком чиновникам через проблеми з демократією в Угорщині. Тоді спрацював Закон Магнітського. За Трампа відносини між країнами стали кращими, але Джо Байден демонстративно не запросив представників Угорщини на його Саміт за демократію.
Але постійні підігравання москві та Китаю, а також звинувачення в розпалюванні війни, якими кидався Будапешт на адресу США, стали останньою крапкою. Навіть вплив Євросоюзу не змінив цю позицію Угорщини. Стало очевидно, що Орбан і далі буде вести власну гру, залишатиметься «Троянським конем» у центрі Європи та в НАТО.
«Якщо ви перебуваєте в союзі, де один із членів відкрито має дружні відносини з ворогом, передає йому важливу інформацію, ваші розмови та намагається підірвати групу зсередини, і ви не можете його вигнати, ви зробите спробу обов’язково ізолювати його. Таким чином, йому не буде чим поділитися з ворогом, і ворог не матиме жодної вигоди від того, що він поруч», — заявив Андраш Дешо.
Якби хтось і мав такий намір, Угорщину не можна виключити в односторонньому порядку ні з НАТО, ні з ЄС, адже подібних механізмів просто немає. Та це й несправедливо, адже уряди змінюються. Але оскільки претензії до уряду Орбана є, очікується, що санкції, оголошені в середу, стануть початком процесу ізоляції.
Інформатор також писав про те, що голова адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Орбана, Гергей Гуйяш заявив, що його країна не арештовуватиме розшукуваного карного злочинця путіна, якщо він приїде в їхню країну. Ми також писали про те, що уряд України нагадав Угорщині про її залежність від ЄС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.