Тихий бунт Лукашенка: як пов’язані терористи, Сувальський коридор і шпіц

Читать на русском

Самопроголошений президент Білорусі шукає можливість уникнути прямої участі у війні та клянеться у вірності путіну, але у нього невеликий вибір - деталі - Інформатор-Україна

Читать на русском
Лукашенко та шпіц
Мінськ не хоче ескалації війни, бо йому доведеться брати участь

Самопроголошений президент Білорусі шукає можливість уникнути прямої участі у війні та клянеться у вірності путіну, але у нього невеликий вибір - деталі - Інформатор-Україна

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко під час перевірки боєготовності армії закликав генералів бути готовими до протистояння з Польщею та Литвою, натякаючи на створення так званого "Сувальського коридору". Його слова можна було б розцінювати як погрозу, тим більше що кремль давно не приховує плани встановити контроль над країнами Балтії. Але наразі час для такої ескалації видається невдалим. Натомість кремль готується використати теракт у "Крокус Сіті Хол" для посилення війни проти України, тож Лукашенко використовує гіпотетичну війну з НАТО, як спробу уникнути безпосереднього втягнення у війну, яке вкрай непопулярне в Білорусі.

Лукашенко-завойовник

Завдяки своїй трохи пришелепкуватій поведінці самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко давно став героєм мемів. От і цього разу картинка, де під час відвідин полігону в Ошмянському районі він сидить за столом, тримаючи поперед себе білого шпіца, а перед ним виструнчилися генерали та полковники, віддає гротеском. І вже не знаєш як реагувати на його слова про Сувальський коридор і про те, що до Вільнюса лічені кілометри, і що білоруським генералам доведеться готуватися "протистояти" не лише Литві, а й Польщі.

"Ну, зараз тобі доведеться протистояти балтійським республікам, і частину Польщі ти прихоплюєш? Північну частину, так? Ти впевнений, що цю територію фронтом ти утримаєш зі своїм військом?" — каже Лукашенко одному з підопічних.

Лукашенко вважає, що його вояки можуть легко протистояти і полякам, і Литві. Фото з відкритих джерел
Лукашенко вважає, що його вояки можуть легко протистояти і полякам, і Литві. Фото з відкритих джерел

Що це: параноїдальна стратегія, аби вберегти себе від інтервенції НАТО чи спроба залякати Захід перед власним нападом? Іноді важко сприймати Лукашенка серйозно, не віриться, що перед очима людина, яка впродовж тридцяти років встановила тотальний особистий контроль над дев’ятимільйонною європейською нацією з давньою традицією демократичного самоуправління.

А тим часом у катівнях білоруських тюрем скніють принаймні 1592 політв'язні, реальні цифри можуть бути набагато більшими, адже багатьох посадили за "побутові" злочини. Сотні тисяч білорусів змушені були покинути рідні домівки через переслідування. На його руках кров, у тому числі й українців: це через Білорусь московити здійснювали спробу окупації півночі України. Буча та інші жахи стали можливими завдяки сприянню Мінська. Лукашенко довів, що здатний на будь-що, тож заявами цього диктатора, чи радше сатрапа, не варто легковажити.

Сценарії війни

Найбільш ласою мішенню для москви є "Сувальський коридор" — геополітично важлива територія в межах Польщі та Литви, завдовжки 80 кілометрів і завширшки 42 кілометри. Якби кремль заволодів цією ділянкою суходолу, отримав би можливість створити сухопутний доступ до Калінінграда (справжня назва "Кенігсберг"). Це особливо важливо у світлі перетворення Балтійського моря у внутрішню водойму НАТО після вступу Швеції до Альянсу.

Литовський дипломат Лінас Лінкявічюс говорив, що у випадку бойових дій НАТО з росією, Калінінград одразу опиниться під контролем Альянсу. Водночас утворення "Сувальського коридору" перерізає сухопутний зв'язок НАТО з Балтійськими країнами — Литвою, Латвією та Естонією — та робить їх ще більш вразливими для агресії рф.

Сувальський коридор є геополітично важливою територією
"Сувальський коридор" є геополітично важливою територією

Можливі й інші варіанти агресії проти Європи: білоруський опозиціонер Валерій Сахащик переконаний, що руками Лукашенка путін збирається влаштувати "бліцкриг" на Вільнюс. Щоб випробувати єдність НАТО можна обмежитися і меншим, наприклад, зруйнувати мости поблизу кордону з Литвою. Легко уявити, що під час одного з безперервних навчань білоруської армії військові просто перетнуть кордон Литви й окупують невелику частину території, щоби побачити реакцію союзників.

Багато ознак вказує на те, що підготовка до такого розвитку подій триває. Розміщення ядерної зброї на території Білорусі може бути частиною такого сценарію: путін хоче, аби Лукашенко трохи заспокоївся і не боявся зворотного удару на випадок таких сценаріїв, кремль перемістив на його територію частину атомної зброї. Але найсприятливішим часом для таких дій був би кінець осені 2024 року — час виборів у США. І головне: навіщо Лукашенку зайвий раз привертати увагу до таких перспектив?

Саботаж Лукашенка

Нещодавно Лукашенко прославився ще однією резонансною заявою: він стверджував, що завдяки його вказівкам силовики перекрили дороги РБ, тож таджики, які вчинили теракт у "Крокус Сіті Холлі", не втекли через Білорусь до Європи. За його словами, уже після цього вони вирішили прориватися до України через лінію фронту. Заяви Лукашенка ніби мимохіть руйнують пропагандистські наративи про причетність Києва до теракту і виставляють дурнем самого путіна. Але цей відчайдушний крок — не випадковість, а свідомо обрана стратегія.

Ми знаємо точно, бо вперше версію про спробу таджиків-іділівців прорватися через Білорусь озвучив білоруський посол у рф Дмитро Крутой. Тоді кремль блиснув очима, випустив струмінь пари з носа, але вдав, що не розчув. Хор у складі путіна, секретаря РНБО Миколи Патрушева, начальника ФСБ Олександра Бортнікова та всіх пропагандистів продовжив розповідати про "український слід". І от Лукашенко ще раз наголошує: "Україна тут ні до чого, таджики втікали кудись генде".

На відміну від вождя росіян, "бацька" не хоче руйнувати Захід чи відродити СРСР 2.0: найбільша мрія самопроголошеного президента — вирватися з лап путіна й потрапити під крилечко Китаю, як це зробив Касим-Жомарт Токаєв у Казахстані. В надії на це він регулярно здійснює візити до Сі Цзіньпіна і виконує різні посередницькі функції за його дорученням. Тож підвищення рівня ескалації, а тим більше використання ядерної зброї у війні, йому не потрібне, як, до речі, й Пекіну, особливо напередодні візиту Сі Цзіньпіня до Франції.

Шпіц путіна

Судячи з останніх заяв, у кремлі поступово беруть гору "яструби" на чолі з Патрушевим, вони хочуть використати ситуацію з терактом, аби розпочати новий рівень ескалації проти України. Однією з "ідей фікс" цього гурту є використання ядерної зброї, що має остаточно залякати Захід і відбити охоту підтримувати Київ. У есе впливового російського аналітика Сергія Караганова "Важке, але необхідне рішення", опублікованому у Russia In Global Affairs, стверджується, що це дасть можливість нав'язати свої умови щодо України. Але позаяк путін боягуз, якби він на таке наважився, то, ймовірно, застосував би ракети, розміщені на території Білорусі, щоб можлива відповідь Заходу припала саме на цю частину Союзної держави.

Хворий Лукашенко прикриває тілом путіна на 9 травня. Фото з відкритих джерел
Хворий Лукашенко прикриває тілом путіна від можливої атаки українських безпілотників на 9 травня 2023 року. Фото з відкритих джерел

Але навіть якщо до ядерного удару не дійде, до прикладу, через протидію Китаю, новий виток війни означає для Мінська серйозні проблеми. Раніше Лукашенко обґрунтовував своє небажання надсилати армію в Україну тим, що прикриває фланг "Союзної держави" від НАТО, й путін вдавав, що вірить у це. Але після розташування на території Білорусі ядерної зброї рф, кремль готовий заявити, що Мінськ може не боятися вторгнення із Заходу.

Українське командування, президент Володимир Зеленський та низка провідних світових ЗМІ неодноразово повідомляли про підготовку до нового наступу російської армії уже в травні-червні. Водночас Центр протидії дезінформації повідомляє, що наразі росіянам бракує сил для масштабних операцій проти на Харкова, Києва чи Одеси.

За такої ситуації у кремля зростає спокуса використати підготовлену й навчену, хай і нечисленну армію РБ. Інструктори та пропагандисти активно працювали над тим, аби підготувати її, повідомляє в ефірі телеканалу "Еспресо" Олександр Азаров, засновник ініціативи BYPOL.

"...Армія вже в принципі підготовлена до вторгнення в Україну. Однак ми не вважаємо, що таке вторгнення може відбутися, бо це призведе до катастрофічних наслідків. І самі білоруські військові не хочуть брати участь у безпосередніх воєнних діях на території України", — каже він.

Хоч наскільки непопулярною в Білорусі є ідея йти війною в Україну, Лукашенко не може сказати "ні" своєму сюзерену. От він і мчить на полігон, демонструючи готовність нападати хоч на Литву, хоч на Польщу, але потім. Хвацьке розмахування шаблею має також погасити невдоволення кремля щодо руйнації наративів кремлівської пропаганди. Лукашенко не вижив із розуму, щоб хотіти ядерної війни, не збирається йти бліцкригом на Вільнюс, не хоче воювати з Україною, але скільки б він не впирався, повідець у руках його господаря.

Тут показовою є історія шпіца Умки, якого погладжував перед генералами Лукашенко. Кажуть, політтехнологи рекомендували використовувати харизматичну собачку для того, аби привертати увагу в пропагандистських сюжетах, адже люди набагато охочіше реагують на милих тваринок, ніж на диктаторів похилого віку. Песик у самопроголошеного президента Білорусі з 2020 року. Життя Умки — суцільний стрес: його тягають на полігони, з ним садять картоплю, а навесні 2023 року його ще й кастрували.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.