Мирна ініціатива Ватикану: чого хоче Папа Франциск

Читать на русском

Святий престол виступив із несподіваною заявою про таємну дипломатичну місію, метою, якої є встановлення миру в Україні

Читать на русском
Папа Франциск
Папа Римський планує зіграти одну з ключових ролей у завершенні війни

Святий престол виступив із несподіваною заявою про таємну дипломатичну місію, метою, якої є встановлення миру в Україні

Папа Франциск несподівано заявив, що Святий престол працює над дипломатичною місією, яка має принести мир Україні. Пікантність ситуації в тому, що Київ, схоже, не схвалює таку ініціативу. Поведінка Папи під час війни в Україні була контраверсійною, виглядає так, ніби він сприймає консервативних авторитарних правителів як союзників у боротьбі за «традиційні цінності» та проти «матеріалізму».

Дипломатичний скандал

Папа Франциск заявив, що Ватикан бере участь таємній миротворчій місії, щоб спробувати покласти край війні в Україні. Про це він оголосив після повернення зі свого візиту в Угорщину, де зустрічався з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який відомий своїми теплими почуттями до путіна, і з представником Російської Православної церкви в Будапешті митрополитом Іларіоном. Говорили не лише про церковні справи, а і про біженців та мир в Україні.

«Я готовий зробити все, що має бути зроблено. Зараз йде місія, але вона ще не оприлюднена. Коли вона буде оприлюднена, я розкрию її», — сказав він.

Папа Франциск
Папа Франциск заявив, що Ватикан проводить таємну дипломатичну роботу. Фото:  Hungry Today

Видання CNN змогло отримати коментар від високопоставленого чиновника, який на умовах анонімності повідомив, що президенту України Володимиру Зеленському нічого невідомо про такі перемовини. Іншими словами, про Україну домовляються поза нашими спинами.

«Президент Зеленський не погоджувався на такі дискусії від імені України. Якщо переговори відбуваються, то без нашого відома чи нашого схвалення», — сказав високопосадовець.

Ймовірно, офіційних заяв від українських урядовців не було, щоб не ставити Папу Римського в ще більш скрутне становище, примушуючи виправдовуватися. Водночас зі слів високопосадовця випливає, що Києву таки було відомо про такі дипломатичні зусилля і, вірогідно, українська влада вважає їх неприйнятними.

Заяви Папи примушують задуматися, з ким веде перемовини Ватикан, чому без участі України й що вкладає у визначення поняття мир? Хоча подробиць занадто мало, про дещо можна здогадатися із супутніх подій.

Україна вже відповіла на пропозицію перемовин?

Ймовірно, Папа Франциск говорив із представниками української влади про якісь мирні ініціативи. Минулого тижня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відвідував Ватикан, де зустрівся з Папою. Тоді український прем’єр подякував за гуманітарну допомогу й запросив Понтифіка в Україну. Однак щодо питання мирних перемовин позиція Києва, здається, залишалася незмінною.

«Ми цінуємо зусилля Святого Престолу, спрямовані на завершення війни, і вважаємо, що найкращий шлях до миру — це формула президента України Володимира Зеленського. Сподіваємось, Ватикан долучиться до її реалізації, зокрема до процесу повернення полонених і депортованих, відновлення справедливості та фіксації закінчення війни», — сказав тоді Шмигаль.

Нагадаємо, що українська формула миру передбачає виведення із захоплених територій російських військ, покарання воєнних злочинців та виплату росією репарацій. Зрозуміло, що такі вимоги є неприйнятними для вождя росіян володимира путіна, тому не можуть стати основою для перемовин. Ймовірно, Ватикан хоче від Києва, щоб він відмовився від своїх вимог, був поступливішим.

Яку позицію займає Ватикан

Наполегливі спроби української влади запросити Папу до Києва, ймовірно, мають на меті наочно продемонструвати Понтифіку докази злочинів рф у надії отримати рішуче їх засудження. New York Times пише, що українська влада «наполягає» на візиті очільника Католицької церкви, але Франциск говорить, що він відбудеться лише тоді, коли він також зможе водночас поїхати й до росії.

І може так трапитися, що до москви Понтифік завітає навіть раніше. На запитання журналістів, чи не говорив Папа з «другом путіна» Орбаном і з Іларіоном, який раніше очолював відділ зовнішніх зв’язків РПЦ, про їхнє посередництво і сприяння в «мирному процесі» або про влаштування зустрічі з розшукуваним карним злочинцем путіним, Франциск відповів ствердно.

«Ви можете собі уявити, що на цій зустрічі ми говорили не тільки про Червону Шапочку, чи не так? Ми говорили про всі ці речі. Ми говорили про це, тому що всіх цікавить шлях до миру. Я бажаю. Я готовий зробити все, що потрібно», — заявив Папа.

Франциск неодноразово заявляв про симпатії до російської культури й росіян, як, напевно, і личить Понтифіку. Він постійно заявляє про потребу мирних перемовин. Але деякі його вчинки та висловлювання під час повномасштабної війни і всіх тих воєнних злочинів, скоєних військами рф в Україні, були занадто контраверсійними.

Папа і Кіріл
Папа Франциск і патріарх Кіріл на вже зустрічалися на Кубі. Фото: Vatikan News

У розгортанні війни Папа звинувачував не лише росію, але й захід. Зокрема, за постачання Україні зброї. Упродовж останніх місяців папа загострив свою критику москви, але намагання Ватикану влаштувати публічні жести примирення між українцями й росіянами, як під час Хресної ходи, викликали обурення в багатьох. Тоді зачитали листи від імені українського підлітка з Маріуполя, біженця в Італії, а також від російського хлопця, чий брат загинув у війні. Українське Міністерство закордонних справ розкритикувало цей захід як «спробу прирівняти жертву та агресора».

Крім того, Франциска кілька разів заявляв, що на території України «ведуть війну «імперії», мовляв, росія воює з НАТО. А до початку повномасштабної війни дипломати Ватикану, очевидно за узгодження з Понтифіком, натякали, що Україна — сфера інтересів росії і «розуміли» прагнення москви недопустити входження України до НАТО.

Інтерес Ватикану

Дипломати Ватикану заявляють, що «папська дипломатія не має інтересів влади: ні політичних, ні економічних, ні ідеологічних», на відміну від держав, «які переслідують свої власні інтереси». Мовляв, єдиний інтерес Святого Престолу — благо людства. Але Ватикан упродовж усієї історії відігравав важливу роль у політичних процесах і неодноразово змінював хід подій. У наш час вплив Святого престолу суттєво знизився, одначе його дипломати мають гарну школу, а слово Папи залишається вагомим аргументом, особливо для країн Південної Америки й може позначитися, до прикладу, на голосуванні в ООН. А інтереси консервативних автократів багато в чому співпадають з інтересами Ватикану.

Папа і путін
Франциск поділяє ідею про боротьбу з "матеріалістичним Заходом". Фото: Reuters

Під час зустрічі з Папою угорський прем’єр намагався акцентувати на тому, що об’єднує позиції Ватикану та Будапешту. Одіозний політик відомий відстоюванням традиційної сім’ї, що часто граничить із відверто гомофобськими висловлюваннями. Його уряд критикували в ЄС через створення посади Державного секретаря з питань допомоги християнам, яких переслідують.

Такі погляди Орбана могли б знайти розуміння в Понтифіка, який у п’ятницю поскаржився на нав’язування того, що він назвав «ідеологічною колонізацією», яка, за його словами, «знищить розбіжності, як у випадку з так званою гендерною теорією». До повномасштабної війни Ватикан заявляв, що разом із російською церквою планує «дати відсіч світському матеріалізму на Заході». Подібні наративи взяли на озброєння російські пропагандисти з їхньою боротьбою із «сатанинським» Заходом.

Загалом, судячи з тональності заяв Франциска та дипломатів Святого престолу, можна припустити, що вони пропонуватимуть мирні перемовини на умовах, близьких до тих, які пропонує Китай, з яким у Ватикану непогані відносини. Ці пропозиції, слід очікувати, знайдуть підтримку в Індії, Бразилії, Угорщині, а також, ймовірно, в інших країнах Заходу, зокрема Франції. Майже напевно Україні пропонуватимуть позаблоковість «за прикладом Австрії». Тобто Ватикан займе позицію, як сказав очільник українського РНБО Олексій Данілов, «проросійського миротворця».

Папа і українці
Католицька та греко-католицькі громади є доволі потужними в Україні. Фото: Vatican Media

Одначе аналітики зазначають, що хоча візит Папи Орбан обов’язково використає для посилення власної політичної позиції, слова Франциска були також доволі неприємними для Будапешта. У сукупності з осудженням війни путіна можна припустити, що Ватикан зараз обережний і чекає результатів контрнаступу. Є надія, що коли перемовини відбудуться, Святий престол буде займати більш проукраїнську позицію, ніж, скажімо, Пекін — хоча б через те, що в Україні мешкає 1,5 мільйона католиків та 5 мільйонів греко-католиків, у той час, як у росії Папський престол визнають лише 780 тисяч осіб.

Раніше ми писали про те, що Папа Франциск закликав росіян шукати правду про війну в Україні. Інформатор також розповідав, що у Ватикані вперше в історії дали право жінкам голосувати на зборах єпископів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.