В контексті переговорів з РФ обговорюється можливість територіальних поступок в обмін на надійні гарантії безпеки, такі як вступ до НАТО. За даними FT, реалізація угод залишається складною через позицію Росії та нечітку позицію союзників
Українські та західні офіційні особи визначились із підґрунтям для прийдешніх мирних переговорів з Росією. Перемовини з ворогом базуватимуться на наданні Україні реальних і сильних гарантій безпеки, зокрема й щодо вступу до НАТО, в обмін на мовчазну згоду, що захоплені росіянами землі тимчасово перейдуть під контроль РФ. Деталі таких домовленостей 5 жовтня опублікувало видання Financial Times. Журналісти стверджують, що окуповані росіянами українські землі згодом будуть повернуті дипломатичним шляхом, не наводячи при цьому жодних реальних кроків.
Як пише Financial Times, на таку основу для переговорів пристали як у Києві, так і на Заході. Прогнозується, що Київ має мовчки погодитись на тимчасову окупацію РФ вже захоплених нею земель з умовою, що в майбутньому їх буде звільнено шляхом дипломатичних переговорів. Ця згода також відкриє Україні двері до НАТО.
"Західні дипломати й, все частіше, українські чиновники приходять до думки, що значні гарантії безпеки можуть стати основою для узгодженого врегулювання, в якому Росія зберігає де-факто, але не де-юре, контроль над усією чи частиною української території, яку вона має нині займає. Ні Київ, ні його прихильники не пропонують визнати суверенітет Росії над територією України. Те, що передбачається, – це негласне визнання того, що ці землі мають бути відновлені дипломатичними засобами у майбутньому", – йдеться у публікації.
Журналісти зазначають, що навіть це, зі зрозумілих причин, є делікатним питанням для українців. Особливо, коли йдеться про основу компромісу з Москвою.
"Поступитися землею для набуття членства в НАТО може бути "єдиною грою в місті", як сказав нам західний дипломат, але для українців це залишається табу принаймні на публіці", - пишуть у статті.
Як вважає американська професорка історичних наук і письменниця Мері Саротт, Україна "повинна визначити оборонний військовий кордон, погодитися постійно не розміщувати війська або ядерну зброю на своїй території, якщо їй не загрожують нападом, і відмовитися від застосування сили за межами цього кордону, крім як з метою самооборони".
При цьому Financial Times визнає, що ця ідея матиме значні труднощі у своїй реалізації. Це пояснюється як позицією Росії, яка категорично проти членства України в Альянсі, так і відсутністю чіткого розуміння, чи готові на це піти США та інші країни НАТО.
"Існує також велике питання про те, чи США, не кажучи вже про своїх європейських союзників, готові взяти на себе зобов'язання, необхідні для захисту України всередині Альянсу. Адміністрація Байдена досі відмовлялася зрушити питання щодо прискореного членства Києва. Чи буде президентка Камала Гарріс відноситись до цього по-іншому? Чи може Дональд Трамп уявити собі західнонімецьку модель як частину його запропонованої угоди з припинення війни? Чи може Зеленський продати це своєму народу?", - риторично запитує Financial Times.
1 вересня Financial Times опублікувала матеріал, у якому стверджувалося, що новий глава МЗС України Андрій Сибіга нібито обговорював із західними колегами в США можливість проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку". Йшлося нібито про угоду щодо припинення вогню, за якої російські війська залишились би на захоплених територіях, а Україна отримала б реальні гарантії безпеки.
За словами неназваних дипломатів, на яких посилається FT, Сибіга використав приватні зустрічі із західними колегами під час свого першого візиту до США, щоб обговорити потенційні компромісні рішення. Видання наголошує, що він був більш прагматичним щодо можливості проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку", ніж його попередник Дмитро Кулеба.
Згодом речник МЗС України Георгій Тихий повідомив, що інформація джерела видання Financial Times щодо готовності України йти на територіальні компроміси заради миру не відповідає дійсності. Видання написало неправду, заявивши, що міністр закордонних справ України Андрій Сибіга нібито під час візиту в США обговорював гарантії безпеки для країни "в обмін на землю".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.