Екссекретар НАТО Столтенберг пояснив, як завершити війну в Україні

Україні для припинення війни можна надати серйозні гарантії, які були б схожі до статті 5 НАТО, а от модель, за якою можна було б зупинити бойові дії, ґрунтується на досвіді Західної Німеччини

Столтенберг і війна в Україні
Екссекретар НАТО Столтенберг пояснив, як завершити війну в Україні

Війну в Україні можна зупинити й це цілком реально зробити, якщо надати Україні гарантії безпеки, подібні до тих, які передбачені статтею 5 Північноатлантичного Альянсу (НАТО). Після виборів у США можуть виникнути й нові ідеї щодо того, як покласти край військовим діям в Україні, але історичний досвід показує, що безпекові гарантії були доволі ефективними у низці держав, де траплялись протистояння та війни. 

Про те, що війну в Україні зупинити реально, повідомив вже колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг. Він пояснює свою позицію тим, що українцям варто надати безпекові гарантії, подібні до "червоних ліній" самого НАТО.

Якщо докласти зусиль у цьому питанні, то, на думку Столтенберга, рішення знайдеться. Київ має чітко визначити лінію, перетин якої передбачав би застосування положень, як у статті 5 НАТО, яка каже, що напад на одного учасника НАТО прирівнюється до нападу на всіх членів Альянсу і викликає відповідь консолідовану відповідь на агресію. До цієї лінії-кордону Україна має контролювати території.

"Якщо є бажання, то рішення завжди знайдеться. Необхідна лінія, перетин якої визначить застосування статті 5, і Україна повинна контролювати всю територію до цього кордону. Це може бути лінія, яка не обов'язково збігається із міжнародно визнаним кордоном", — пояснює Столтенберг.

Ексгенсек НАТО розмірковує, що такий варіант здатний змінити думки у США та Німеччині, де не хочуть, щоб Україна стала членом НАТО через пряму загрозу втягування у війну. 

Столтенберг навів декілька прикладів з історії зі схожою проблемою, але підкреслив, що їх не варто цілком порівнювати з війною в Україні. Як один із прикладів він навів Фінляндію, яка втратила 10 відсотків територій протягом 1939-1940 років у протистоянні з СРСР, але отримала "безпечний кордон" та стала, у підсумку, членом НАТО. 

Іншим прикладом Столтенберг навів Японію, яка має безпекові гарантії від США, але без Курильських островів, які окупувала Росія. Утім найкращим варіантом є Західна Німеччина, яку захищало НАТО у той час, як східну Німеччину окупували СРСР. 

"Західна Німеччина вважала Східну частиною повноцінної Німеччини. Вони не мали посольства у східному Берліні. Але НАТО, звісно, захищало лише Західну Німеччину", – розповів Столтенберг.

Як відомо, після Другої світової війни Німеччина на довгі роки була розділена на дві частини - НДР і ФРН. 3 жовтня 1990 року Німецька Демократична Республіка (НДР) увійшла у сферу дії Основного закону Федеративної республіки Німеччини (ФРН). Ці території нарешті возз'єднались. 

 Миру в обмін на території не буде

В Офісі президента відреагували на низку матеріалів західних ЗМІ, у яких варіантом завершення війни розглядався мир в обмін на окупацію територій РФ та гарантії вступу до НАТО. У Зеленського наголосили, що розмов про такий варіант завершення війни немає і він загалом є неприйнятним. 

Раніше видання Financial Times оприлюднило статтю про те, що основою мирних перемовин між Україною та РФ стануть гарантії безпеки від НАТО та вступ до Альянсу. Натомість Київ має змиритися із тимчасовою окупацією захоплених територій, які у майбутньому мали б дипломатичним шляхом бути повернутими. Журналісти стверджували, що, нібито, на Заході і в Україні погодились саме на такий варіант. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube