В Україні розуміють, що угода щодо рідкісноземельних елементів може бути єдиним способом забезпечити подальшу підтримку з боку США
Союзники України у Вашингтоні заявили, що президент Володимир Зеленський може врятувати свої стосунки з президентом США Дональдом Трампом. Цей момент залежить від прийняття запропонованої Америкою угоди щодо рідкісноземельних металів, яку Київ наразі відхилив. Українську владу закликали "заспокоїтися і підписати цю угоду".
Про це пише Politico. Джерела видання з адміністрації Трампа кажуть, що його бурхливі напади на Київ, які приголомшили європейців, не є поворотом в сторону Росії, а радше викликають обурення щодо відповіді України на зусилля Вашингтона досягти угоди, яка відкриє величезні родовища рідкісноземельних мінералів в Україні для американських інвестицій.
"Публічна критика Трампа матиме серйозні протипоказання. Є невелике, але гучне крило партії, яке дуже антиукраїнське, але багато всередині тих, хто все ще проукраїнський. Заяви Трампа тільки підливають олії на вашу сторону", - сказав один республіканець на умовах анонімності, який консультував вищих посадовців адміністрації щодо політики щодо України.
Водночас у Києві жорстка тактика Трампа викликала обурення та шок, хоча це саме Україна першою запропонувала угоду щодо рідкісноземельних елементів команді нового президента. Повна версія запропонованої Трампом угоди ще не була оприлюднена, але, схоже, українська сторона була незадоволена відсутністю належних гарантій безпеки, пише Politico.
Спеціальний представник Трампа з питань мирних переговорів щодо України Кіт Келлог цього тижня перебуває в Києві на зустрічах і 20 лютого зустрівся із Зеленським. Представник Келлога не відразу відповів на запит щодо того, чи обговорювали вони відновлення угоди.
Однак після зустрічі Зеленський, схоже, зробив крок назустріч, заявивши, що "Україна готова до сильного, ефективного інвестиційного та безпекового договору з президентом Сполучених Штатів. Ми запропонували найшвидший і найконструктивніший шлях для досягнення результатів. Наша команда готова працювати 24/7". У своїй заяві він прямо не згадав про рідкоземельні елементи.
Кілька представників американської адміністрації та республіканців, які безпосередньо контактують із командою Трампа, вважають, що Україні потрібно швидко домовитися з американською стороною щодо угоди про рідкісноземельні елементи, яку запропонував Трамп. Відповідно до угоди, американські компанії отримають 50% власності на поклади рідкоземельних мінералів в Україні, які мають стратегічне значення та потенційно коштують сотні мільярдів доларів.
Єгор Чернєв, український депутат від партії Зеленського "Слуга народу", який очолює українську делегацію в Парламентській асамблеї НАТО, заявив, що Київ усе ще відкритий до угоди, "але угода має бути справедливою та приносити користь Україні - гарантії безпеки та значну військову допомогу".
Українці та інші союзники по НАТО давно наполягають, що гарантії безпеки - це не благодійність, а запорука безпеки Західного альянсу, яка допоможе запобігти майбутнім атакам Росії на НАТО після України. У той же час в Україні розуміють, що угода щодо рідкісноземельних елементів може бути єдиним способом забезпечити подальшу підтримку США від Трампа.
Трамп хоче цієї угоди як компенсації за мільярди доларів допомоги, яку США вже надали, тоді як українці вимагають твердих гарантій, щоб запобігти перегрупуванню Росії та повторній атаці в майбутньому. Якщо ці гарантії не включатимуть членство в НАТО, то, на думку України, вони повинні передбачати більше військової допомоги.
Поки що Трамп не висунув настільки чітких вимог російській стороні, як українській, що викликало обурення серед українських та європейських чиновників. Зеленський заявив, що відхилив угоду, коли команда Трампа вперше її запропонувала, оскільки вона "не здатна захистити нас і наші інтереси".
Радник з національної безпеки Майк Волц у четвер заявив Fox News, що така угода про співінвестування буде "найкращою гарантією безпеки, на яку вони можуть сподіватися, набагато кращою, ніж ще одна партія боєприпасів". Він також сказав, що рішення Зеленського відмовитися від угоди та критикувати Трампа в пресі погіршило відносини між двома сторонами.
"Їм потрібно заспокоїтися і підписати цю угоду", - додав він.
Дональд Трамп висловив намір укласти угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам важливі рідкісноземельні мінерали для електроніки, а на заміну отримуватиме американську фінансову допомогу. Ці ресурси є ключовими для високих технологій, і їхнє видобування може стати важливим елементом економічного партнерства.
США в угоді з Україною про корисні копалини прагнули встановити тотальний контроль над рідкісними металами та критично важливими матеріалами, такими як літій, графіт та уран. Президент Володимир Зеленський напередодні ввічливо відхилив угоду, що передбачала видобуток 50% мінеральних ресурсів України, але не містила жодних гарантій безпеки. У Києві були шоковані масштабом апетитів адміністрації Дональда Трампа.
Президент Зеленський заявив, що Україна підготує власну пропозицію на основі Конституції країни. Зазначається, що 14 лютого представники Києва передали США свої пропозиції щодо двосторонньої угоди щодо корисних копалин.
20 лютого український президент зустрівся зі спецпосланцем Трампа Кітом Келлогом. Після цього він заявив про готовність до укладання угоди.
Днями віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що Україна все ще обговорює запропоновану США угоду про рідкісноземельні ресурси. За її словами, очікується, що ця угода таки буде підписана.