Найбільше озеро у світі існувало на території України: висновок Книги рекордів Гіннеса

Читать на русском

Мегаозеро було більшим за більшим за сучасне Середземне море!

Читать на русском
Наука, вчені, географія, Україна, озеро, водойми
Води в цьому озері було в більше, ніж в усіх нинішніх озерах.

Мегаозеро було більшим за більшим за сучасне Середземне море!

В книгу рекордів Гіннеса потрапило доісторичне озеро, найбільше з тих, що будь-коли існувало на Землі. Воно займало гігантську територію в 2,8 мільйона квадратних кілометрів - від східного кордону Альп - через всю Східну Європу та територію сучасної України - до Казахстану в Центральній Азії. 

Найбільше в світі доісторичне озеро знаходилось на території сучасної України.
Найбільше в світі доісторичне озеро знаходилось на території сучасної України.

Знайомтесь, мегаозеро Паратетіс було настільки величезним, що дослідники вважають його більшим за сучасне Середземне море. До всього, вода у ньому також була солонувата, тож воно й нагадувало величезне море. Також вважається, що води в цьому озері було в десять разів більше, ніж в усіх нинішніх солоних і прісноводних озерах разом узятих. Вчені переконані, що об’єм води, який містився в Паратетісі, перевищував 1,77 мільйона кубічних кілометрів, пише Science. 

Озеро утворилося, коли піднялися гірські хребти Центральної Європи - це відокремило стародавнє море Паратетіс від океану та створило мегаозеро. Проте близько 7,5 - 8 мільйонів років тому озеро втратило дві третини своєї поверхні та одну третину свого об’єму. Однак, зрештою, після з’єднання із Середземним морем водойма знову заповнилася.

В мегаозері мешкали тюлені, кити й навіть слони!
В мегаозері мешкали тюлені, кити й навіть слони!

Згідно з дослідженнями, в озері мешкали тюлені й найменший кит, якого коли-небудь знаходили в літописі скам’янілостей, і крім того, стародавні слони. Зрештою, мегаозеро Паратетіс припинило своє існування приблизно 7 мільйонів років тому, коли на південно-західному його краї утворилася ерозія, в результаті чого вода просто витекла з водоймища. Вона, ймовірно, утворила на той час "вражаючий водоспад", переконані науковці.

Вчені заначили, що їхнє дослідження мегаозера Паратетіс виходить за рамки простої цікавості. Воно розкриває екосистему, яка гостро реагує на кліматичні коливання.

"Досліджуючи катаклізми, які пережило це стародавнє мегаозеро в результаті зміни клімату, ми отримуємо безцінне розуміння, яке може прояснити шлях до вирішення поточних проблем і майбутньої кризи в токсичних морях, таких як Чорне море", - говорять вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.