Експерт назвав ціль №1 для Путіна, якщо він відважиться напасти на НАТО: і це не Балтика або Польща

Норвежський архіпелаг Шпіцберген дає можливість контролювати повітряний простір над начною частиною Арктики, а його невизначений правовий статус провокує окупантів на агресію

Архіпелаг Шпіцберген
"Деескалація через ескалацію" досі залишається головною стратегією Кремля

Архіпелаг Шпіцберген, який належить Норвегії, має всі шанси стати першою мішенню для РФ, якщо вона колись-таки відважиться розпочати бойові дії проти НАТО. Три великі, та чотири маленькі острови, розташовані в стратегічно важливій частині Північного Льодовитого океану, дають можливість контролювати повітряний простір над більшістю країн регіону, що є необхідною умовою для успішного ведення війни. Водночас специфічний статус архіпелагу може спровокувати суперечки щодо застосування Статті 5 Альянсу в разі такої агресії.

Про це розповідає у своїй статті для Джеймстаунського фонду, колишній експерт Держдепартаменту США та колишній аналітик ЦРУ, Пол Гобл. Раніше островами користувалися РФ, Швеція та Норвегія. Згідно з Договором про Шпіцберген 1920 року, який підписали 46 країн, архіпелаг є демілітаризованою зоною під владою норвезької корони. Кремль може скористатися тим, що це вносить невизначеність у статус території.

Влітку 2022 року в Держдумі РФ вже ставили під сумнів суверенітет Норвегії над островом. Тоді обґрунтуванням для цього слугувало, нібито, важке становище російської громади архіпелагу (500 осіб), яка через санкції втратила зв’язок з Росією, а також те, що Норвегія, нібито, порушила норми Договору про демілітаризовану зону.

Хоч генсек НАТО, норвежець Єнс Столтенберг заявив, що Альянс розглядатиме такий напад як привід застосувати Статтю 5, багато членів союзу, в тому числі й США, намагалися уникнути чіткої позиції. Експерт рекомендує терміново визначитися щодо Шпіцбергену, щоб російські окупанти не мали жодних надій на “легку прогулянку”.

"Нездатність зробити це тільки збільшить ймовірність того, що Путін націлиться на цей ізольований архіпелаг як наступний крок у своїй кампанії з ослаблення Заходу", — пише Гобл

Агресія РФ у Арктиці та Балтійському морі

Кремль, ймовірно, має не так багато часу для реалізації своїх планів розхитати НАТО, поставивши його перед загрозою ядерної війни. Економічна криза, яка назріває у РФ та посилення оборонних спроможностей Заходу можуть означати, що вже у 2025 “вікно можливостей” зачиниться. Натомість чергове підвищення ескалації може розглядатися Москвою, як вихід з патової ситуації, в яку вона потрапила, напавши на Україну.

Російський контроль над Шпіцбергеном докорінно змінив би рівновагу сил у регіоні, в той час, як агресія з метою утворення "Сувальського коридору" є більш передбачуваною. Про свої плани до експансії в Арктиці оголосив також Китай, стратегічний старший партнер РФ. Втім, Норвегія оголосила про посилення охорони архіпелагу, щойно з’явилася інформація про нові територіальні претензії РФ в акваторії Балтійського моря.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube