Угорщина перекинула війська на кордон України перед нападом РФ: експерт назвав причини

Читать на русском

Угорська влада не задумувалася про окупацію частини української території, а намагалася підготуватися до великого потоку біженців, запевняє колишній експерт при уряді Орбана Андраш Рац.

Читать на русском
Армія Угорщини і кордон України
В Угорщині підтвердили скупчення своїх військ на кордоні України перед вторгненням РФ

Угорська влада не задумувалася про окупацію частини української території, а намагалася підготуватися до великого потоку біженців, запевняє колишній експерт при уряді Орбана Андраш Рац.

Угорщина скупчила військові сили біля західного українського кордону і зібрала там понтони незадовго до повномасштабного вторгнення РФ в лютому 2022 року. Таким чином Будапешт підготувався до хвилі біженців з України.

Про це в інтервʼю "Європейській правді" заявив колишній співробітник Центру стратегічних та безпекових досліджень в уряді Угорщини Андраш Рац.

"Так, Угорщина справді скупчила певні військові сили уздовж кордону України. Але подробиці мають значення (...) Угорські сили, спрямовані до українського кордону незадовго до вторгнення Росії, не мали наступального характеру", - сказав співбесідник видання.

За словами Раца, Будапешт скупчив на західному кордоні України "не армію, а окремі специфічні армійські підрозділи", при тому Київ знав про їхній склад завдяки інспекції українського військового аташе. Склад угорських сил на кордоні, як стверджує експерт, визначався трьома мотивами:

  • Перший - прикордонники не впораються з масовим потоком біженців України, а всі необхідні для їх прийому ресурси, такі як намети, ліки, їжа і інші, є саме у військових.
  • Другий - угорська влада готувалася до сценарію поразки Києва і розвалу України. За таким сценарієм, за словами Раца, українські військові могли намагатися перетнути західний кордон зі зброєю в руках. Тому Угорщина мала бути готова до того, щоб їх роззброїти. Цей сценарій був опрацьований з огляду на досвід югославської війни у 1990-х роках.
  • Третій - угорські сили зібрали понтони уздовж кордону на випадок, якщо РФ вдарить по мостах, у тому числі по мосту Чоп - Захонь, де знаходиться один з ключових пунктів пропуску. Таким чином, як стверджує Рац, Будапешт хотів забезпечити перетин кордону для українських біженців.

"Хочу наголосити: тоді ані на мить не йшлося про можливий напад (Угорщини) на Україну. Ми взагалі не спрямовували до кордону наступальну техніку. Там не було жодного танка, не було артилерії, не було боєприпасів та логістики постачання, що обов’язкові для будь-якого нападу", - заявив експерт.

У відповідь журналіст заявив, що за свідченнями деяких угорських військових, які знаходились на кордоні на момент початку повномасштабного вторгнення РФ, "сприймали це як можливість зайти на територію України, щойно Росія вторгнеться зі Сходу". Однак Рац запевнив, що хоч "у деяких людей бувають дивні ідеї", але уряд і армія Угорщини не готували напад на Україну.

Андраш Рац: що про нього відомо

"Європейська правда" називає Андраша Раца одним із ключових угорських безпекових експертів, який зараз працює у німецькому аналітичному центрі DGAP (Німецьке товариство закордонних справ). На початку 2022-го року він працював в угорському урядовому Центрі стратегічних та безпекових досліджень і був долучений до аналізу, що формував угорську безпекову політику.

Зараз Рац знаходиться у відкритій опозиції до уряду Віктора Орбана і може говорити, зокрема, про те, що дізнався під час роботи в урядових колах, йдеться в матеріалі.

Нагадаємо, раніше цього місяця премʼєр Угорщини назвав Закарпаття "давньою угорською землею". Також європейський урядовець нещодавно назвав Україну "економічно неіснуючою країною".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.