Це сталося в п'ятницю 17 листопада
У п'ятницю, 17 листопада, середньосвітова температура вперше перевищила доіндустріальні показники на 2°C. Експерти б'ють на сполох, адже це явище може мати катастрофічні та незворотні наслідки для планети.
За інформацією Служби зміни клімату Copernicus Європейського Союзу (C3S), у п'ятницю, 17 листопада, середня температура Землі досягла небачених до цього моменту 2,06 градуса за Цельсієм вище за доіндустріальний рівень. На щастя, це тривало недовго, пише Sciencealert.
За доіндустріальний рівень вчені приймають середню температуру у 1850-1900 роках. Вони виходять з того, що після цього періоду діяльність людини стала головною причиною глобальної зміни клімату. Це перший випадок, коли середня глобальна температура планети перетнула критичний поріг.
Дослідники кажуть, що це матиме незворотні та катастрофічні наслідки для планети. Передбачається, що підвищення середньорічної температури більш ніж на два градуси, порівняно з доіндустріальним рівнем, може призвести до посухи, підвищення рівня моря, згубно позначитися на врожаях зернових, збільшити тривалість сезонів лісових пожеж, зробити урагани більш руйнівними, прискорити танення льодів. Саме тому поріг +2°C називають критичним. Експерти з клімату закликали світ прагнути до нижньої межі, щоб уникнути серйозних кліматичних наслідків, таких як хвилі тепла, суперурагани та танення льодовиків.
Поки вчені радять не панікувати: світ ще не перебуває у ситуації, коли на кліматичні зміни вплинути дуже складно чи зовсім неможливо. До того ж дані Copernicus є попередніми, експертам потрібно кілька тижнів, щоб підтвердити їх. Але цей "викид", на думку заступника керівника C3S Саманти Берджесс, варто сприймати як симптом того, що на планеті стає дедалі спекотніше.
Ще в 2015 році світові лідери підписали Паризьку угоду, в якій домовилися працювати спільно над обмеженням підвищення глобальної температури Землі на рівні 1,5-2°C вище за доіндустріальний рівень. При цьому саме межа в 1,5 градуса за Цельсієм була визначена як переважна межа. На жаль, урядам не вдалося стримати обіцянку - Земля переступила критичний поріг.
Зазначається, що підвищення температури 17 листопада було зафіксовано за два тижні до початку кліматичної конференції ООН COP28 у Дубаї, де країни оцінюватимуть свій прогрес у досягненні зобов'язань Паризької угоди.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.