Причин для рекордного потепління стало ще більше
Схоже, 2024 рік гідно прийме кліматичну естафету від 2023-го, визнаного найтеплішим за всю історію спостережень. У листопаді середньосвітова температура хай ненадовго, але вперше перевищила доіндустріальні показники на 2°C. А 2024 готує людству новий рекорд: вірогідно, що це може бути перший повний рік із перевищенням позначки в 1,5 °C потепління, повідомляє The Guardian.
Прогноз учених Метеорологічного управління Великобританії передбачає, що 2024 завершиться із середніми глобальними температурами між 1,34 °C і 1,58 °C щодо доіндустріальних рівнів. За доіндустріальний рівень приймається середня температура у 1850-1900 роках. Вважається, що з 1901 року діяльність людини стала головною причиною глобальної зміни клімату.
Останніми роками середня світова температура зростає з небаченою швидкістю - 10 найтепліших років в історії людства сталися з 2010 року.
Якщо ж казати про новий 2024 рік, приводів для рекордного потепління стало ще більше. Звісно, викиди парникових газів унаслідок діяльності людства залишаються основною причиною. Але ж наразі "додасть градусів" ще й феномен Ель-Ніньйо, який викликає потепління.
Це кліматичне явище, що відбувається в тропічній частині Тихого океану та впливає на клімат у різних регіонах світу. Ель-Ніньйо відбувається, коли зазвичай прохолодні води східної частини Тихого океану стають надзвичайно теплими. Це може спричинити глобальний вплив на клімат, зокерма на зміни в опадах і температурі в різних регіонах. Ель-Ніньйо здатне викликати екстремальні погодні умови - сильні дощі, повені, посухи та урагани у різних частинах світу. До того ж, це явище взаємодіє з атмосферними умовами та може впливати на рибальство та сільське господарство.
На думку генерального секретаря Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Тааласа, наслідки феномену Ель-Ніньйо будуть серйозними. У поєднанні з антропогенною зміною клімату, спричиненою господарською діяльністю людини, це призведе до підвищення глобальних температур. І матиме далекосяжні наслідки для здоров'я, продовольчої безпеки, управління водними ресурсами та навколишнього середовища.
До речі, тенденцію до потепління впродовж останніх трьох років тимчасово стримувало явище Ла-Нінья. Воно, навпаки, охолоджує воду в центральній та східній частині Тихого океану. Але його дія закінчилася у березні 2023 року.
За прогнозами Всесвітньої метеорологічної організації, п'ятирічний період із 2023 по 2027 рік буде найтеплішим за всю історію спостережень. Середня глобальна температура продовжуватиме зростати, все сильніше змінюючи звичний клімат.
Цьому сприяє не лише дія Ель-Ніньйо, а й викиди парникових газів в атмосферу, концентрація яких наразі б'є всі рекорди. Свій негативний вплив у цьому процесі має господарська діяльність людини. Багато в чому винні війни з викидами від пожеж у зоні бойових дій, спалюванням дизпалива, знищенням екосистем.
Підвищує глобальну температуру ще й арктичне потепління. Минуле літо стало найтеплішим за всю історію спостережень в Арктиці, яка продовжує нагріватися вдвічі швидше, ніж решта планети. Зростає швидкість танення льодовиків - площа льоду, що зникає, наближається до історичного рекорду.
Загалом кліматичні зміни наростатимуть у всіх регіонах земної кулі, зокрема, збільшуватимуться періоди тривалої спеки, будуть скорочуватися холодні сезони, зростатиме кількість опадів та екстремальних погодних явищ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.