Росія переглядає кордони в Балтійському морі, погрожуючи НАТО ядерною зброєю

Кремль намагається за будь-яку ціну знизити західну підтримку України та не допустити ширшої участі НАТО у війні

Володимир Путін
Москва напряму шантажує Альянс

На тлі ядерних навчань Росія оголосила про намір односторонньо переглянути територіальні межі в Балтійському морі на свою користь. Йдеться про неприховану спробу захоплення територіальних вод Литви та Фінляндії, які є членами НАТО. Це є нічим іншим, як адаптацією концепції гібридної війни, описаної в доктрині Герасимова. Але кінцевою метою, ймовірно, є створення тиску на НАТО та ЄС задля зменшення підтримки України.

Кремль хоче більше

Росія розглядає можливість в односторонньому порядку "переглянути територіальні межі" в акваторії Балтійського моря, звісно, розширивши за рахунок Фінляндії та Литви. В оборонному відомстві Москви вважають, що вони "не повністю відповідають сучасній географічній ситуації", і пропонують скасувати "заднім числом" постанову уряду від 1985 року.

The Moscow Times повідомляє, що згідно з проєктом постанови Міноборони, Кремль збирається оголосити своїми внутрішніми водами частину Фінської затоки та акваторію поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області. Нікого не питаючи, планують розширити зону впливу поблизу островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігунд, а також поблизу мису річки Нарва. Впала в око росіянам також зона поблизу Куршської коси, райони мису Таран, а також Балтійської коси.

Пізніше проєкт документа зник із сайту відомства. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков єхидно заявив, що "тут немає нічого політичного", але додав, що російські "відповідні структури" повинні піклуватися про безпеку РФ.

Кремль зацікавлений у розширенні доступу до більшого об’єму викопних копалин у регіоні, який вважають одним із найперспективніших у майбутньому. Росія, Америка та низка інших північних країн готують спеціальні війська для прогнозованого збройного протистояння за контроль над Арктикою. І Кремль давно має напрацювання щодо того, як захопити Балтику, тож загроза існує.

Новий виток гібридної війни проти Заходу

Росія проводить навчання із застосування тактичної ядерної зброї. Офіційно метою є "забезпечення територіальної цілісності та суверенітету російської держави у відповідь на провокаційні заяви та погрози окремих західних офіційних осіб". Але в сукупності з територіальними претензіями це нагадує класичну доктрину гібридної війни начальника генштабу РФ генерала Валерія Герасимова. При чому ставки ще нижчі, ніж у початковому варіанті, що могло б підвищити шанси Кремля на успіх: йдеться не про окупацію частини суходолу з населенням, а про "нікому не потрібну" акваторію довкола "якихось" північних островів.

Агенція Delfi повідомляє, що до таких витівок у НАТО поставилися серйозно. Головнокомандувач військ Швеції Майкл Байден розпорядився надіслати додаткову охорону до острова Ґотланд, про який давно мріяли російські пропагандисти.

"Той, хто править Ґотландом, панує над Балтійським морем… З Ґотланду ми можемо допомогти іншим країнам НАТО безпечно перебувати на Балтійському морі. Але якби Путін вторгся на Ґотланд, він міг би загрожувати країнам НАТО з моря. Це означало б кінець миру і стабільності в скандинавських країнах і регіоні Балтійського моря", — пояснює він.

План окупації Ґотланду в ефірі "Россия 1" озвучив військовий експерт Ігор Коротченко .Скріншот відео
План окупації Ґотланду в ефірі "Россия 1" озвучив військовий експерт Ігор Коротченко .Скріншот відео

Але важливо, з якою показовість проводить ядерні навчання РФ. Перший етап навчань стартував 21 травня у РФ та на окупованих територіях України, але на другому мають залучити Мінськ. Телеграм-канал "Беларускі Гаюн" повідомляє, що найближчими днями вождь росіян Володимир Путін збирається навідатися до самопроголошеного президента Олександра Лукашенка з візитом, хоч офіційно цього не анонсують. Напередодні в Білорусі спостерігали масові збої в роботі GPS, зокрема підміна сигналу, подібна до тої, яку російські засоби радіоелектронної боротьби спричиняють у країнах Балтії. Те, як багато уваги приділяють навчанням пропагандисти, свідчить, що основну ставку роблять на інформаційно-психологічну війну.

"Ще одна російська гібридна операція триває, цього разу вона намагається поширити страх, невпевненість і сумніви щодо своїх намірів у Балтійському морі. Це очевидна ескалація проти НАТО та ЄС, і на неї необхідно прийняти відповідну тверду відповідь", — написав у X міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс.

"Не ескаліруй!"

Після операції з окупації Криму та двох із лишком років повномасштабної війни, легко уявити картину, коли російський Балтійський флот зайняв чужу акваторію і погрожує знищувати судна, що проходять без дозволу РФ. У Москві можуть леліяти сподівання, що в НАТО не наважаться на силову протидію перед страхом ядерної війни. Але ж ризики занадто великі й для Росії.

НАТО сконцентрувало у Балтійському морі сили, які в рази переважають флот РФ. Фото з відкритих джерел
НАТО сконцентрувало у Балтійському морі сили, які в рази переважають флот РФ. Фото з відкритих джерел

Президент США Джо Байден, який якраз веде складну передвиборчу кампанію, обіцяв захищати "кожен дюйм НАТО". Що якщо задля доведення серйозності своїх намірів Альянс не лише вдасться до "глибокого занепокоєння" та санкцій, а, скажімо, заблокує Калінінград?

"Після інтеграції Швеції в альянс, Балтійське море стало внутрішнім морем НАТО. Якщо Росія наважиться кинути виклик НАТО, Калінінград буде "нейтралізований" першим", — обіцяв свого часу Литовський дипломат Лінас Лінкявічус.

Протистояти Заходу конвенційними засобами старого радянського флоту неможливо. Путін особисто казав, що в такій боротьбі у РФ немає шансів, тому розпорядився тримати напоготові тактичну ядерну зброю морського базування. Але й ризикувати стартом апокаліпсиса заради кількох кілометрів акваторії безглуздо навіть за російськими мірками. У рази безпечніше вдарити спершу по Україні, хоч і від цього Кремль давно відмовився, оскільки вигода сумнівна.

"Теоретично використання такої зброї могло б завдати приголомшливого шоку Заходу, не обов’язково спровокувавши повномасштабну ядерну війну, хоча ризик ініціювання циклу ескалації був би величезним", — пише про навчання росіян Reuters.

У Кремлі, швидше всього, мають іншу мету. The New Yourk Times повідомляє, що в Альянсі активно обговорюють можливість використання західних збройних сил для здійснення навчання та військової логістики в тилових територій України, якщо стан справ погіршуватиметься. Президент Франції Емануель Макрон має чимраз більшу підтримку своїх ідей на міжнародній арені. А канцлер Олаф Шольц, втрачає самовладання через тиск, який на нього чинять всередині та зовні країни щодо використання збройних сил НАТО для "безпольотної зони" в прикордонних західних областях.

Тому, ймовірно, на даному етапі показові ядерні навчання і територіальні претензії Кремля до балтійських країн покликані не допустити більшого залучення у війну країн-членів НАТО. Зважаючи на наближення Вашингтонського саміту, на якому Україну, звісно, не запросять в Альянс, але обов’язково дадуть щось натомість. Путіну потрібно змусити Захід знову боятися, тоді ця допомога буде меншою.

Росія проводить показові ядерні навчання, щоб залякати Захід

Але це не означає, що Кремль не може використати сценарій територіальних претензій у Балтійському морі в майбутньому. До прикладу, вигідніше буде це зробити під час голосування за президента США, коли Захід буде нестабільним. Зрештою, навряд Путін зможе відмовитися від втілення в реальність своєї давньої мрії — за нагоди випробувати Захід на міцність.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube