Естонія на межі блекаута: відбувся обрив електрокабелю у Балтийському морі

За останні два місяці це четвертий розрив кабелей у регіоні, у трьох випадках аваріям передували підозрілі дії суден із прапором КНР чи Гонконгу

Розриви кабелів - колаж
Інциденти з розривом кабелю на Балтиці вже траплялися за участі китайських суден

В Балтійському морі 25 грудня обірвався підводний електрокабель Estlink 2, що зʼєднує Фінляндію та Естонію. Через нього Естонія, власні потужності якої нижчі за рівень споживання, отримує електрику зі Скандинавії. У аварії підозрюють судно під флагом Гонконгу, що проходило над кабелем, прокладеним по дну моря, саме коли відбулося аварійне відключення. 

Про інцидент повідомляє ERR.ee. За даними MarineTraffic, аварійне відключення Estlink 2 трапилося, коли вантажне судно під прапором Гонконгу Xin Xin Tian 2 в середу знаходилося над морським кабелем Estlink 2.

Видання ERR.ee уточнює, що за наявними даними судно Xin Xin Tian 2 залишило Санкт-Петербург у вівторок і прямує до Порт-Саїду в Єгипті. Через цей збіг обставинк фінський оператор електромереж Fingrid не виключає диверсію

«Ми вивчаємо ситуацію в цілому і надамо додаткову інформацію, коли знайдемо причину», — заявив операційний менеджер фінського оператора електромереж Fingrid Арто Пахкін.

Естонія на межі блекаута: відбувся обрив електрокабелю у Балтийському морі 1

Потужність EstLink 2 складає 650 мегават. Наразі про блекаут не йдеться: на випадок пошкодження кабелю між країнами узгоджені спільні дії. Естонський оператор електромереж - компанія Elering буде використовувати наявні в регіоні резервні потужності, які задіяні у разі подібних збоїв, щоб компенсувати електроенергію, яка мала надійти через Estlink 2.

Але ситуація викликає занепокоєння. Справа в тому, що це не перший випадок, коли пошкодження кабелів на Балтиці повʼязують із діями суден під флагом Китаю. Гонконг де-юре зараз є частиною КНР. 

У листопаді у навмисному розриві двох кабелів зв'язку у Балтійському морі підозрювали екіпаж китайського балкера Yi Peng 3: 

  • 18 листопада був пошкоджений кабель між Фінляндією та Німеччиною;
  • 17 листопада відбувся розрив кабелю звʼязку між Швецією та Литвою. 

У тому ж листопаді відбувся третій розрив кабелю - між Швецією та Фінляндією. На відміну від інших, цей розрив відбувся на суходолі

Розрив електрокабелів з Естонією може бути диверсією та проявом гібридної агресії Росії та її союзників проти країн Європи. Раніше НАТО прогнозувало, що інциденти, подібні до розриву кабелей звʼязку у Балтийському морі, можуть повторитися. 

Гібридна агресія проти країн ЄС

Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок вважає диверсії Росії та її союзників проти країн ЄС логічним наслідком санкцій проти РФ. За її словами, Володимир Путін "продовжує розширювати свої гібридні атаки на європейський світопорядок" за підтримки союзників Москви.

Бербок відзначила, що "пошкоджені кабелі взагалі-то, не можуть просто так порватися", а також нагадала про інші інциденти на Балтиці, наприклад, порушені канали GPS і танкери, що обходять санкції.

Також Анналена Бербок вважає, що правитель РФ Путін намагається розхитати європейські демократії за допомогою інтернет-тролів, які використовують чутливі теми пенсій, інфраструктури та дитячої допомоги, щоб налаштувати громадян проти підтримки України. 

У липні 2024 року, як повідомляв Інформатор, Росія погрожувала Фінляндії вжити "заходи військово-технічного характеру". Причиною, за словами МЗС РФ, були "агресивні дії Фінляндії" та її союзників по НАТО. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube